637/1106/16-а 05.12.2016
Іменем України
5 грудня 2016 року с.м.т.Шевченкове
Суддя Шевченківського районного суду Харківської області Тордія Е.Н., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Шевченківського районного суду Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Куп'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним рішення Куп'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28 вересня 2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 1 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців; - зобов'язати Куп'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити йому пенсію державного службовця з 1 грудня 2015 року у розмірі заробітної плати по його посаді в зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців, на підставі Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 13 вересня 2016 року №261, виданої виконавчим комітетом Старовірівської сільської ради Шевченківського району Хакрівської області, включивши до складових заробітної плати усі виплати, які вказані в довідці, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у розмірі 80%.
Відповідач, Куп'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Харківській області подав до суду письмове заперечення, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Справу розглянуто судом відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Куп'янському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та йому призначено пенсію державного службовця на підставі ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», в розмірі 80% заробітної плати сільського голови. Загальний стаж роботи більше 25 років ,в тому числі стаж роботи на державній службі 10 років 03 місяці 03 дні.
20 вересня 2016 року, позивач звернувся до Куп'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям №261 від 13 вересня 2016 року виданої виконавчим комітетом Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області.
Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Куп'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28 вересня 2016 року, № 83, позивачу відмовлено у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки від 13 вересня 2016 року №261, оскільки пунктом 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213 з 1 червня 2015 року, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року №2493-ІІІ, а також набуттям з 1 травня 2016 року чинності нового Закону України «Про державну
службу» (№889-VІІІ від 10 грудня 2015 року), яким не передбачено проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію державного службовця.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до статті 37-1 «Закону України "Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
До 1 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
Пенсія позивачу була призначена згідно діючого на той час законодавства з 23 вересня 2008 року ,як посадовій особі органу місцевого самоврядування, відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати в розмірі 1 712,94 грн.
Згідно до положень Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року, 11 вересня 2009 року УПФУ здійснило перерахунок пенсії позивачу, згідно його заяви і довідки про заробітну плату, з 01 червня 2009 року (з місяця підвищення заробітної плати), в зв'язку зі збільшенням Постановою КМУ 504 від 27 травня 2009 року , посадових окладів сільським головам. Пенсія після перерахунку склала- 2 22.4,56 грн. На сьогоднішній день пенсія, з урахуванням підвищень, складає 2 592.77 грн. Тобто, УПФУ здійснювало всі перерахунки пенсії позивачу, коли це було передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.Конституцією України не встановлено пріоритету застосування того чи іншого закону. При вирішенні питання слід виходити з принципу дії закону в часі, відповідно до якого втрата юридичної сили акта (чи певної його норми) пов'язується, зокрема, з прийняттям нового акта, що встановлює інші правила, ніж ті, що були встановлені попереднім актом.
Пунктом 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-УШ передбачено ,що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року, закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 0 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» , «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ін.
Відповідний Закон прийнятий не був, у зв'язку з цим починаючи з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаним Законом не призначалися, раніше призначені пенсії, не перераховувалися. Отже, з 1 червня 2015 року Законом України від 02 березня 2015 року № 213-УПІ, була припинена дія норм Закону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців, у тому числі ст.37-1 цього Закону, яка регламентувала підстави для проведення перерахунку пенсії державного службовця.
Зазначена норма Закону України № 213-УІП «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» не була у встановленому порядку визнана такою, що не відповідає Конституції України .
З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу »від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності вищевказаного закону положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року , пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється ,відповідно до «Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01 травня 2016року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Така ж правовова позиція була викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 0 квітня 2016 року №К/800/48167/15 та в ухвалі Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року по справі № 583/2219/15-а, в яких суди дійшли висновку, що відмова УПФУ в перерахунку пенсії правомірна, бо з 01 червня 2015 року норми Закону України «Про прокуратуру», в тому числі ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, скасовано на підставі Закону № 213-УІП, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
В ухвалі Європейського суду з прав людини 03 червня 2014року за заявою «Валентина Ніканорівна Великода проти України» зазначається «...Суд також розглянув питання, чи було зменшення пенсії заявниці сумісним з вимогами статті 1 Першого протоколу (право мирно володіти своїм майном). Це положення також не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати мати чи ні будь-яку форму програми соціального забезпечення, а також обрати вид або розмір виплат за такою програмою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату в якості права на отримання соціальної допомоги, таке законодавство має вважатися таким, що закріплює майнове право, (...) (ухвала щодо прийнятності у справі «Стек та інші проти Сполученого Королівства » (8іес апсі ОіИег§ v. ТИ.е [Іпііесі Кіп§сІот), заяви № 65731/01 та № 65900/01, п. 54, ЕСНК2005-Х), доки існує законодавче право.
В рішенні Конституційного Суду України N 1-рп/99, 09 лютого 1999 року вказано: « ...В регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.»
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на-території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Так як Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII скасував не лише норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а були скасовані і норми Законів «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інші, то підстави для проведення перерахунку пенсії державним службовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування також відсутні.
В Законі України «Про державну службу», від 10 грудня 2015 року , який підлягає застосуванню до спірних правовідносин, стаття 37-1 відсутня, а стаття 37 Закону України називається «Особова справа державного службовця» і жодним чином не стосується пенсійного забезпечення.
Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Стаття 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-У-ХІІ).
Дана норма є чинною, не визнана неконституційною і підлягає обов'язковому застосуванню
Таким чином, виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 1 травня 2016 року, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Позивач є інвалідом ІІ групи, відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 6-14, 86, 94, 159, 161, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд Харківської області протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.