Постанова від 10.05.2007 по справі 2/40-2А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2007 р.

Справа № 2/40-2А.

за позовом Державного підприємства «Городоцький держлісгосп», с. Городок Маневицького р-ну

до Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ківерці

про скасування податкового повідомлення-рішення

Суддя Л. О. Черняк

При секретарі Андрусенко О. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: Фальчук С.І. - юрист (дов. у справі)

від відповідача: Гордійчук О. К. - податковий інспектор (дов. у справі)

Відповідно до ст.160 КАС України в засіданні суду 10.05.2007 р. було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.

Суть спору: позивач - ДП «Городоцький лісгосп» (надалі підприємство) просить суд скасувати рішення Ківерцівської МДПІ від 19.10.2006р. № 0000072305/0, яким до нього застосовано фінансову санкцію в сумі 14214 грн. 75 коп. відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Позовні вимоги підприємство обгрунтовує таким.

В період з 28.08.2006р. по 29.09.2006р. працівниками ДПА у Волинській області та Ківерцівської МДПІ проводилася планова документальна перевірка ДП «Городоцький лісгосп» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, в результаті чого складено акт № 000085 від 03.10.2006р.

За результатами перевірки інспекцією прийняті податкові повідомлення - рішення. ДП «Городоцький лісгосп» не погоджується щодо застосування інспекцією фінансової санкції в п'ятикратному розмірі по вартості використаної електроенергії населенню із слідуючих підстав.

ДП "Городоцький лісгосп" на балансі має житло (одно-, дво-, три-, чотириквартирні будинки). З усіма квартиронаймачами укладені договори про надання житлово-комунальних послуг, а саме: надання квартири для проживання, здійснення водопостачання, водовідведення, електропостачання.

Житлово-комунальні послуги (ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги") - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Пунктом 1 ст.13 Закону України від 24.06.2004р. № 1875-ГУ «Про житлово-комунальні послуги" визначено поділ житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення (комунальні послуги, послуги з утримання будинків, послуги з управління будинками, послуги з ремонту приміщень). Комунальні послуги згідно пп.1 п.1 ст.13 Закону № 1875-ГУ передбачають централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо-та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо. Про надання квартиронаймачам частини із вказаних послуг передбачено і укладеними ДП "Городоцький лісгосп" договорами із квартиронаймачами. Ціни за надані послуги визначаються з розрахунку понесених витрат ( на підставі пп. З п.1 ст.14 Закону № 1875-ГУ ціни на комунальні послуги визначені виключно за договором ( домовленістю сторін). В свою чергу споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору (п.З ст. 20 Закону № 1875-ІУ).

Відповідно до пп.1 ст. 21 Закону № 1875-ІУ виконавець зобов"язаний забезпечувати вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.

Ст. 901 Цивільного Кодексу України передбачає - за договором про надання послуг одна сторона ( виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони ( замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до п.14 Правил користування приміщеннями житлових будинків і при будинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992р. № 572, плата за використання теплової та електричної енергії, газу, за водопостачання і каналізацію та інші послуги''( використання радіотрансляційної точки, колективної телевізійної антени, телефону тощо) власниками квартир (будинків), наймачами, орендарями вноситься за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Користування всіма приміщеннями квартир у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється на підставі договорів найму або оренди.

При визначенні орендної плати враховуються площа приміщень, що вноситься в оренду, фактичні витрати власника житла на обслуговування та ремонт будинку, сума відшкодування власникові вартості житла та інші витрати.

ДП "Городоцький лісгосп" здійснює технічне обслуговування наявних житлових будинків. Пп.2.1п.2 "Положення про систему технічного обслуговування, ремонту та реконструкції жилих будівель в містах і селищах України" визначає, що технічне обслуговування жилих будівель являє собою комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи технічного обладнання.

До технічного обладнання жилих будівель, згідно названого Положення входить: водопровід і каналізація..., електрообладнання.

Згідно пп.2.17 вказаного Положення до витрат на технічне обслуговування належать: ...плата за електроенергію та ін.

Порядок відшкодування власникам житла витрат на технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж та обладнання житлового фонду і збирання платежів з населення передбачає відповідне Положення, затверджене наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 17.10.96року № 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.96 року за № 629/1654.

П.8 Положення передбачає збирання абонентної плати з населення за користування водою, каналізацією, електроенергією.

ДП "Городоцький лісгосп" надає наймачам житла житлово-комунальні послуги за які отримує коякмпенсацію, в тому числі і в частині понесених витрат за електроенергію.

Відповідач - Ківерцівська МДПІ проти позову заперечив, посилаючись на приписи ст. 9 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95р. № 265/95 - ВР (надалі Закон про РРО), згідно яких реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку. Всупереч даним вимогам, підприємство реалізувало шифер в сумі 240,74 грн. Колядинському О.П., та приймало платежі за електроенергію з випискою прибуткових касових ордерів на суму 2602,21 грн.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін суд

встановив:

Згідно акту № 000085 від 03.10.2006року про результати планової виїзної документальної перевірки ДП «Городоцьке лісове господарство» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2005р. по 31.03.2005р. (а. с. 7 - 29), при перевірці дотримання вимог закону України про РРО підприємство проводило розрахункові операції без застосування РРО при реалізації продукції невласного виробництва, а саме: шифер реалізовано гр. Колядинському О.П. на суму 240,74 грн. та приймав платежі від громадян за електроенергію з випискою прибуткових касових ордерів на суму 2602,21 грн. (а. с. 29).

На підставі акту перевірки керівником Ківерцівської МДПІ було прийнято рішення від 19.10.2006р. № 0000072305/0 про застосування санкції в розмірі 14214,75 грн. відповідно п. 1 ст. 17 Закону про РРО за порушення встановленні п. 1 ст. 3 названого Закону (а. с. 6).

Приписами п. 1 ст. 3 Закону про РРО, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції; в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Вищенаведені докази у справі (акт перевірки, реєстр прибуткових касових ордерів у акті перевірки) свідчать, що підприємство вимог чинного законодавства не дотримувалося.

Пунктом 1 ст. 17 Закону про РРО встановлено, за порушення вимог Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції - у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції; або проведення її без використання розрахункової книжки.

Пунктом 1 ст. 9 Закону про РРО визначено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, приписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Таким чином, наведені в постанові суду докази, свідчать, що рішення ДПІ відповідає, фактичним обставинам справи та чинному законодавству України.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

В позові Державного підприємства «Городоцький держлісгосп» про скасування рішення Ківерцівської МДПІ від 19.10.2006 р. № 0000072305/0 про застосування штрафної санкції в сумі 14214,75 грн.- відмовити.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л. О. Черняк

Дата виготовлення повного тексту постанови 11.05.2007 р.

Суддя