Справа № 640/17407/16-а
н/п 2-а/640/413/16
07.12.2016 року Київський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Чередник В.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
У листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, у якому просить суд : визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Miнicтpiв України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури зapoбітнoї плати, особливості проведения індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Miнicтpiв України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури зapoбітнoї плати, особливості проведения індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію з 18.07.2006 року у poзмipi 90 % від заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що з 18.07.2006 року вона одержує пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», яку їй призначено в poзмipi 90 % від заробітної плати. Остання звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова iз заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням з 01 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова. Рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 16.08.2016 № 276 останній відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесения змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення oci6, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій i статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Mіністрів Украіни", "Про судову експертизу", "Про Національний банк Украіни", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із тим, що рішення відповідача по cnpaвi прийнято у cnociб, який не відповідає ст.22 Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсії державних службовців, позивач була вимушена звернутись із зазначеним позовом до суду за захистом своїх прав.
Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова подані письмові заперечення, в яких представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи це тим, що з 18.07.2006 року ОСОБА_1 призначена пенсія державного службовця за нормами Закону України «Про державну службу» в poзмipi 90 % від заробітної плати. Заяву про перерахунок пенсії остання подала до управління у серпні 2016 року. До заяви додана довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 10-91/76355/02-16 від 12.08.2016 року про складові заробітної плати за період з 01.12.2015 року. Однак, на сьогоднішній день посилання на те, що підставою перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є підвищення заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року є недоцільним, так як 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже, законодавчо не закріплено проводити перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ( в тому числі стаття 37-1 зазначеного закону) втратив чинність з моменту набуття чинності Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 року № 889-VІІІ, а саме з 01.05.2016 року, а тому немає правових підстав для перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком як державному службовцю.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу з 18.07.2006 року призначена пенсія за віком за нормами Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати , внаслідок чого остання перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду у Київському районі м. Харкова.
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 12.08.2016 р. № 10-91/7635/02-16, виданої ОСОБА_1, остання працювала на посаді заступника начальника управління, заробітна плата з якої призначено пенсію станом на 01 грудня 2015 р. становить 6 220,39 грн. з урахуванням окладу,надбавки за ранг(10 ранг) , надбавки за вислугу років (30 %) , надбавки за високі досягнення у праці (50%), премії (136,75 % ) .
15.08.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Рішенням комісії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 16.08.2016 № 276 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесения змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення oci6, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій i статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Mіністрів Украіни", "Про судову експертизу", "Про Національний банк Украіни", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2006 році, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року внесені зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу", а саме, що з 01.04.2015 року пенсії державним службовцям призначаються у розмірі 60% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, положення даного Закону мають застосовуватись при нарахуванні розміру пенсії особам, які виходять на пенсію після набрання чинності цим Законом, а можливості перерахунку вже призначених пенсій Законом не встановлено.
Статтею 37-1 ЗУ "Про Державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ, такий порядок затверджено п.4 Постанови КМУ №865 від 31.01.2000 року. Згідно п.4 Постанови КМУ перерахунки пенсій здійснюються пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
Пунктом 5 Постанови КМУ №865 зазначено "перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок виданих державним службовцям за останнім місцем роботи".
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
01.01.2015 р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. № 76-VIII «Про внесения змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих aктів України».
Згідно п. 11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Мiністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Miністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». А саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Miністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесения змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану зapoбітну плату на момент перерахунку;
- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи iз сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно п. 3 постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів i службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та iнших органів" (Офіційний Bicник України, 2006 р., № 10, ст. 632);».
Цією ж постановою виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питания вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що відповідач, з 18.07.2006 року нарахувавши позивачу пенсію виходячи з 90 % суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, неправильно застосував постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» , оскільки позивачу в 2006 році вже була нарахована пенсія у розмірі 90 % від суми її заробітної плати, розмір її пенсії в цій частині ніким не оскаржувався та судами не змінювався, тому рішення відповідача має бути визнане необґрунтованим, а позовні вимоги ОСОБА_1 мають бути задоволені.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 86, 183-2 КАС України, ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу", -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 16.08.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Miнicтpiв України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури зapoбітнoї плати, особливості проведения індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Miнicтpiв України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури зapoбітнoї плати, особливості проведения індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в poзмipi 90 %.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп..
Апеляційна скарга може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя -