Рішення від 28.11.2016 по справі 922/3383/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2016 р.Справа № 922/3383/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Сальнікової Г.І.

при секретарі судового засідання Гончарові В.В.

розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", (м. Харків) 3-я особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області, (м.Харків)

до Комунального підприємтсво "Житлова управляюча компанія" Лозівської міської ради, (м. Лозова)

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 (довіреність №3873 від 01.09.2016), ОСОБА_2 (дов.№3874 від 01.09.2016 року);

відповідача - ОСОБА_3 (довіреність №3906 від 26.09.2016);

3-ї особи - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Житлова управляюча компанія" Лозівської міської ради Харківської області (відповідач) про зобов'язання відповідача припинити дії по перешкоджанню введення в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку газу та вважати договір про умови експлуатації будинкового лічильника укладеним в редакції позивача.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що забезпечення 100% обліку природного газу у населення є пріоритетним заходом галузі, підстави для встановлення будинкових лічильників та проведення розрахунків чітко регламентовані положеннями Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011 року № 3533-VI (далі - ОСОБА_4), Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ( далі - Кодекс) 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824; Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2002 року № 620 зі змінами ( постанова КМУ від 27.01.2016 року № 46 «Про внесення змін до постанови КМУ від 16 травня 2002 року № 620.)

Проте, всупереч вимог зазначених вище нормативно-правових актів, відповідач перешкоджає введенню в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку та згідно ст. 179 ГК України відповідач в установлений двадцятиденний строк не повернув підписаний примірник договору про умови експлуатації будинкового лічильника або за наявності заперечень щодо умов договору - протокол розбіжностей.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року вказану позовну заяву було прийнято до розгляду, порушено провадження у справі

№ 922/3383/16, залучено до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області і призначено її до слухання у судовому засіданні на 07 листопада 2016 року.

07.11.2016 р. через канцелярію суду від третьої особи - НКРЕКП надійшли письмові пояснення (вх. № 37087 ), в яких остання просить суд розглядати дану справу з урахуванням наданих пояснень та без участі представника Комісії. Дані пояснення судом долучено до матеріалів справи.

Так, на думку НКРЕКП, у разі не встановлення населенню у строки, зазначені у Законі України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011 року № 3533-VI, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України (положення частини першої статті 6 Закону).

Також зазначає, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу, а не за рахунок виділених бюджетних коштів на встановлення індивідуальних лічильників газу.

Зважаючи на все вищевикладене, вказує, що за умови наявності встановленого загальнобудинкового вузла обліку газу власник (власники) будинку (будинків) (квартир), експлуатаційна організація, балансоутримувач будинку (будинків) тощо та Оператор ГРМ зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та квартирного лічильника газу (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку.

Враховуючи зазначене, на думку НКРЕКП, з метою недопущення зростання тарифів на розподіл природного газу, ліцензіатами з 01.10.2015 провадяться заходи щодо забезпечення споживачів обліком природного газу, зокрема в частині запровадження масштабного встановлення будинкового обліку природного газу, що в середньому розрахунку потребує в 5 разів менше коштів.

В призначене судове засідання 07 листопада 2016 року з'явилися представники позивача та відповідача, третя особа свого уповноваженого представника в засідання не направила, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення та письмовими поясненнями.

Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі, вважає їх правомірними та обґрунтованими, просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечує, до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву за вх.№ 37229 від 07.11.2016 року, де, зокрема, зазначає, що ПАТ "Харківгаз" здійснювало будівельні роботи по установці загальнобудинкового засобу обліку газу без необхідної дозвільної, проектної та технічної документації; позивачем порушено порядок введення в комерційну експлуатацію обліку газу в порушення Тимчасового Положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року 620 (зі змінами); позивач не звертався за погодженням на встановлення загальнобудинкового засобу обліку як з боку співвласників, так і з боку балансоутримувача; запропонований позивачем договір не відповідає діючому законодавству.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для підготовки до судового засідання та надання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України, статей 4-3 та статті 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані сторонами судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що листом № 01-13/2099 від 31.08.2016 р. позивачем було повідомлено відповідача про забезпечення присутності представника відповідача для участі в комісійному введенні в комерційну експлуатацію будинкових вузлів обліку газу.

Як зазначає позивач у позовній заяві, особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011 року № 3533-VI (далі - ОСОБА_4).

ОСОБА_4 визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону, суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі в термін до 1 січня 2018 року.

Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначено Кодексом газорозподільних систем, який затверджений постановою НКРЕКП № 2494 від 30 вересня 2015 року.

Відповідно до розділу ІX гл. 5 Кодексу, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.

Відповідачем було отримано лист № 01-13/2099 від 31.08.2016 р., але не було взято участь у комісійному введенні в комерційну експлуатацію будинкових вузлів обліку газу.

Під час розгляду справи відповідачем надавались неодноразово усні та письмові заперечення проти позову в тій частині, що відповідно до Робочого проекту «Установка общедомового узла учета расхода газа на многоквартирный жилой дом по адресу: Харьковская область Лозовской район г. Лозовая 4 мкрн., 72», роботи щодо встановлення загальнобудинкового лічильника обліку газу є будівельними і відносяться до 3 категорії складності, та відповідно потребують після завершення будівництва оформлення прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Суд зазначає, що позивачем було замовлено роботи по розробленню проектної документації на встановлення загальнобудинкового вузла обліку витрат газу на ввідному газопроводі низького тиску Ду=50 мм до житлового будинку № 72 в 4-му мікрорайоні м. Лозова. Робочий проект «Установка общедомового узла учета расхода газа на многоквартирный жилой дом по адресу: Харьковская область Лозовской район г. Лозовая 4 мкрн., 72» виконаний на підставі технічного завдання та у відповідності до технічних умов № 15-01-9 від 01.03.2016 р., які видані ПАТ «Харківгаз».

Проект виконаний у відповідності до вимог діючих ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» та Правил безпеки систем газопостачання.

Генеральним підрядником ТОВ «ИНДИГО ГРУП» виконані будівельно-монтажні роботи по встановленню загальнобудинкового вузла обліку згідно проекту, вимогам ДБН В.2.2-20-2001 та Правил безпеки систем газопостачання України.

Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначено Кодексом газорозподільних систем, який затверджений постановою НКРЕКП № 2494 від 30 вересня 2015 року. Відповідно до глави 4 розділу X Кодексу щодо порядку введення в експлуатацію комерційного вузла обліку, первинне обстеження вузла обліку на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками Оператора ГРМ перед пуском природного газу (що здійснюється в рамках заходів з приєднання до ГРМ, або реконструкції комерційного вузла обліку, або переукладання договору) у точці вимірювання з новим споживачем в присутності безпосереднього споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). Згідно Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу - це власники газових мереж, що з'єднані між собою, в місці з'єднання яких відбувається приймання-передача природного газу.

Для проведення первинного обстеження змонтованого (реконструйованого) вузла обліку, який має бути введений в експлуатацію, його власник за 10 робочих днів до дня проведення обстеження направляє іншій стороні (суміжному суб'єкту ринку газу) відповідне письмове повідомлення про необхідність її присутності при обстеженні. Передумовою направлення повідомлення має бути погоджена Оператором ГРМ проектна документація в частині організації (реконструкції) комерційного ВОГ у відповідній точці вимірювання.

Первинне обстеження на можливість використання вузла обліку як комерційного включає такі етапи:

- перевірку проектної та виконавчої документації на вузол обліку;

- перевірку стану вузла обліку перед введенням його в експлуатацію;

- пробний пуск газу через комерційний ВОГ;

- пломбування складових частин комерційного ВОГ та іншого сукупного обладнання.

Враховуючи положення вищезазначених норм, Проект виконаний у відповідності з діючими нормами, правилами та стандартами. Встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу на базі комплексу вимірювального ультразвукового «КВУ-1.02»-П40-50-0,4-F-M (готового виробу), виконувалось згідно з вимогами діючих ДБН на існуючому ввідному газопроводі, яке не передбачає отримання дозвільних документів про початок будівельних робіт.

Окрім того, Кодексом газорозподільних систем, яким регулюються особливості встановлення лічильників газу передбачено вичерпний перелік документів, на підставі яких вводиться даний вузол обліку в експлуатацію.

Позиція відповідача не відповідає дійсності, оскільки у позивача є в наявності усі документи на загальнобудинковий вузол обліку газу на багатоквартирний житловий будинок за адресою: Харківська область, Лозівський район, м. Лозова, 4 мікрорайон, буд 72, які були досліджені судом.

Як встановлено судом під час розгляду справи, листом № 01-13/2106 від 01.09.2016 року позивачем на адресу відповідача було надіслано для підписання два примірника договору про умови експлуатації будинкового лічильника та акту розмежування меж балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, яким було запропоновано врегулювати договірні відносини у відповідності до норм чинного законодавства України.

Листом від 14.09.2016 року № 3832 відповідач відмовився від підписання договору, мотивуючи свою відмову невідповідністю договору чинному законодавству.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача посилається на те, що надісланий договір не відповідав нормам чинного законодавства, позивачем не було надано необхідної проектної, технічної та дозвільної документації, тому відповідач не мав можливості підписати даний договір та акт розмежування балансової належності.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 р. № 620 (зі змінами) затверджено Тимчасове положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку (надалі - Положення).

Так, згідно п. 4 Положення, власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків)(далі - експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства. Ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, суд виходить з наступного.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб'єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості, наданій сторонам визначати умови такого договору. Однак під час укладання договору, визначаючи його умови, сторони повинні дотримуватись нормативно-правових актів.

Згідно зі ст. 6 ЦК України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступати від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступати від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із сутності відносин між сторонами.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч. ч. 1, 2 ст. 648 ЦК України).

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (частина 7 ст. 179 ГК України).

Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений ст. 181 ГК України. Зокрема, згідно з приписами цієї статті господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін.У разі якщо проект договору викладений як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження в договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Згідно з ч. 3 ст. 184 ГК України укладання господарських договорів, в тому числі на основі примірних і типових договорів, повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

З системного аналізу вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що обов'язковою умовою укладання господарського договору, є направлення проекту договору стороною, яка бажає укласти договір, та одержання цього проекту стороною, якій запропоновано іншою стороною цей проект.

Відповідно до пп. 9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 р. господарські суди повинні зазначати, зокрема, у рішенні про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: «Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору».

Досліджені судом матеріали справи свідчать, що згідно з позовними вимогами позивач звернувся до суду, відповідно до яких просить суд вважати укладеним договір про умови експлуатації будинкового лічильника.

Судом встановлено, що позивачем направлявся відповідачу (№ 01-13/2106 від 01.09.2016) Договір про умови експлуатації будинкового лічильника.

Зобов'язання про врегулювання договірних відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку між балансоутримувачем будинку та оператором ГРМ передбачено Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 620 від 16.05.2002 р.

Вимоги до облаштування та експлуатації будинкового вузла обліку встановлюються Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 р. № 618, та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 р. № 2494.

Таким чином, з урахуванням зазначених вище нормативно-правових актів було розроблено договір, який запропоновано відповідачу.

Відповідно до ч. 4 ст. 181 ГК України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що позивач направив відповідачу два примірники договору про умови експлуатації будинкового лічильника, а відповідач не склав протокол розбіжностей та не надіслав позивачу у двадцятиденний термін разом з підписаним договором, і на час судового розгляду договір залишився не підписаним.

Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з того, що реалізація права встановлення загально будинкового вузла обліку передбачає етапи від технологічного встановлення в точці приєднання на газопроводі до використання результатів вимірювання обсягів.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

Згідно зі ст.ст. 33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, судом не приймаються заперечення відповідача, на яких ґрунтується його позиція та вважає безпідставне перешкоджання відповідача проведенню робіт по введенню в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку.

Оцінюючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволено у повному обсязі.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.1, 12, 33, 34, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати відповідача припинити дії по перешкоджанню введення в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку газу.

Вважати договір про умови експлуатації будинкового лічильника укладеним в редакції позивача:

Договір

про умови експлуатації будинкового лічильника

м. Лозова 2016 р.

Публічне акціонерне товариство «Харківгаз» (далі - Сторона 1), в особі начальника Красноградського управління експлуатації газового господарства, що діє на підставі

(Оператор газорозподільної системи),

довіреності №5379 від 24.12.2015р., з однієї сторони (далі - Сторона 2) і Комунальне підприємство «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради Харківської області

(власник, балансоутримувач будинку)

в особі ___________________________________________________________________, що діє на підставі ______________________________, з іншої сторони (далі - Сторони) уклали даний Договір про наступне:

1. Предмет Договору

1.1 ОСОБА_4 договір визначає порядок відносини щодо зняття будинкового вузла обліку на базі ультразвукового лічильника газу, який належить ПАТ «Харківгаз», встановлений за адресою:

м. Лозова, мікрорайон 4, буд. 72 та лічильників газу, установлених у квартирах (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності) за вищевказаною адресою, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку.

1.2. На кожен будинковий вузел обліку Сторони складають акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін зі схемою, в якій відображаються, межа балансової належності, розташування засобу вимірювальної техніки, газоспоживального чи газорегулюючного обладнання, їх послідовність, комутаційні з'єднання тощо.

1.2.1. Складений Сторонами акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін є невід'ємною частиною цього Договору.

2. Порядок контролю за роботою вузлів обліку газу

2.1. Зняття та фіксація показань будинкового вузла обліку на будинок чи групу будинків та квартирних лічильників газу (за їх наявності) здійснюються представниками Сторін, згідно узгодженого графіку, але не пізніше, ніж до 3 числа місяця наступним за звітним. Під час зняття показань можуть за бажанням бути присутні представники відповідних державних органів, мешканців будинку.

2.2. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу приймається один кубічний метр (куб. м.) газу, приведений до стандартних умов: температура газу (t) = 20 градусів Цельсія, тиск газу (P) = 760 мм. ртутного стовпчика (101,325 кПа).

2.3. Сторона - 1 щомісячно надає Стороні - 2 роздруковані звіти обчислювачів автоматизованих комплексів і коректорів (звіти за контрактний місяць, протоколи аварійних ситуацій та протоколи про втручання в роботу комерційних вузлів обліку газу, протокол конфігурації обчислювача (коректора)).

2.4. Звіти автоматичних коректорів (обчислювачів) будинкового вузла обліку повинні бути роздруковані Стороною - 1 у формі, придатній для читання. Звіти повинні бути підписані відповідальними особами Сторони - 1 та затверджені печаткою Сторони - 2 та відповідати вимогам Правил обліку.

2.5. ЗВТ будинкового вузла обліку мають бути повірені у порядку, встановленому Департаментом технічного регулювання Мінекономрозвитку і торгівлі України та опломбовані у місцях, передбачених заводом - виробником, а в разі їх відсутності - в місцях, передбачених Стороною - 1.

2.6. Відповідальність за належний та технічний (справний) стан комерційних вузлів обліку газу, за своєчасну повірку ЗВТ, а також за цілісність встановлених пломб несуть власники цих комерційних вузлів обліку газу згідно з чинним законодавством України. Власник комерційного вузла обліку газу відповідає за збереження оригіналів свідоцтв про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ та оригіналів паспортів до ЗВТ, які встановлені на вузлі обліку газу та забезпечити надання їх копії іншій стороні даного Договору для зберігання.

2.7. Байпасні лінії будинкового вузла обліку повинні бути перекритими, на байпасні після першого відключаю чого пристрою повинна бути встановлена заглушка (блінда), а запірна арматура опломбована в закритому стані.

2.8. Кожне включення та відключення (пломбування та розпломбування) систем і обладнання , а також використання природного газу за відсутності приладів обліку, викликаної їх ремонтом або позачерговою повіркою, фіксується відповідними актами із зазначенням дати і часу включення та відключення.

2.9. У разі виявлення на комерційних вузлах обліку газу несправності ЗВТ, витоків газу з імпульсних ліній, манометрів, пошкодження пломб або захисних елементів та інше, Сторона, яка виявила недоліки повинна терміново у письмовій формі проінформувати другу Сторону даного Договору.

2.10. Перевірки технічного стану комерційних вузлів обліку газу проводяться уповноваженими представниками Сторони - 1 і Сторони - 2 планово, в порядку та строки визначені Кодексом ГРС.

2.11. У разі виникнення між Стороною - 2 та Стороною -1 суперечливих питань щодо технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ, Сторона -2 та Сторона -1 мають право вимагати проведення позачергової або експертної повірки ЗВТ в територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань метрології.

2.12. Якщо результати позачергової або експертної повірки ЗВТ не підтверджують відповідність технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ нормованим (негативні результати повірки), оплата за проведення позачергової або експертної повірки цих ЗВТ здійснюється їх власником, а в разі отримання висновків про відповідність технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ нормованим (позитивні результати) - стороною, яка вимагала проведення їх повірки. У разі отримання позитивних результатів позачергової або експертної повірки ЗВТ об'єм газу за період відсутності ЗВТ розраховується за середньогодинними або середньодобовими даними попередніх п'яти аналогічних періодів.

2.13. У разі виявлення Сторонами порушень, пов'язаних з виходом з ладу будинкового вузла обліку, обсяг спожитого газу споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, визначається згідно із середнім обсягом споживання газу за три попередні місяці до моменту виходу з ладу будинкового вузла обліку. У такому порядку здійснюється визначення обсягу спожитого газу до моменту усунення порушень.

3. Порядок визначення обсягів спожитого природного газу мешканцями будинку

3.1. Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:

1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;

2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:

для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників;

для споживачів, що не мають квартирні лічильники газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.

3) у разі розміщення в багатоквартирному будинку об'єктів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців відпуск газу для таких споживачів здійснюється лише у разі встановлення та прийняття в експлуатацію в установленому порядку окремого для них вузла обліку природного газу. Показання таких вузлів обліку виключаються з показань будинкового вузла обліку під час визначення обсягу споживання газу за розрахунковий період.

4) кількість осіб у квартирі, іншому ізольованому житловому приміщенні для проведення розрахунку та розподілення спожитих обсягів газу визначається відповідно до кількості зареєстрованих осіб.

Інформація про зміну їх кількості подається побутовими споживачами оператору газорозподільної системи до 25 числа місяця, що передує розрахунковому. Відповідальність за своєчасність та достовірність поданої інформації несе побутовий споживач, що її подає. У разі подання такої інформації із запізненням - вона враховується в наступному розрахунковому періоді без перерахунку минулих періодів.

За відсутності зареєстрованих у квартирі, іншому ізольованому житловому приміщенні осіб та відомостей щодо офіційного припинення газопостачання на квартиру (будинок) облік спожитого газу здійснюється з розрахунку на одну особу.

5) у разі неможливості зняття показань квартирних лічильників газу розрахункових обсяг споживання газу визначається відповідно до Кодексу газорозподільних систем, якщо після зняття фактичних показань квартирних лічильників газу у наступних розрахункових періодах виявлено різницю між нарахованими та фактичними обсягами споживання газу (з урахуванням показань квартирних лічильників газу), вона розподіляється між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості зареєстрованих осіб. Такий перерахунок проводиться в період, в якому виявили різницю.

4. Оформлення актів приймання - передачі газу

4.1. Кількість переданого та прийнятого газу за календарний місяць визначається на підставі данних будинкового вузла обліку, а у разі його виходу з ладу, згідно із середнім обсягом споживання газу за три попередні місяці.

4.2. Контрактна година для всіх типів приладів обліку встановлюється о 7.00 за київським часом.

Поточний (звітний) місяць закінчується о 7.00 першого числа наступного місяця.

4.3. Місячний акт приймання - передачі газу складається та підписується представниками Сторін до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, у двох примірниках українською мовою.

4.4. Місячні акти приймання - передачі, оформлені та підписані представниками Сторін, та роздруківки з автоматичних обчислювачів повинні зберігатися у Сторін протягом одного року, після чого мають бути передані до архіву.

4.5. У разі не підписання Стороною - 2 місячного акту приймання - передачі Сторона - 1 оформлює акти в односторонньому порядку на підставі показників будинкового лічильника, про що сповіщає Сторону - 2. Указані односторонні акти вважаються чинними для Сторін і діють до їх скасування в установленому порядку.

5. Відповідальність Сторін

5.1. Сторони у випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язань за цим договором несуть відповідальність згідно із законодавством.

6. Форс - мажор

6.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком форс - мажорних обставин.

6.2. Форс - мажорними обставинами є обставини, які виникли після підписання цього Договору внаслідок не передбачених сторонами подій надзвичайного характеру, включаючи пожежі, землетруси, повені, зсуви та інші стихійні лиха, вибухи, війни або військові дії.

6.3. Строк виконання зобов'язань відкладається на термін, протягом якого будуть діяти такі обставини.

Строк для повідомлення між Сторонами про такі обставини до 14 днів з дати їх виникнення.

6.4. Достатнім доказом дії форс - мажорних обставин є документ, виданий компетентним органом.

7. Порядок вирішення спорів

7.1. Сторони дійшли згоди, що всі спори (розбіжності), які можуть виникнути при виконанні умов цього договору, повинні вирішуватись шляхом переговорів.

7.2. У разі неможливості досягнення згоди шляхом переговорів спірні питання передаються на розгляд до НКРЕ КП або до суду для вирішення в установленому порядку.

7.3. При виникненні розбіжностей між Сторонами у частині обсягу переданого (прийнятого) газу вони підлягають договірному врегулюванню або в судовому порядку.

7.4. Сторона, яка не згодна з визначенням добової чи місячної кількості поданого газу, повинна заявити про це іншій Стороні протягом двох днів з дати оформлення акта або іншого документа, що підтверджує кількість поданого (прийнятого) газу.

7.5. Вирішення спірних питань щодо метрологічного стану вимірювальних дільниць може здійснюватися на підставі висновку відповідного територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології, до якого звертається заінтересована Сторона. Якщо одна зі Сторін не згодна із висновком цього органу, вона може звернутись до суду. До вирішення спору судом Сторони керуються вищевказаним висновком.

8. Інші умови

8.1. ОСОБА_4 договір складено у двох примірниках (по одному для кожної зі Сторін), які мають однакову юридичну силу.

8.2. Зміни та доповнення до цього договору вносяться за взаємним узгодженням Сторін та в порядку, передбаченому чинним законодавством.

8.3. Сторони зобов'язуються повідомити одна одну про зміни свого найменування, своїх платіжних реквізитів, місцезнаходження (місця проживання), номерів телефонів, телефаксів та зміну форми власності, а також про всі інші зміни, які можуть вплинути на реалізацію цього Договору та виконання зобов'язань за нею, у п'ятиденний строк з дня виникнення відповідних змін.

8.4. Дія цього Договору припиняється за згодою Сторін або у випадках, передбачених чинним законодавством України.

8.5. У випадках, не передбачених цим договором, Сторони керуються чинним законодавством України.

9. Строк дії договору

9.1. ОСОБА_4 договір набирає чинності з дня його підписання та діє протягом строку експлуатації Сторонами будинкового лічильника газу, вказаного в п.1.1 цього Договору.

10. Реквізити Сторін

Сторона 1 Сторона 2

ПАТ«Харківгаз Комунальне Підприємство «Житлова управляюча компанія»

Лозівської міської ради

Юридична адреса: 61109, м. Харків Юридична адреса: 64600,

вул. Безлюдівська, 1 Харківська область,м.Лозова, м-н 1, буд. 17 Розрахунковийрахунок №26000158424 Розрахунковий рахунок № 26002300524883

в ПАТ «Банк «Кліринговий дім», м. Київ МФО 351823

МФО 300647 Код ЄДРПОУ 37556917

Код ЄДРПОУ 03359500 __________________ //

Тел.: 0(244) 7-04-10 М.П.

Начальник Красноградського

УЕГГ ПАТ «Харківгаз»

________________/ОСОБА_5/

М.П.

Стягнути з Комунального підприємства "Житлова управляюча компанія" Лозівської міської ради Харківської області (64604, Харківська обл.,м.Лозова, м-н 1, б.17, р/р 2600406310062, МФО 321983, код ЄДРПОУ 37556917) на користь Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (61109, м.Харків, вул.Безлюдівська,1, рахунок № НОМЕР_1, АБ "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", м.Киів, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03359500) судовий збір у розмірі 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) гривень 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 05.12.2016 р.

Суддя ОСОБА_6