Справа № 639/7680/16-а
№2-а/639/228/16
1 грудня 2016 року Жовтневий районний суд м. Харкова
у складі: головуючого - судді Іванової І.В.
за участю секретаря Тущенко Т.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання противоправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
17 жовтня 2016 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова, як адміністративного суду, з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій протиправними,скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року, скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначення /перерахунку / пенсії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 30.09.2016 року , щодо відмови йому у перерахунку пенсії по заяві від 29.09.2016 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії 01.жовтня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.02.2002 року в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-675 від 20 вересня 2016 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 19.09.2002 року він звернувся до УПФУ в Жовтневому районі із заявою про перевід на пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» розпорядженням управління №160800 від 01.10.2002 року йому була призначена пенсія з 01.10.2002 року безстрокового у розмірі 90% місячного заробітку як працівникам, які займають прокурорські посади при повній вислузі років. При призначенні пенсії був зарахований стаж: строкова військова служба з 20.008.1959 року по 13.12.1962 року - 3 роки 3 місяці та 13 днів; робота на посадах начальницького складу в органах внутрішніх справ. З 01.10.1966 року по 24.06.1972 року працював в управлінні внутрішніх справ м. Харкова - 5 років 8 місяців; робота у прокуратурі Запоріжської та Харківської областей на прокурорсько- слідчих посадах з 16.01.1974 року по 23.03.1993 року - 19 років 1 місяць., а всього трудовий стаж на прокурорсько-слідчих посадах склав 31 рік та 7 місяців тобто і було призначено пенсію в розмірі 90% від суми місячного заробітку - на посаді прокурора відділу прокуратури Харківської області. Позивач вказує, що він не працює і відноситься до категорії непрацюючих пенсіонерів, єдиним і постійним джерелом доходів є пенсія, тобто має статус непрацюючого пенсіонера. Є інвалідом 2 групи. Позивач звертався з заявами до УПФ і йому перераховували пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% місячного заробітку. 30.09.2016 року він подав заяву до УПФ, до якої долучив довідку прокуратури Харківської області №18-675 від 20.09.2016року про підвищення посадового окладу. З 01.12.2015 року його заробітна плата складає 13482,11 коп. і просив перерахувати йому пенсію на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Позивачу було відмовлено у перерахунку та видано рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні пенсій управління. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, у зв'язку з чим і був змушений звернутися до суду з даним позовом.
Позивачв судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідачем подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова. У письмових запереченнях відповідач зазначив, що позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ "Про прокуратуру", раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, ч. 1 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991, на яку посилається позивач в своєму позові, на даний час не є чинною. Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено підвищення на 25% посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено ПКМУ від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (з урахуванням ПКМУ від 20.05.2009 р. № 482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету»). Оскільки норми ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 щодо здійснення перерахунку пенсій втратили чинність, то наявність постанов КМУ, якими підвищуються оклади працівникам прокуратури не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами. Таким чином, на думку відповідача, УПФ України правомірно відмовила ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати від 30.09.2016 року і тому відсутні підстави для його скасування, просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Відповідно до ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Пенсійному фонді України в Жовтневому районі та отримує пенсію за вислугу років довічно, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 р., в розмірі 90% від місячної заробітної плати. (а.с.7)
20 вересня 2016 року прокуратурою Харківської області було видано довідку №18-675 про те, що він працював в прокуратурі Харківської області на посаді прокурора відділу. Заробітна плата станом на 01.12.2015 року становить 13482,11 грн. (а.с. 14)
29 вересня 2016 року позивач звернувся до УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області 20.09.2016 року №18-675.
Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсії УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова від 30.09.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в здійсненні перерахунку, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому, проводити перерахунок пенсії від заробітної плати ОСОБА_1 на підставі заяви від 29.09.2016 року по довідці виданій прокуратурою Харківської області 20.09.2016 року №18-675 підстав немає. (а.с.12)
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач і звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що умови та порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури регулюються відповідними положеннями Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, враховуючи положення Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, в спірних відносинах підлягають застосуванню положення Закону України «Про прокуратуру», які були чинні на момент виходу позивача на пенсію, тобто станом на 01.10.2002 року.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Аналіз наведених положень Закону дає підстави вважати суду, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників виходячи з розміру 90% від суми його місячної заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України №763 від 09.12.2015 року установлено, що підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено постановою КМУ від 31 травня 2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету»).
Дана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. (п. 6 ПКМУ №763 від 09.12.2015 року)
Таким чином, право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів фактично виникло у ОСОБА_1 з 01.12.2015 року.
Доводи Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова стосовного того, що починаючи з 01.06.2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Між тим, пенсія позивачу призначена ще у жовтні 2002 року, тобто, до набрання чинності вказаного Закону.
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Таким чином, задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з неправомірності дій УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова щодо застосування до спірних правовідносин положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. за № 213-VIII, оскільки його положення стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, перерахунок пенсії має бути проведений з 01.10.2016 року.
Підсумовуючи викладене суд знаходить позовні вимоги ОСОБА_1, обґрунтованими, у зв'язку з чим вважає за необхідне визнати дії УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова противоправними, скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначення /перерахунку / пенсії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 30.09.2016 року та зобов'язати відповідача здійснити з 01 жовтня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.02.2002 року в розмірі 90 відстотків від среднього заробітку на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-675 від 20 вересня 2016 року.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 94 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 12, 17-19, 71, 72, 122, 128, 130, 158 КАС України, ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд
Адміністративній позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії згідно зі статетю 50-1 Закону України «Про прокуратуру »в редакції від 17.01.2002 року.
Скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначення /перерахунку / пенсії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 30.09.2016 року , щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заяві від 29.09.2016 року..
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова здійснити з 01 жовтня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.02.2002 року в розмірі 90 відстотків від среднього заробітку на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-675 від 20 вересня 2016 року.
Судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп віднести за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у порядку ст. 185-187 КАС України.
Суддя І.В.Іванова