Постанова від 05.12.2016 по справі 822/2322/16

Копія

Справа № 822/2322/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМатущака В.В.

при секретаріТроян О.А.

за участі:представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом до Кам'янець-Подільської ОДПІ Головного управління ДФС в Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати Кам'янець-Подільську ОДПІ Головного управління ДФС України провести нарахування та виплатити:

- індексацію заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014 включно з виконанням вимог, зазначених у статтях 116 та 117 КЗпП, а саме: одночасно виплатити середню заробітну плату за весь час затримки виплати заробітної плати за період з 05.08.2014 по день фактичного розрахунку;

- компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014 у відповідності до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати" та постанови КМУ від 21.02.20101 №159 "Про затвердження Порядку компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням термінів їх виплати".

В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебувала у трудових відносинах із Кам'янець-Подільською ОДПІ та 05.08.2014 звільнена з посади за згодою сторін.

14.09.2016 звернулась до відповідача із заявою щодо усунення порушення прав на оплату праці шляхом нарахування та виплати індексації заробітної плати за період з 01.01.2013 по 05.08.2014.

Листом від 20.09.2016 №8935/Л/22-09-05-34 відповідач відмовив позивачу щодо здійснення зазначених виплат, посилаючись на те, що індексація заробітної плати за період з 01.01.2013 по 05.08.2014 Кам'янець-Подільською ОДПІ не нараховувалась та не виплачувалась в зв'язку з постійною зміною базового місяця для проведення індексації, що виникла внаслідок проведення реорганізації територіальних органів податкової служби та у зв'язку з тим, що кошторисом Кам'янець-Подільської ОДПІ не передбачено на 2013 та 2014 роки видатки на індексацію заробітної плати.

На думку позивача, порушено її права на оплату праці та зазначена бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки суперечить вимогам трудового законодавства.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надіслала суду клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки кошторисом Кам'янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області на 2013 та 2014 не передбачені видатки на виплату індексації працівникам інспекції. Просила суд відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову частково, з наступних підстав.

Встановлено, що відповідно до наказу Кам'янець-Подільської ОДПІ від 05.08.2014 №1270, на підставі п.1 ст.36 КЗпП України позивач звільнена з посади за згодою сторін.

14.09.2016 позивач звернулась до Кам'янець-Подільської ОДПІ з заявою про нарахування та виплату індексації заробітної плати за період з 01.01.2013 по 05.08.2014, та компенсації втрати частини заробітної плати через порушення строків виплати індексації.

Листом від 20.09.2016 №8935/Л/22-09-05-34 відповідач відмовив позивачу щодо здійснення зазначених виплат, посилаючись на те, що індексація заробітної плати за період з 01.01.2013 по 05.08.2014 Кам'янець-Подільською ОДПІ не нараховувалась та не виплачувалась в зв'язку з постійною зміною базового місяця для проведення індексації, що виникла внаслідок проведення реорганізації територіальних органів податкової служби та у зв'язку з тим, що кошторисом Кам'янець-Подільської ОДПІ не передбачено на 2013 та 2014 роки видатки на індексацію заробітної плати.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд виходив з наступного.

Статтею 95 Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП) вказано, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" зазначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Статтею 19 вищевказаного Закону встановлено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Згідно з ст. 34 Закону України "Про оплату праці" компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Частиною 1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Статтею 6 вказаного Закону зазначено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078 був затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078). Згідно п. 1-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Згідно з п.10-2 Порядку № 1078, для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №229 від 20.03.2013 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів", постановлено реорганізувати шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Міндоходів територіальні органи Державної податкової служби та Державної митної служби згідно з додатком 2, в т.ч. Кам'янець-Подільську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.

Згідно п. 3 вказаної постанови, територіальні органи Міністерства доходів і зборів є правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Постановою КМУ №311 від 06.08.2014 Кам'янець-Подільську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області реорганізовано шляхом приєднання до Кам'янець-Подільської ОДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Частиною 3 ст. 36 Кодексу законів про працю України вказано, що при реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) установи (організації) дія трудового договору працівника триває і сума індексації зберігається.

З наведеного слідує, що заробітна плата підлягає обов'язковій індексації як державна соціальна гарантія яка надається для соціальної підтримки населення в умовах зростання цін, а державні соціальні гарантії обов'язкові для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

При цьому, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 №1622-VII (набув чинності 03.08.2014) установлено, що норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

З прийняттям КМУ постанови від 13.06.2012 №526 "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення" врегульоване питання проведення індексації для працівників, яких переведено в інші установи. Тому, відповідач зобов'язаний був здійснити нарахування та виплату позивачу індексації заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014.

Суд критично ставиться на посилання відповідача на те, що кошторисом відповідача не передбачені кошти на виплату індексації заробітної плати, та зазначає, що це не може бути підставою для невиконання вимог Закону № 1282-XII та її не нарахування.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 №63134/00, зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З урахуванням викладеного, позовна вимога про зобов'язання Кам'янець-Подільську ОДПІ провести нарахування та виплату індексації заробітної плати ОСОБА_3 за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014 підлягає задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату компенсації втрати частини заробітної плати з 01.01.2013 по 05.08.2014 за порушення строків виплати індексації за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст.34 Закону України "Про оплату праці" компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Згідно статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі Закон № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 Закону №2050-III передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Таким чином, основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст.2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, добровільно чи на виконання судового рішення.

Верховний Суд України у своїй постанові від 07.11.2012 № 6-131цс12 зазначив, що основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення власником встановлених строків виплати нарахованих доходів (зокрема, заробітної плати, пенсії, соціальної виплати, страхових виплат).

При цьому, компенсація за порушення строків виплати нарахованого доходу проводиться незалежно від вини органу, що здійснює відповідні виплати та незалежно від порядку і підстав нарахування цього доходу чи його частини: самим підприємством добровільно чи на виконання судового рішення, оскільки ці нормативні акти не містять будь-якого виключення.

Згідно рішення Конституційного суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.

Суд вважає, що відповідач зобов'язаний провести нарахування та виплату компенсації втрати частини заробітної плати з 01.01.2013 по 05.08.2014 за порушення строків виплати індексації за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності відмови у задоволенні заяви позивача щодо усунення порушення прав на оплату праці шляхом нарахування та виплати індексації заробітної плати, а тому позовні вимоги частково підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України провести нарахування та виплату індексації заробітної плати ОСОБА_3 за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014.

Зобов'язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України провести нарахування та виплату компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків виплати індексації заробітної плати ОСОБА_3 за період роботи з 01.01.2013 по 05.08.2014.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2016 року

Суддя/підпис/В.В. Матущак

"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак