43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"10" травня 2007 р.
Справа № 05/59-4А.
за позовом Підприємства «Волиньавтомотосервіс», м.Луцьк
до відповідача Волинської митниці, м.Ковель
про визнання нечинними рішень
Суддя Бондарєв С. В.
при секретарі Кулай А.В.
Від позивача : Шептицька Н.В. - дов. від 27.03.2007р.
від відповідача: - Цибуковська Н.Ф. - дов. №13/15-3633 від 17.07.2006р.
- Нінічук Н.С. - дов. №1/56-2656 від 25.04.2007р.
Представникам сторін були роз'яснені права та обов'язки передбачені ст.ст.49,51 КАСУ. Згідно клопотання технічна фіксація судового процесу не з'ясовується, ведеться протокол судового засідання.
Заяв про відвід складу суду не надходило.
Суть спору: Позивач - Підприємство «Волиньавтомотосервіс» звернувся в суд з позовом (з врахуванням уточнень від 10.05.2007р.) до Волинської митниці і просить : - визнати повністю нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00019) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ - 2217 - 5404 з підстави невиконання вимоги ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; - визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00020) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ-3302-414 з підстав невиконання вимог ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; - визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00021) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ-322132-414 з підстав невиконання вимог ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; - визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00022) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ-330232-414 з підстав невиконання вимог ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; - зобов'язати Волинську митницю при митному оформленні та пропуску транспортних засобів через митний кордон України, при бажанні платника податку - підприємства "Волиньавтомотосервіс", при імпортуванні товарів на митну територію України, приймати податковий вексель на суму податкового зобов'язання за умови дотримання вимог п.11.5 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" до внесення законодавчих змін, що забороняють прийняття податкового векселя на суму податкового зобов'язання від суб'єкта господарювання.
Свої уточнені позовні вимоги обґрунтовує тим, що дані рішення суперечать вимогам чинного законодавства; підприємство придбало в ТзОВ «Торговий дім «Російські машини» спірні чотири вантажні автомобілі; разом з товаросупровідними документами через декларанта відповідачу були подані автомобілі для проведення митного оформлення. При цьому, в рахунок сплати ПДВ при їх розмитненні було надано чотири податкові векселі; відповідачем безпідставно прийнято рішення про відмову в прийнятті митних декларацій для митного оформлення транспортних засобів, які оформлені картками відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні чи пропуску товарів транспортних засобів через митний кордон України; підставою відмови на думку відповідача є заборона у 2007 р. надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань; відповідачем порушено вимоги п. 1.16 ст. 1, п.п. 11.4, 11.5 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»; податковий вексель не є однією із форм відстрочення чи розстрочення податкових зобов'язань платників податків при сплаті ПДВ; заборони на оформлення податкового векселя при імпорті на територію України транспортних засобів законодавством України не встановлено; оспорювані рішення залишились (і після оформлення в митному відношенні транспортних засобів) у встановленому порядку не визнані нечинними.
Відповідач у відзиві від 18.04.2007р. №13/18-2498, поясненні від 10.05.2007р., в судовому засіданні позов заперечив, оскільки, на його думку, оспорювані рішення були прийняті у відповідності до ст.. 65 Закону Україні «Про державний бюджет України на 2007 р.», якою заборонено в 2007 році надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами; тому і були видані картки відмови в митному оформленні від 09.02.2007р.; транспортні засоби в подальшому були оформлені в митному відношенні згідно поданих митних декларацій; митне оформлення було проведено на виконання вимог припису Ковельського міжрайонного прокурора від 21.02.2007р. №548 про усунення порушень Закону України «Про податок на додану вартість»; факт митного оформлення свідчить про те, що картки відмови в митному оформленні втратили чинність; вимоги щодо зобов'язання митниці при митному оформленні транспортних засобів, ввезених позивачем на митну територію України, приймати податковий вексель на суму податкового зобов'язання за умови дотримання п. 11.5 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», вони не можуть бути предметом розгляду в суді.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив :
В період з 24.01.2007р по 31.01.2007р. Підприємство «Волиньавтомотосервіс» придбало в ТзОВ «Торговий дім «Російські машини» (м.Нижній Новгород, Російської Федерації) вантажні автомобілі : ГАЗ-2217-404 (1 шт.), ГАЗ-3302-414 (1 шт.), ГАЗ-323132-414 (1 шт.), ГАЗ-330232-414 (1шт.).\
09.02.2007р. митним постом "Луцьк" було розглянуто митні декларації (ВМД №02100002/7/001147, ВМД №02100002/7/001146, ВМД №20100002/7/00145, ВМД №201000002/7/001148 від 09.022007р.), товаропровідні та інші документи, подані декларантом ПФ "Еліт-Брок", м.Луцьк, для митного контролю й митного оформлення транспортних засобів, що переміщаються через митний кордон України і було прийнято рішення про відмову в прийнятті митних декларацій для митного оформлення транспортних засобів - оформлено картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №201000000/7/00019, №201000000/7/00020, №201000000/7/00021, №201000000/7/00022, - з підстави невиконання вимог ст.65 Закону України "Про державний бюджет України".
Частиною першою статті 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» заборонено у 2007 році надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами).
Також, підпунктом 7 пункту 3 розділу 11 Закону України від 30.11.2006 р. №398-У «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» встановлено, що у 2007 р. забороняється надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами), крім надання інвестиційного податкового кредиту з податку на прибуток.
Відповідно до абз. 1 п. 11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», платники податку при імпорті товарів на митну територію України, за умови оформлення митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання зі строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю.
Податковий вексель - це письмове безумовне грошове зобов'язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видається платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України (п.1.16 ст.1 цього Закону).
Також, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію пункту 11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» в частині застосування цього пункту для операцій з ввезення на митну територію України товарів за товарною позицією 2711 згідно УКТ ЗЕД (п.51 ст.71 зазначеного Закону).
В свою чергу, ст.14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон) визначає порядок відстрочення податкових зобов'язань платника податків.
Так, відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з п.16.4 ст.16 цього Закону, на пізніший термін (п.п. 14.1.2 п. 14.1 зазначеної статті Закону).
Підставою для відстрочення податкових зобов'язань платника податків є надання ним достатніх доказів щодо дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення податкового боргу та/або банкрутства такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків (п.п. 14.2.2 п.14.2 вказаної статті Закону).
Відстрочення податкових зобов'язань надається на умовах, за якими основна сума податкових зобов'язань та нараховані на неї проценти сплачуються рівними частками, починаючи з будь-якого податкового періоду, визначеного відповідним податковим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із п.п. 14.3.3 цього пункту затверджує рішення про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з моменту виникнення такого податкового зобов'язання або одноразово у повному обсязі (п.п. 14.3.2 п.14.3 ст.14 Закону).
Рішення про відстрочення податкових зобов'язань у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку:
стосовно загальнодержавних податків, зборів ( обов'язкових платежів) керівником податкового органу та має бути затверджене керівником податкового органу (його заступником) вищого рівня;
стосовно місцевих податків і зборів - керівником податкового органу (його заступником) та має бути затверджене фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.
Рішення про відстрочення податкових зобов'язань та термін, що виходить за межі одного бюджетного року, щодо загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) приймається керівником (заступником) центрального податкового органу за узгодженням з Міністерством фінансів України, а щодо місцевих податків і зборів - керівником податкового органу (його заступником) за узгодженням з фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори (п.п.14.3.3 тап.п.14.3.5 п.14.3 ст.14 Закону).
При цьому, відстрочення не можуть надаватися чи встановлюватися щодо податкових зобов'язань із ввізного мита, акцизних зборів, податку на додану вартість при ввезенні товарів, внесків до Пенсійного фонду України чи інших внесків у межах державного або обов'язкового соціального страхування, якщо інше не встановлено законами з цих податків, зборів (обов'язкових платежів) або цим Законом (п.п.14.4.3 п.14.4 ст.14).
З огляду на вищевикладене, податковий вексель на відстрочення сплати суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість видається платником податку при імпортуванні товарів на митну територію України за власним бажанням, а відстрочення податкових зобов'язань платника податку надається відповідним органом державної влади за наявності відповідних підстав та не надається з податку на додану вартість при ввезенні товарів на митну територію України.
Таким чином, на думку суду, надання податкового векселя на суму податкового векселя на суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість при імпортуванні товарів на митну територію України та надання відстрочення щодо сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання з податків, зборів (обов'язкових платежів) мають різну правову природу.
Враховуючи зазначене, у 2007 році платники податку на додану вартість при імпортуванні товарів на митну територію України можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання за умови дотримання вимог п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість». Дані обставини підтверджуються роз'ясненнями, наданими листом Міністерства фінансів України від 19.01.07 №31-20020-3-8/209 та листом Міністерства юстиції України від 16.01.2007 №20-9-159 (229).
При імпортуванні вищезазначених автомобілів на митну територію України 09.02.2007 р. Підприємство «Волиньавтомотосервіс», як платник податку на додану вартість, за власним бажанням надали органам митного контролю податкові векселі на суму податкового зобов'язання, що підтверджується відповідними товаросупровідними документами. При цьому, позивачем були дотримані вимоги п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки дію пункту 11.5 ст.11 вищезазначеного Закону зупинено на 2007 рік в частині застосування цього пункту для операцій з ввезення на територію України лише товарів за товарною позицією 2711 згідно УКТ ЗЕД ( газ, нафта та нафтопродукти) (Закон України від 19.12.2006 р. №489-V).
Отже заборони на оформлення податкового векселя при імпорті на територію України транспортних засобів законодавством України не встановлено.
Митне оформлення чотирьох зазначених транспортних засобів було проведено на виконання припису Ковельської міжрайонної прокуратури від 21.02.2007р. №548 про усунення порушень Закону України "Про податок на додану вартість", що підтверджується вантажними митними деклараціями №20100002/7/1528 від 16.02.2007р. (зі сплатою ПДВ у грошовій формі), №20100002/7/2140, від 01.03.2007р. (вексельна форма сплати ПДВ), №20100002/7/2139 від 01.03.2007р. (вексельна форма сплати ПДВ) та №201000002/7/2149 від 01.03.2007р. (вексельна форма ПДВ).
Спірні рішення в установленому законом порядку не визнані нечинними (доказів суду не подано).
Відповідно до ст.71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються ті вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги позивача, в частині визнання нечинними спірних рішень Волинської митниці про відмову підприємству в прийнятті митних декларацій для митного оформлення - оформленні картками відмови від 09.02.2007р., - є підставними та підлягають до задоволення, а спірні рішення слід визнати нечинними.
В частині вимог щодо зобов'язання Волинської митниці при митному оформленні та пропуску транспортних засобів через митний кордон України при бажанні платника податку - Підприємства "Волиньавтомотосервіс" при транспортуванні товарів на митну територію України, приймати податковий вексель на суму податкового зобов'язання за умови дотримання вимог п.11.5 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" до внесення законодавчих змін, що забороняють прийняття податкового векселя на суму податкового зобов'язання від суб'єкта господарювання, слід відмовити як необґрунтованих, та таких, що стосуються подій, які можуть виникнути в майбутньому. Зазначене не перешкоджає позивачу в наступному оскаржити прийняті щодо цього рішення.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", Законом України "Про Державний бюджет України" на 2007 рік, ст.ст.70,71,76,86,87,89,159,160-163 КАСУ , господарський суд, -
1. Позов задоволити частково.
2.Визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00019) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ - 2217 - 5404 з підстави невиконання вимоги ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
3. Визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00020) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ-3302-414 з підстав невиконання вимог ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
4. Визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00021) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ-322132-414 з підстав невиконання вимог ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
5. Визнати нечинним рішення (картка відмови №201000000/7/00022) Волинської митниці про відмову підприємству "Волиньавтомотосервіс" в прийнятті митної декларації для митного оформлення транспортного засобу - ГАЗ-330232-414 з підстав невиконання вимог ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
6. В частині зобов'язання Волинської митниці при митному оформленні та пропуску транспортних засобів через митний кордон України, при бажанні платника податку - підприємства "Волиньавтомотосервіс", при імпортуванні товарів на митну територію України, приймати податковий вексель на суму податкового зобов'язання за умови дотримання вимог п.11.5 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" до внесення законодавчих змін, що забороняють прийняття податкового векселя на суму податкового зобов'язання від суб'єкта господарювання в задоволенні позовних вимог - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання в повному обсязі .
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного господарського суду України.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Дата виготовлення повного тексту
постанови 14.05.2007р.
Суддя