Дата документу 24.12.2015
Справа № 334/10097/15-а
Провадження № 2-а/334/249/15
24 грудня 2015 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі головуючого Добрєва М.В., при секретарі Франчук Н.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання незаконними дії щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя перерахувати призначену пенсію за віком та виплатити пенсію,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з вимогою про визнання незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо відмови в перерахунку їй пенсії за віком, відповідно Закону України «Про державну службу», вказавши у позові, що вона одержує державну пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».
У жовтні 2015 року позивач дізналась, що при призначенні пенсії державного службовця в 2013 року відповідачем не включені у розмір заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, інші виплати , з яких нараховані та сплачені страхові внески.
На момент призначення пенсії в 2013 році відповідачу були надані довідки №8-16-15 та №8-16-16 від 20.05.2013 року, в яких були включені вищезазначені виплати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При призначенні їй пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу», Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя не врахувало суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
З заявою до відповідача про перерахунок пенсії позивачка звернулася 03.11.2015р, однак, отримала лист № 481/Д-1 від 17.11.2015 року, в якому відповідач повідомив, що під час призначення пенсії, виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця, з якої проводиться нарахування пенсії, посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу», та відмовив в перерахунку.
Позивачка вважає дії відповідача незаконними і просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про відмову в перерахунку (донарахуванні) їй пенсії з урахуванням сум різниці між винагородою за вислугу років за стаж податкової служби та надбавкою за вислугу років за стаж державної служби, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки та забов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії та у подальшому сплачувати їй, ОСОБА_1, з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавку за ранг; надбавку за вислугу років; надбавку за високі досягнення у праці; щомісячні премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки № 08-01/39-114 від 28.10.2015 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за весь період з урахуванням загального проценту застосованого при розрахунку пенсії позивача від заробітку, а саме - 80 %.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача, в письмових запереченнях та в поясненнях, наданих в ході судового слідства, проти позову заперечує, вважаючи доводи позивачки безпідставними, а дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, щодо відмови позивачці в перерахунку її пенсії за віком, законними. Просить суд відмовити позивачці в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим та таким що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно вимог ст.2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 12.05.2003 року по 20 травня 2013 року працювала у органах місцевого самоврядування на посадах головного спеціаліста, економіста підвідділу доходів за конкурсом, головним спеціалістом економіста відділу бюджетування програм соціального захисту населення.
З 21.05.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя.
В жовтні 2015 року позивачці стало відомо, що при призначенні пенсії безпідставно не було враховано винагороду за вислугу років посадової особи органів місцевого самоврядування, у зв'язку з тим, що такий вид виплати як винагорода за вислугу років не передбачений ст. 33 Закону України « Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, з якої проводиться нарахування пенсії.
28.10.2015 року Департаментом фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради позивачці видано довідку №08-01/39-114, про розмір надбавок, премій та інших виплат за період з 01.05.2011 року по 30.04.2013 рік.
На всі виплати, включені в довідку, у тому числі «інші виплати», нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з Законом України "Про державну службу" в редакції , яка діяла на час призначення пенсії - пенсія, повинна бути, нараховувана у розмірі 80% заробітної плати.
03.11.2015 року позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та суми виплати індексації, згідно довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією від 28.10.2015 р. за № 08-01/39-114.
Листом відповідача № 481/Д-1 від 17.11.2015 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога за своїм змістом є одноразовою виплатою і не є складовою частиною заробітної плати і з цих підстав не підлягає включенню до заробітку для обчислення пенсії. Щодо не включення до розрахунку пенсії сум грошової індексації заробітної плати, будь-які висновки відсутні. Підставою відмови вказано ст. 33 Закону № 3723 та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 11 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст.33 вищевказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 статті 33 Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно ст.37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, з наведеного вбачається, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Відповідно до ст..7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на заагальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 264-VI єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. І тому, з сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань провадилися відрахування до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя.
Правова позиція Верховного Суду України та Вищого Адміністративного Суду України, яка відповідно до ст.244 КАС України є обов'язковою для застосування в судовій практиці і є такою, що за змістом вищенаведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Тому, вимоги позивача про здійснення перерахунку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами поданим ним після 15 числа.
При таких обставинах позов слід задовольнити, та визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському у районі м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої нею заяви від 03.11.2015 року, тому перерахунок пенсії має бути здійснений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01.11.2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
Оскільки згідно до ЗУ "Державну службу" в редакції , яка діяла на час призначення пенсії - пенсія нараховулася у розмірі 80% заробітної плати, перерахунок необхідно зробити у тому ж розмірі.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Щодо решти заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до ч.2 ст.99 КАС України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Оскільки стосовно не нарахованих пенсій ніякими нормативно-правовими актами, крім КАС України, не визначено строк звернення до суду, то під час вирішення спорів, які виникають із вказаних правовідносин слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.
Вимоги позивача, щодо необхідності зобов'язати відповідача нарахувати пенсію у визначеному законом розмірі в подальшому без зазначення конкретного кінцевого періоду, що свідчить про задоволення позовних вимог спрямованих на майбутнє, суперечить завданню адміністративного судочинства, закріпленого в ст. 2 КАС України, а саме захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.2, 7, 8, 9, 23, 70, 71, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Позов - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавку за ранг; надбавку за вислугу років; надбавку за високі досягнення у праці; щомісячні премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавку за ранг; надбавку за вислугу років; надбавку за високі досягнення у праці; щомісячні премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки № 08-01/39-114 від 28.10.2015 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за весь період з урахуванням загального проценту застосованого при розрахунку пенсії від заробітку, а саме - 80 % з 01.11.2015 року.
В інший частині позов залишити без задоволення.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати зі сплати судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 копійок.
Згідно ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанову суду і частині стягнення грошового утримання за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції - Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня складання постанови у повному обсязі.
Суддя: Добрєв М. В.