Справа № 404/5205/16-а
Номер провадження 2-а/404/1127/16
08 грудня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Павелко І.Л.
з секретарем - Кулакевич І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання рішення Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області протиправним, скасування рішення Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, зобов'язання Кіровоградське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, звернення рішення до негайного виконання, стягнення з відповідача понесені позивачем судові витрати, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з вище вказаним позовом, відповідно до якого просила: визнати рішення № 812229 від 09.08.2016 року Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області щодо відмови їй в перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним та скасувати; зобов'язати Кіровоградське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області провести з 01.08.2016 року їй перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату, наданої Кіровоградським об'єднаним Управлінням Пенсійного Фонду України Кіровоградської області від 02.08.2016 року № 275/Б-11 із збереженням проценту пенсії від заробітку - 86 % та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.
На обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 13.04.2011 року, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86 % від суми заробітної плати.
02.08.2016 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, проте, 09.08.2016 року рішенням № 812229 Кіровоградське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області відмовив їй у проведені перерахунку призначеної раніше пенсії.
В зв'язку з цим позивач вважає дії відповідача незаконними і такими, що порушують її права на пенсійне забезпечення.
Позивач в судове засідання не зявилась, повідомлялась належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, 24 жовтня 2016 року надав письмові заперечення, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В письмових запереченнях представником зазначено, що позивач отримує пенсію відповідно до норм закону України «Про державну службу». Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії за нормами, яка не є чинними на момент виникнення певних правовідносин. Посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народних депутатів України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кіровоградському об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком.
Згідно довідки від 02.08.2016 року № 275/Б-11 про заробітну плату, виданої Кіровоградським об'єднаним Управлінням Пенсійного Фонду України Кіровоградської області сума для обчислення пенсії складає: посадовий оклад - 2585 грн. надбавка за ранг - 200 грн. надбавка за вислугу років - 1240,80 грн.
Тобто після перерахунку пенсії (в якому їй відмовлено) розмір пенсії позивачки повинен збільшитись та може становити 3462 грн.19 коп.(а.с.12).
09.08.2016 року рішенням Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 812229 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону№ 213, у разі прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.14-15).
Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
До 01 травня 2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 № 3723-ХП.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-УШ.
Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 01.09.2016 року, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Слід зазначити, що у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинність з 01 травня 2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 p., було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15.12.2015 р. чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року, з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Так, до 01 грудня 2015 року п.5 названої Постанови Кабінету Міністрів України № 865 передбачав, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 року внесено зміни до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, яка починаючи з 01 грудня 2015 року передбачає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Тому, починаючи з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Враховуючи викладене, суд відзначає, що станом на 02.08.2016 року(дата видачі довідки для перерахунку пенсії) у Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області були відсутні правові підстави для видачі довідки № 275/Б-11 для перерахунку пенсії.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
При вирішенні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
На підставі Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та керуючись ст. ст. 10-11, 71, 86, 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання рішення Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 812229 від 09.08.2016 року протиправним, скасування рішення Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 812229 від 09.08.2016 року, зобов'язання Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, звернення рішення до негайного виконання, стягнення з відповідача понесені позивачем судові витрати - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда І. Л. Павелко