21 листопада 2016 р. Справа № 804/5138/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Гончарової І.А.
суддів: Верби І.О., Степаненка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати незаконними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області надати інформацію для здійснення перерахунку пенсії органами Пенсійного фонду України та направити її до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень законодавства України.
В обґрунтування позову зазначено що з 29.12.2015 року (дня набрання чинності Законом України від 23.12.20015 року №900-VIII) позивач, у зв'язку із встановленням нових розмірів посадових окладів для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, має право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Проте відповідач не вчинив дії відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції на час виникнення спірних правовідносин. Отже відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про підстави проведення позивачу з 29.12.2015 року перерахунку пенсії.
Позивачем подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи без його участі.
Відповідач надав до суду письмові заперечення, в яких проти позову заперечував, зазначивши, що Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” статтю 63 Закону було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону, проте після 29 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. Вказує, що Закон №900-VIII щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29 грудня 2015 року, а постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VIII. Отже для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зв'язку з прийняттям Закону №900-VIII, відсутні законні підстави, оскільки Закон України №900-VIII не має зворотної дії в часі, та, наразі, для перерахунку таких пенсій немає правових підстав згідно до частини 4 статті 63 Закону. Отже відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області підтримало заперечення представника Міністерства внутрішніх справ України. Подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи обмеженість строку вирішення справи та те, що сторони просили розглядати справу в порядку письмового провадження, суд не вбачає підстав для відкладання розгляду справи, та вважає за можливе вирішити її за наявними доказами у письмовому провадженні за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, відповідно до частин 4, 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши наявні документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, та знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області.
Позивачем направлено на адресу Міністерства внутрішніх справ України заяву з проханням повідомити органи Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії, з моменту виникнення законного права на перерахунок, тобто з 07.11.2015 року - з дати вступу в силу Закону України “Про Національну поліцію України”.
МВС України листом від 11.05.2016 року за вих.15/2-В-667 повідомлено наступне:
- відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону;
- згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- Законом України від 23.12.2015 №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” статтю 63 Закону було доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських;
- відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце;
- у зв'язку з цим вищенаведені положення частини третьої статті 63 Закону щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом №900-VIII, а саме після 29 грудня 2015 року;
- постанова Кабінету Міністрів України №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом №900-VIII. Тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими б змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських, не видавалося;
- крім того, вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення статті 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих взагалі не існувало;
- аналіз вищевикладеного свідчить, що на даний час для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, немає достатніх законних підстав;
- враховуючи викладене, правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій зазначеній категорії осіб відсутні.
Також листом від 01.04.2016 року за №В402-16 Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області повідомлено, що підстави для проведення перерахунку пенсії за нормами Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 у органів Пенсійного фонду України відсутні.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того що згідно преамбули Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII):
- Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України;
- Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Пунктом б) частини 1 статті 1-2 Закону №2262-XII встановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а з 28.12.1015 року й поліцейські.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, умовою виникнення права на перерахунок є об'єктивна зміна розміру грошового забезпечення незалежно від його виду, який здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок.
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33 затверджені постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 07.11.2007 року №1294 (далі - Постанова №1294).
Закон України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) набрав чинності з 07.11.2015 року, у тому числі пункт 6 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень.
До приведення законодавства України у відповідність із Законом №580-VIII акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII встановлено, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема: майор міліції - майор поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Додатком 1 до Постанови №988 визначено посадові оклади поліцейських за спеціальними званнями.
28.12.2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIIІ), яким внесено зміни:
- до статті 43 “Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій” Розділу V “Обчислення пенсій” Закону №2262-XII, відповідно яких стаття доповнена частиною 18 наступного змісту: “У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку”;
- до статті 63 Перерахунок раніше призначених пенсій”, доповнивши її частиною третьою наступного змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”;
- до пункт 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №580-VIII, доповнивши його абзацом другим такого змісту: “За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб”.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” від 15 липня 2015 року №614-VIII (далі - Закон №614-VIII), яким статтю 51 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою такого змісту: “Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком”.
З системного аналізу наведених норм права, суд доходить висновку, що з 02.12.2015 року дійсно об'єктивно змінився розмір посадового окладу, який входить до складу грошового забезпечення. Після 28.15.2015 року на момент чергової виплати позивачу пенсії такий вид грошового забезпечення як посадовий оклад змінився розміром, у зв'язку із чим призначена пенсія підлягала невідкладному перерахунку.
Однак, МВС України не повідомило Пенсійному фонду України про наявні підстави перерахунку пенсії, що прямо суперечить частині 18 статті 43, частині 3 статті 63 №2262-XII та пункту 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №580-VIII.
Поряд з цим, позивачем в позовних вимогах поставлено питання щодо ненадання зазначеної інформації Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні вимог щодо зазначеного адресата.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України “Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів” від 10.05.2006 року №361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених за коном заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, ви ходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
Разом з тим, суд зазначає, що бездіяльністю визнається пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у не вчиненні дій, які особа повинна була і могла вчинити. Отже судом встановлено наявність ознак бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії.
Частиною 2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд виходить за межі позову із визначенням належного отримувача інформації від відповідача, визнаючи протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII, та зобов'язує Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Щодо доводів представників відповідача про здійснення повідомлення міністерством про наявність підстав перерахунку без визначення кола осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, суд зазначає, що позов поданий на захист прав позивача, отже й спір розглянутий виключно щодо прав позивача, іншого способу відновлення порушених прав як ефективного засобу захисту судом не встановлено.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) з 28.12.2015 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.А.Гончарова
судді: І.О. Верба
ОСОБА_2