Постанова від 05.12.2016 по справі 587/973/16-а

Справа № 587/973/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2016 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Дашутіна І.В., при секретарі Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи; зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України обчислити пенсію ОСОБА_2 виходячи із заробітної плати розміром 642,71 крб. отриманої за 8 (вісім) відпрацьованих днів в зоні відчуження в лютому місяці 1986 року, відповідно до пп. 4 п. 3 постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 02 грудня 2014 року.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2011р. №1210. Згідно з його положеннями пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Так, ОСОБА_2 02.12.2014 р. звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії на підставі довідки №97 від 30.10.2014 р., на виконання постанови Сумського районного суду Сумської області від 11.03.2015 р. по справі 587/419/15-а, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015 р. (а.с. 23-26, 36).

Перерахунок пенсії гр. ОСОБА_2 був проведений у відповідності до вимог пп. 3 п. 3 та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Сумського районного суду Сумської області від 11.03.2015 р. по справі 587/419/15-а з урахуванням заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження (а.с. 13, 14).

Відповідно до довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 02.09.2011р. №8926 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 06.01.1987р. по 09.04.1987р. в складі військової частини №61753, яка дислокувалась в с. Корогод. Тобто з зазначеної довідки вбачається, що гр. ОСОБА_2 працював два повних календарних місяці, а саме: лютий та березень 1987 року (а.с. 35). Про що, зокрема було повідомлено позивача відповідачем.

До завдань адміністративного судочинства належить захист прав, свобод та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин. Право на судовий захист, яке закріплене ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів.

Як підтверджується матеріалами справи, звернення (заява, скарга) позивача, розглянута відповідачем відповідно до Закону України "Про звернення громадян" і за результатами розгляду звернення позивачу надана письмова відповідь, в якій роз'яснено норми законодавства, що свідчать про відсутність підстав для розгляду питання перерахунку пенсії.

Відповідь управління на звернення позивача не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні положень п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини які за законом повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.

Статтею 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені права та обов'язки виконавчої дирекції Пенсійного фонду та її регіональних органів, зокрема, право надавати застрахованим особам інформацію про розмір та порядок виплати пенсії. Відповідь на звернення Позивачки управлінням надано відповідно до положень Закону України "Про звернення громадян".

Відповідно до статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду. Порядок звернення громадянами за призначенням та перерахунком пенсій визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Правлінням Пенсійного фонду України 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 р. №13-2) (далі Порядок).

За нормами п. 1.7 вищезазначеного Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Оскільки позивач звернувся до управління зі зверненням в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян", він отримав роз'яснення чинного законодавства про безпідставність проведення перерахунків, але при цьому не дотримувався вимог Порядку, тобто право позивача на перерахунок пенсії управлінням не порушувалося.

Отже, відповідно до ст. ст. 44, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку управлінням за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії не було ухвалене рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Оскільки таке рішення орган, що призначає пенсію, ухвалює лише тоді, коли пенсіонер подає заяву, форма якої затверджена додатком 2 до Порядку. Натомість позивач подав заяву відповідачу відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Більш того, в зазначеній заяві від 02.12.2014р. відсутні жодні вимоги щодо перерахунку пенсії на підставі пп. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2011 р. №1210.

Крім того, в судовому порядку зазначені позовні вимоги заявлені не були, тому вони і не були предметом колишнього судового розгляду.

Крім того, суд враховує також те, що позивачем був пропущений строк для звернення до суду. Так, ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачу було відомо про порушення його прав з 02.12.2014 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. В позовній заяві та доданих до неї документах відсутня заява про поновлення строку.

Позивачем було подано адміністративний позов про проведення перерахунку пенсії до Сумського районного суду Сумської області 23.05.2016 р., тобто з порушенням строку звернення до суду.

Враховуючи викладене, необхідно відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 , в інтересах ОСОБА_2 , до Сумського об'єднаного УПФ України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахунку пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159-161 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахунку пенсії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, з одночасним направленням її копії до суду апеляційної інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання повного тексту постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після спливу строку на подачу апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.

Суддя І.В. Дашутін