Справа № 2-А-622
2009 рік
Іменем України
30.04.2009 року Свердловський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді: Новосьолової Г.М.,
при секретарі: Воблікової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Свердловська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області про визнання незаконними дій УПСЗН,-
ОСОБА_1 звернулася до Свердловського міського суду Луганської області, як до адміністративного суду, з дійсним адміністративним позовом, де в обґрунтуванні своїх вимог пояснила, що вона у серпні 2007 року народила дитину, в зв'язку з чим звернулася до відповідача з заявою про призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року, станом на 2006-2007 рік допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років. Але всупереч вимогам зазначеної вище норми права ст. 22 Конституції України та рішення Конституційного Суду України у справі 09.07.2007 року № 6-рп/2007 р. відповідач виплачував належну їй грошову допомогу не в повному обсязі. З приводу цього позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше виплачених їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплати заборгованість у повному обсязі у відповідності до вимог чинного законодавства України. Відповідач відмовив позивачу в задоволенні заявлених вимог листом № 01/18-610 від 05.02.2009 року.
На підставі викладеного позивач просить постановити рішення, яким визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області з відмови заборгованості грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, неправомірними та такими, що порушують її Конституційні права та свободи; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області зробити перерахунок суми, до розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 30 жовтня 2007 року по 31 січня 2009 року, з наступним підвищенням до розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і до досягнення трьохрічного віку дочки, ОСОБА_2, тобто до 26 серпня 2010 року; стягнути з управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області виплатити на її користь недотриману грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 30 жовтня 2007 року по 31 січня 2009 року, в розмірі 6198 грн. 08 коп.; стягнути з відповідача на її користь судові витрати.
В судове засідання позивач не з'явилась, але надала суду заяву, в якій вимоги підтримує в повному обсязі, просить відновити пропущений строк для звернення до суду відносно вимог за 2007 рік, та позов розглянути у її відсутності та задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник відповідача оголосив заперечення, в якому вказав, що позовні вимоги не визнає. Дійсно на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області з 2007 року знаходиться ОСОБА_1, якій була призначена допомога по догляду за дитиною до трьох років у розмірі, який був встановлений ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» де вказано, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих, а з 01.01.2008 року не менше 130 грн. - ст. ст. Закону України «Про допомогу з дітьми». Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону України «Про Державний бюджет». Крім того, згідно п. 8 ст. 7 Бюджетного Кодексу України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями, а згідно з ч. 1 та 2 ст. 23 будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет на 2008 рік», визначено видатки держави на 2007 та 2008 рік з урахуванням розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Змін після прийняття Рішення Конституційним Судом України 09.07.2007 року № 6-рп2007 р. та Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет на 2008 рік» щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилось. Тому Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради не має законних підстав для виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Але в разі перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік склала би 407,42 гривень тому, що виплати по позивачу проводились з листопада 2007 року. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, прийнявши до уваги заяву позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази, приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно копії свідоцтва про народження, серії І-ЕД № 087833, видане відділом РАЦС Свердловського міського управління юстиції Луганської області, убачається, що ОСОБА_2 народилась 26.08.2007 року в м. Свердловськ Луганської області, її батько - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_1, актовий запис № 510 від 13 вересня 2007 року (ар. с. 9).
Згідно копії листа Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області № 01/18-610 від 05.02.2009 року убачається, що ОСОБА_1 відмовлено в виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років (ар. с. 11).
Згідно копії довідки про прибуток сім'ї № 292 від 03.02.2009 року, убачається, що ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з листопада 2007 року, та за період з листопада 2007 року по січень 2009 рік отримала допомогу на загальну суму 1815,24 гривень (ар. с. 12).
Відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Частиною 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку надається у розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» № 489 від 19.12.2006 року дію вказаної норми на 2007 рік зупинено і ст. 56 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»… здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячний сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гр. для незастрахованих осіб, для застрахованих осіб, - у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність, а тому з 09.07.2007 року відновлено дію вказаної норми, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тому в частині позову щодо стягнення суми за вказаний період він підлягає задоволенню лише з 09.07.2007 року.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривень., з 1 квітня - 463 гривень, з 1 жовтня 470 гривень.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат не можуть бути причиною відмови у задоволенні позову, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства незалежно від наявності коштів Державного бюджету України. Крім того, пункт 3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі «Про Державний бюджет України» на відповідний вік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 % цього прожиткового мінімуму.
Законами України « Про Державний бюджет України» на 2007 взагалі не визначався розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, а ті зміни, які вносились до ст. 15 зазначеного Закону, лише з 09.07.2007 року визнані неконституційними.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесені зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гр. ОСОБА_4 зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, тому суд приходить до висновку, що в задоволенні позову в частині стягнення за 2008 рік слід відмовити.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривень, з 1 квітня - 463 гривень, з 1 жовтня 470 гривень. Таким чином за період з 27 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 позивачці не доплачено 407,42 гривень.
Відповідно до ст. ст. 99, 100 КАС України адміністративний строк може бути подана в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх права, свобод чи інтересів. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має дитину, яку народила в 2007 році та доглядом якої зайнята, в зв'язку з чим суд визнає доказаним, що вона не мала можливості звернутися до суду раніше, оскільки зайнята доглядом за нею, та визнає пропуск строку звернення до суду з поважних причин.
Згідно ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог. Позивачем заявлені вимоги про нарахування та виплату допомоги в розмірі 6198 грн. 08 коп., з яких суд вважає обґрунтованими в розмірі 407 грн. 42 коп. Сплачено судовий збір в розмірі 3 гр. 40 коп., в той час, як повинні бути сплачені в розмірі 51 грн., таким чином суд приходить до висновку, що з позивачки слід стягнути судовий збір 44 грн. 25 коп. (407 грн. 42 коп. х 51 грн. / 6198 грн. 08 коп. = 3 грн. 35 коп.; 51 грн. 00 коп. - 3 грн. 35 коп. = 47 грн. 65 коп. - 3 грн. 40 коп. = 44 грн. 25 коп.).
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, ч. 2 ст. 51, 56 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законами України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп2007, ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАСУ, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Відновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду відносно вимог за 2007 рік.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 407 (чотириста сім) гривень 42 коп.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судовий збір у розмірі 44,25 грн.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови подається потягом 10 днів з дня її проголошення, а в разу складання постанови у повному обсязі - відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції надирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий суддя: