05.12.2016 Справа № 920/823/16
За позовом: Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, м. Суми
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Горобина», м. Суми
про стягнення 19 304 грн. 86 коп.
Суддя Джепа Ю.А.
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 22/1 від 04.01.2016)
від відповідача - не прибув
За участю секретаря судового засідання - Галашан І.В.
Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача 18142 грн. 85 коп. заборгованості за об'єми скинутих наднормативно забруднених стічних вод, 1068 грн. 45 коп. пені, 93 грн. 56 коп. 3 % річних та 1378 грн. судового збору.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, проти вимог позивача заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на безпідставність позовних вимог.
Від представника позивача надійшли пояснення № 22/11852 від 01.12.2016 на відзив відповідача, обставини, викладені у відзиві позивач вважає необґрунтованими та наполягає на задоволенні позову.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить суд позов задовольнити у повному розмірі.
Представник відповідача у дане судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, тому з урахуванням положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглядати справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, суд
01.02.2013 між Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради (виробником, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Горобина» (споживачем, відповідачем у справі) був укладений договір № 7 на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями, за умовами якого виробник бере на себе зобов'язання забезпечувати відповідача питною водою та приймати стічні води згідно межі розподілу, а споживач зобов'язувався своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами у строки і на умовах передбачених договором.
Крім цього, у преамбулі вищевказаного договору передбачено, що сторони у даному договорі керуються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про питну воду та питне водопостачання», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими Наказом Мінжитлокомунгоспу України № 190 від 27.06.2008, Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1995 «Про затвердження Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України», рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 131 від 21.03.1995 «Про затвердження порядку видачі технічних умов на будівництво об'єктів у місті Суми», підпунктом 5 пункту «а» частини 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005, Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затвердженими рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 596 від 10.12.2007 та іншими нормативно-правовими актами.
Отже, взаємовідносини між позивачем та відповідачем регулюються саме договором, у якому сторони керуються відповідним переліком нормативно-правових актів, Інструкцій, Правил тощо, які на час дії договору та розгляду справи є чинними.
Відповідно до п 5.1 договору сторони погодили, що відповідач несе відповідальність за каналізаційні мережі, які знаходяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, лід, токсичні речовини і т.п., а також ґрунтові води і води промислових підприємств з перевищенням граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Виробник контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць.
Крім того, п. 5.1 договору визначено перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК).
Відповідно до п.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.
Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п.1.6)
Так, відповідно до п. 4.2 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 539 від 06.09.2011 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 596 від 10.12.2007 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми» передбачено, що для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м. Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 до цих Правил №539, а також п. 5.1. договору № 7 від 01.02.2013 на водопостачання та прийом стічних вод.
Дані допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин встановлені відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд, з урахуванням затверджених допустимих концентрацій (ДК) речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псел, і якісного складу води із міськводопроводу.
Відповідно до п. 6.5 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми з метою контролю якості стічних вод абонента водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод абонентів виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у Акті відбору проб в двох примірниках, які підписують як представники водоканалу, так і представник абонента.
У разі неявки уповноваженого представника абонента або при його відмові підписати акт, останній підписується представниками водоканалу із зазначенням прізвища абонента, який відмовився підписати акт.
Відповідно до п.6.7.15 Правил результати аналізів стічних вод оформлюються Протоколом дослідження якості стічних вод.
Матеріали справи свідчать про те, що 03.02.2016 на каналізаційному випуску на виході з контрольного колодязя за адресою вул. Петропавлівська, 121, м. Суми зафіксовано скид споживачем (відповідачем) в міську каналізацію з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин: міді, сульфатів, нітритів, нітратів, цинку, заліза. Дана обставина підтверджується актом відбору проб стічних вод № 94 від 03.02.2016, підписаним представником відповідача без зауважень, протоколом № 2507 від 03.02.2016 дослідження якості стічних вод. За перевищення гранично допустимих концентрацій від забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за лютий 2016 року рахунок на суму 8 154 грн. 41 коп.
22.03.2016 на каналізаційному випуску на виході з контрольного колодязя за адресою вул. Петропавлівська, 121, м. Суми зафіксовано скид споживачем (відповідачем) в міську каналізацію з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин: міді, сульфатів, нітритів, нітратів, цинку, заліза. Дана обставина підтверджується актом відбору проб стічних вод № 2485 від 22.03.2016, підписаним представником відповідача без зауважень, протоколом № 2588 від 22.03.2016 дослідження якості стічних вод. За перевищення гранично допустимих концентрацій від забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за березень 2016 року рахунок на суму 9 988 грн. 44 коп.
Акти про відбір проб стічних вод № 94 від 03.02.2016 та № 2485 від 22.03.2016 містять інформацію про найменування контролюючої організації і прізвище представника абонента, дату та місце відбору проб, прізвище особи, що відбирала пробу, прізвища присутніх осіб при відборі проб, час та місце проведення аналізу.
Протоколи дослідження якості стічних вод мають номер, містять інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників мг/л, висновки за підписом представника лабораторії тощо.
Отже, акти про відбір проб стічних вод та протоколи дослідження якості стічних вод складені з дотриманням вимог, визначених у Правилах приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення умов договору та правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011, не оплатив виставлені до оплати рахунки № 92 від 28.03.2016 за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стичних водах за лютий 2016 року на суму 8154 грн. 41 коп. та №153 від 21.04.2016 за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стичних водах за березень 2016 року на суму 9988 грн. 44 коп., у зв'язку з чим у останнього станом на 16.08.2016 утворилась заборгованість на загальну суму 18142 грн. 85 коп.
Відповідно до п. 5.2 договору № 7 скидання споживачем стоків з перевищенням ГДК сплачується згідно з Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчим комітетом Сумської міської ради № 596 від 10.12.2007 по штрафному тарифу згідно з розрахунками. Штрафні тарифи застосовуються згідно з кратністю підвищення ГДК по кожному виду забруднень.
Відповідно до п 2.3.5 Правил абонент зобов'язаний оплачувати протягом 30 банківських днів рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Пунктом 1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002 передбачено, що абоненти повинні повністю покривати всі витрати водоканалу, пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколишнього природного середовища, а при недотриманні вимог договору та місцевих правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми - сплатити водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються абонентами.
Згідно з п. 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 (далі - Інструкція) при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах абонента при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими допустимими концентраціями, абонент сплачує водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз ) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відповідно до п. 2.3. Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктом 7.2. Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, (Нп) - норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста, грн./куб.м (п. 2.3. Інструкції), встановлюється водоканалом строком на один рік на основі фактичних затрат виробництва за звітний період.
Відповідно до по 7.10 вищезазначених Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, для розрахунку плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій використовуються дані лабораторії водоканалу або результати контрольної проби (у випадку відкриття та аналізу контрольної проби незалежними лабораторіями, що акредитовані у даній галузі досліджень).
Враховуючи вищевикладене, Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради правомірно здійснювались розрахунки з врахуванням нормативу плати за скид понаднормативних забруднень.
Матеріали справи свідчать про те, позивачем на адресу відповідача надсилались претензії № 05/3946 від 28.03.2016 та № 05/4927 від 21.04.2016 з вимогами оплатити рахунки № 92 від 28.03.2016 за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стичних водах за лютий 2016 року на суму 8154 грн. 41 коп. та № 153 від 21.04.2016 за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стичних водах за березень 2016 року на суму 9988 грн.44 коп., проте дані претензії залишились без відповіді та задоволення відповідача.
Відповідно до п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. ст. 216, 217, 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Не погоджуючись з висновком лабораторії водоканалу щодо здійснення досліджень відібраних на аналіз стічних вод, внаслідок якого позивачем було здійснено розрахунок плати за скидання стічних вод за перевищення ГДК, відповідач направив контрольні проби води на аналіз до лабораторії моніторингу та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної партії Державного агентства водних ресурсів України.
Як зазначає відповідач у відзиві, вказані контрольні проби були відібрані одночасно з робочими пробами водоканалу у тому самому місці відбору.
Відповідно до пунктів 6.7.12, 6.7.13, 6.7.14 Правил контрольна проба відбирається по ініціативі абонента і направляється на аналіз. Аналіз контрольної проби проводиться одночасно з проведенням аналізу робочої проби. Відбір контрольних проб стічних вод абонентів виконується і уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у акті відбору проб у двох примірниках, які підписують як працівники водоканалу, так і представник абонента. Вона опечатується водоканалом, скріплюється підписами представників водоканалу та абонента і відправляється на аналіз. Аналіз може виконуватися в лабораторії абонента або, за його бажанням, в незалежній лабораторії. Ці лабораторії повинні мати акредитацію на право проведення аналізів якості стічних вод підприємств з застосуванням однакових з водоканалом методик вимірювань та вимірювальних приладів. Відкриття проби та її аналіз проводиться в присутності представників абонента, водоканалу і лабораторії, в якій проводиться даний аналіз. Відкриття контрольної проби та результати хімічного аналізу оформляються відповідним актом. Контрольний аналіз може проводитись лише стосовно інгредієнтів, по яким можливі перевищення ГДК.
Господарський суд не може прийняти розрахунки плати відповідача за перевищення ГДК забруднюючих речовин виходячи з результатів аналізу незалежної лабораторії, оскільки останнім при відібранні контрольних проб та проведенні аналізу був грубо порушений порядок, встановлений п.6.7.14 Правил, так як відкриття проб в незалежній лабораторії та їх аналіз здійснювався за відсутності представника водоканалу. Про недостовірність результатів аналізу за ініціативою відповідача вказує також відсутність акту, що засвідчує відкриття контрольної проби та результати хімічного аналізу.
Крім того, відповідно до свідоцтва про атестацію № РУ-1319/15, виданого 25.02.2015, хімічна лабораторія контролю промстоків КП «Міськводоканал» Сумської міської ради атестована на право проведення вимірювань стічних вод та відповідає критеріям атестації і атестована на проведення вимірювань у сфері робіт з контролю стану навколишнього природного середовища. У той же час лабораторія моніторингу та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної партії Державного агентства водних ресурсів України атестована на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду. Крім того, лабораторія моніторингу та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної партії Державного агентства водних ресурсів України застосовує різні з позивачем методики вимірювань та вимірювальних приладів, що підтверджується додатками до Свідоцтв про атестацію (Галузь атестації згідно з якими у лабораторіях різний діапазон вимірювань).
Беручи до уваги вище викладене, враховуючи те, що відносини між сторонами регулюються перш за все договором № 7 від 01.02.2013, який на час розгляду справи є чинним, враховуючи те, що рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №539 від 06.09.2011 «Про затвердження правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми» не скасоване, а отже, Правила приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, є діючими, беручи до уваги те, що позивачем дотримано порядок відбору проб та здійснення їх аналізу, визначений у Правилах та п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94 , а розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 18142 грн. 85 коп. підтверджується наявними у справі матеріалами, господарський суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 18142 грн. 85 коп. заборгованості за об'єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 5.3. договору № 7 від 01.02.2013 на водопостачання та прийом стічних вод та Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» за неналежне виконання грошового зобов'язання відповідач повинен сплатити позивачу пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний прострочений день.
Статтею 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, не виконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частиною шостою статті 232 Господарського кодексу України, визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Так, відповідно до розрахунку, наданому позивачем до позовної заяви, розмір нарахованої пені за неналежне виконання відповідачем умов договору № 7 становить 1068 грн. 45 коп.
Беручи до уваги, що розрахунок пені, здійснений позивачем відповідно до умов договору та з урахуванням вимог Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», вимоги позивача про стягнення 1068 грн. 45 коп. пені є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, тому вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 93 грн. 56 коп. суми 3% річних підлягають задоволенню, оскільки вони нараховані у відповідності з вимогами діючого законодавства.
Заперечення відповідача щодо порядку проведення позивачем аналізів відібраних проб стічних вод суд до уваги не приймає, оскільки вони спростовуються дослідженням матеріалів справи та аналізом положень діючого законодавства.
Посилання відповідача на те, що позивач забезпечує його неякісною питною водою суд також до уваги не приймає, оскільки встановлення вказаного факту не є предметом розгляду даної судової справи.
Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, понесені позивачем, у розмірі 1378 грн. 00 коп. підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горобина» (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 121; код ЄДРПОУ 31162928) на користь Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, буд. 9; код ЄДРПОУ 03352455) 18142 грн. 85 коп. заборгованості за об'єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 1068 грн. 45 коп. пені, 93 грн. 56 коп. - суму 3% річних, а також 1378 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складене 06.12.2016.
Суддя Ю.А.Джепа