Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
09 грудня 2016 року справа №П/811/1528/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Брегея Р.І.,
в присутності секретаря судового засідання Осипової Н.В.,
за участі представників позивача Лозбеня С.П.
та відповідача Туза І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Кропивницький адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі - Управління) до комунальної установи «Маловисківський районний будинок культури» Маловисківської районної ради Кіровоградської області (далі - Установа) (третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Маловисківська районна рада Кіровоградської області (далі - Рада)) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
Позивач звернувся до суду з заявою до відповідача про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
У позовній заяві Управління зазначає, що Установа експлуатує приміщення адміністративної будівлі, порушуючи приписи нормативно-правових документів в сфері пожежної безпеки.
На його думку, сукупність цих порушень створює небезпеку для життя і здоров'я працівників та громадян, які її відвідують.
Представник відповідача визнав лише наявність порушень.
Просив суд не застосовувати заходи реагування.
Звертав увагу, що діюче законодавство забороняло Управлінню проводити перевірки за відсутності дозволу Кабінету Міністрів України.
Пояснив, що в Установи відсутні кошти для усунення поршень.
Рада заперечила щодо задоволення позову, не навівши жодного мотиву (а.с.74).
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини, що стали підставами звернення.
Так, наказом Маловисківського районного відділу Управління від 23 вересня 2016 року прийнято рішення про проведення планової перевірки Установи у жовтні цього ж року (а.с.16).
20 жовтня 2016 року територіальний підрозділ Управління провів планову перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної техногенної безпеки, цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою вул.Центральна,82 м.Мала Виска Маловисківського району Кіровоградської області. (а.с.19-27).
Про час і місце проведення перевірки відповідача повідомили завчасно (а.с.18).
Об'єкт нерухомості призначений для проведення культурно-масових заходів (а.с.28).
Акт перевірки Установа отримала 20 жовтня 2016 року, а її керівництво не висловило жодних заперечень щодо виявлених порушень.
Під час перевірки інспекторами територіального підрозділу Управління встановлено такі порушення:
- дерев'яні конструкції горищних приміщень будинку культури не піддано вогнезахисному оброблянню (це порушення підпункту 2.5 пункту 2 розділу III Правил пожежної безпеки України (далі - ППБУ));
- не проведено ремонт наявної системи протипожежного захисту районного будинку культури (це порушення пункту 1.1 розділу V ППБУ, пункту 5.7 Державних будівельних норм В.2.5-56:2014);
- не забезпечено працездатність пожежних кранів та внутрішнього протипожежного водогону (внутрішня протипожежна водогінна мережа не приєднана до міського водогону) (це порушення підпунктів 1, 10 підпункту 2.2. пункту 2 розділу V ППБУ, п. 8.7. Державних будівельних норм В.2.5-64:2012);
- будівлю не обладнано пристроями захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" (це порушення пункту 1.21 розділу IV ППБУ; пунктів 9.3.2 - 9.3.5 Державних стандартів України Б В. 2.5-38:2008) (а.с.81-86)
Ці порушення залишаються неусунутими і до цього часу (а.с.102-105).
Юридична оцінка встановлених судом обставин справи.
Перш за все, частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до приписів частини 2 статті 99 КАС України таким строком є 15 днів, який обчислюється з дня виявлення підстав для звернення до суду.
Управління дотрималось строку звернення до суду.
Згадана норма Закону не визначає характеристики підстав для звернення до суду з позовом про застосування заходів державного нагляду (контролю).
Частиною 2 статті 68 Кодекс цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, в Управління виникає право на звернення до суду з позовом про застосування заходів державного нагляду (контролю) у випадку, коли порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Установа під час перевірки не заперечувала стосовно фактичних обставин, за яких виявлено порушення в сфері дотримання правил пожежної безпеки.
Акт перевірки містить детальний опис порушення та посилання на норми права, яких не дотримався відповідач, організовуючи і здійснюючи власну діяльність.
Сукупність цих порушень створює реальну загрозу для життя і здоров'я людей.
Так, несправність пожежної сигналізації призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебуватимуть у будівлі. Первинні засоби пожежогасіння будуть неефективними, а продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну і безпечну евакуацію людей з приміщень.
Непрацездатність пожежних кранів та внутрішнього протипожежного водогону не дасть змоги приступити до гасіння пожежі на ранній стадії розвитку.
Відсутність пристроїв захисту від прямих ударів блискавки та захисту від вторинних її проявів у випадку удару у конструкцію будівлі призведе до небезпечного іскріння, полум'я та електричного струму, що виникне в результаті дії високої напруги. Це ж може стати причиною пожежі.
Відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкції під впливом небезпечних факторів пожежі може призвести до її швидкого поширення, що зменшить час для евакуації людей.
Пунком 3 Прикінцевих Положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року встановлено наступне.
Установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
- з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
- з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Ця норма права визначає порядок проведення перевірок контролюючими органами в розумінні податкового законодавства.
Управління не відноситься до таких.
Отже, для проведення перевірки позивач не потребував дозволу Уряду України.
А тому, позов ґрунтується на вимогах закону і його належить задовільнити.
Відповідно до приписів пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України постанову суду належить виконати негайно, оскільки порушення, яке допущене відповідачем, загрожує життю або здоров'ю людей.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Застосувати стосовно комунальної установи «Маловисківський районний будинок культури» Маловисківської районної ради Кіровоградської області захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у виді зупинення експлуатації адміністративної будівлі, яка розташована по вул.Центральна,82 м.Мала Виска Маловисківського району Кіровоградської області.
Постанову належить виконати негайно.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Повний текст постанови виготовлено 09 грудня 2016 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І.Брегей