про зупинення провадження у справі
08 грудня 2016 року Справа № 803/1450/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комо Україна» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комо Україна» (далі - ТзОВ «Комо Україна», відповідач) про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
08.12.2016 за вх. № 15748/16 представник відповідача Багно І.С. звернувся до суду з письмовим клопотанням про зупинення провадження у справі до вирішення питання про допуск працівників Луцької ОДПІ до проведення документальної позапланової перевірки (а. с. 65).
З урахуванням вимог частини першої статті 41, частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд зазначеного клопотання проведено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Клопотання підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, ТзОВ «Комо Україна» звернулося до Луцької ОДПІ з листом від 08.12.2016 № 08/12-ЮВ/П про готовність допустити працівників Луцької ОДПІ до проведення документальної позапланової виїзної перевірки щодо показників, задекларованих в податковій звітності з податку на додану вартість за період з 01.04.2016 по 30.06.2014 (а. с. 64).
Згідно із пунктом 4 частини другої статті 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Отже, оскільки зазначений позов було подано у зв'язку із відмовою відповідача від проведення документальної перевірки та допуску посадових осіб позивача за наявності законних підстав для її проведення, проте ТзОВ «Комо Україна» звернулося до Луцької ОДПІ з листом від 08.12.2016 № 08/12-ЮВ/П, у якому повідомило про готовність допустити працівників Луцької ОДПІ до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, та щодо цього листа позивачем не прийнято рішення, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання та необхідність зупинення провадження у справі до терміну, необхідного для вирішення сторонами питання щодо допуску працівників Луцької ОДПІ до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме до 22.12.2016.
Керуючись статтями 41, 128, пунктом 4 частини другої статті 156, статтею 165 КАС України, суд
Клопотання про зупинення провадження у справі задовольнити.
Провадження в адміністративній справі за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комо Україна» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків зупинити до 22 грудня 2016 року.
Призначити справу для вирішення питання про поновлення провадження у справі та продовження її розгляду на 16:00 22 грудня 2016 року в залі судових засідань Волинського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: м. Луцьк, вул. Словацького, 3.
В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі, яким необхідно мати при собі документ, який посвідчує їх особу, а представнику, крім того, довіреність на здійснення представництва в суді.
Запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати суду додаткові докази та пояснення до 21.12.2016.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх