ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
Справа № 32/25709.06.09
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІІромбуд"
До Київської міської ради
Про визнання недійсними пунктів 4.2 договорів оренди земельних ділянок
Суддя Хрипун О.О.
Представники:
Від позивача Ванюшин І.С. -предст.,
Від відповідача не з'явились,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІІромбуд" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради та просить визнати недійсними пункти 4.2 договорів оренди земельних ділянок, укладених між сторонами, які зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681 в частині встановлення розміру річної орендної плата за земельні ділянки в розмірі 11,25% від їх нормативної грошової оцінки, з моменту реєстрації договорів, та встановити розмір річної орендної плати за земельні ділянки в розмірі 3% відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого Київська міська рада проти позову заперечувала та просила відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Промбуд" в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з мотивів їх необґрунтованості. Відповідач зазначав, що Київська міська рада не приймала рішення про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, а тому правові підстави для укладення угоди, запропонованої Позивачем, відсутні. У наданих письмових поясненнях по суті спору Відповідач просив розглядати справу без участі його представника.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, Господарський суд міста Києва
На підставі рішення Київради від 28.09.2006 № 76/133 між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІІромбуд" укладено договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на вул. Ямській, 35 у Голосіївському районі м. Києва, що зареєстрований у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації) 29.12.2006 за № 79-6-00470 у книзі записів державної реєстрації договорів.
Вказаним договором передбачено, що річна орендна плата за земельну ділянки встановлюється у розмірі 2 (двох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 27.12.2007 № 1595/4428 Товариству з обмеженою відповідальністю "ІІромбуд" передано в оренду земельні ділянки на вул. Боженка, 44 та 46 у Голосіївському районі м. Києва.
На підставі зазначеного рішення між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІІромбуд" укладено договори оренди земельних ділянок для будівництва житлового будинку з паркінгом (як другої черги забудови кварталу) на вул. Боженка, 44 та 46 та для організації будівельних робіт на вул. Боженка, 44 та 46 у Голосіївському районі м. Києва, що зареєстровані у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчою (Київської міської державної адміністрації) 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681 у книзі записів державної реєстрації договорів.
Пунктом 4.2 вказаних договорів передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки встановлюється у розмірі 11,25 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
На момент укладання договорів оренди (28.11.2008), Законом України "Про оренду землі" (стаття 21) було визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Статтею 7 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що при визначенні розміру податку за земельні ділянки, зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими будівлями і спорудами, розташованими на територіях та об'єктах історико-культурного призначення, що не пов'язані з функціональним призначенням цих об'єктів, застосовуються такі коефіцієнти до відповідного земельного податку, встановленого частинами першою та другою цієї статті: міжнародного значення - 7,5; загальнодержавного значення - 3,75; місцевого значення - 1,5.
Зазначена редакція статті 7 Закону України "Про плату за землю" діяла в тій самій редакції і на момент укладання договору від 29.12.2006 за № 79-6-00470, що був зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), який визначає річну орендну плату за земельну ділянку у розмірі 2 (двох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.
Крім цього, земельні ділянки на вул. Боженка, 44 та 46 у Голосіївському районі м. Києва, право користування якими посвідчено договорами оренди земельних ділянок від 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681 не відносяться до земель історико-культурного призначення, а згідно з Генеральним планом міста Києва (рішення Київради від 28.03.2002 № 370/1804) дані території відносяться до територій громадських будівель та споруд.
Згідно з висновками Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 01.11.2004 № 19-10204 та від 16.06.2007 № 19-5879 земельні ділянки на вул. Боженка, 44 та 46 у Голосіївському районі м. Києва та на вул. Ямській, 35 у Голосіївському районі м. Києва за функціональним призначенням належать до території громадських будівель та споруд.
Враховуючи зазначене, а також те, що вказані земельні ділянки межують і відносяться до однієї зони забудови (території громадських будівель та споруд), а тому річна орендна плата за земельні ділянки за договорами від 28.11.2008№ 79-6-00680 та № 79-6-00681, яка встановлена у розмірі 11,25 відсотків від її нормативної грошової оцінки, суперечить положенням Закону України "Про оренду землі" та Закону України "Про плату за землю".
В зв'язку в вищенаведеним, річна орендна плата за земельні ділянки, право користування якими посвідчено договорами оренди земельних ділянок від 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681, має становити 3 (три) відсотки від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Під недійсним правочином розуміють дії фізичних і юридичних осіб, які хоч і спрямовані на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків, але не створюють цих наслідків, внаслідок невідповідності вчинених дій вимогам закону.
Як передбачено частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2 ст. 203 ЦК України). В частині 3 статті 203 Цивільного кодексу України зазначено, що волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Частиною 5 статті 203 Цивільного кодексу України закріплено, що правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Частиною 1 статті 217 Цивільного кодексу України передбачено, що недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.
Статтею 236 ЦК України встановлено, що нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Промбуд" звернулось до Київради з листом про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок від 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681 встановивши розмір річної орендної плата за земельні ділянки в розмірі 3 (трьох) відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Також в даній статті визначено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України визначено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно з ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України у разі якщо сторони не досягай згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), за дорученням заступника міського голови - секретаря Київради від 15.04.2009 № 15619, своїм листом повідомило про те, що рішення Київради про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок на вул. Боженка, 44 та 46 у Голосіївському районі м. Києва не приймалось.
Жодних заперечень до пропозиції Товариство з обмеженою відповідальністю "Промбуд" щодо встановлення розміру річної орендної плата за земельні ділянки в розмірі 3 (трьох) відсотків Київрадою надано не було.
Відповідно до частини п'ятої ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше, ніж один раз на місяць.
Таким чином, Київрада порушила терміни розгляду питання про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок від 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681, чим порушила права та законні інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбуд".
Відповідно до п. 6 рішення Київради від 29 травня 2003 року № 433/593 "Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві" Київрада доручила Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.
Щодо Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), суд зазначає, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності па землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Позивача є законними, обґрунтованими, доведеними належними доказами, та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсними пункти 4.2 договорів оренди земельних ділянок, укладених між Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Промбуд" (01023, м. Київ, вул. Ямська, 35, код 31301476), які зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 28.11.2008 за № 79-6-00680 та № 79-6-00681 в частині встановлення розміру річної орендної плата за земельні ділянки в розмірі 11,25 (одинадцять цілих двадцять п'ять сотих) відсотків від їх нормативної грошової оцінки, з моменту реєстрації договорів, та встановити розмір річної орендної плати за земельні ділянки в розмірі 3 (трьох) відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбуд" (01023, м. Київ, вул. Ямська, 35, код 31301476) 85,00 грн. державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.О. Хрипун
Дата підписання рішення:15.06.2009