Рішення від 29.11.2016 по справі 915/789/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2016 року Справа № 915/789/16

м. Миколаїв.

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль Ю.М.,

при секретарі Яйченя К.М.,

з участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, дов. від 25.12.2015 р. № 1858;

від відповідача - ОСОБА_2, дов. від 03.02.2016 р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз”,

01021, Кловський узвіз, 9/1, м. Київ,

до товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївгаз Збут”,

54001, вул. Чигрина, 159, м. Миколаїв,

про стягнення заборгованості в загальній сумі 1737264 грн. 91 коп. за договором про транспортування природного газу магістральними трубопроводами, -

ВСТАНОВИВ:

Публічним акціонерним товариством (ПАТ) “Укртрансгаз” пред'явлено позов до товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Миколаївгаз Збут” про стягнення з останнього заборгованості в загальній сумі 1737264 грн. 91 коп., із яких: 1235346 грн. 67 коп. - заборгованість з оплати наданих послуг (основний борг); 258365 грн. 05 коп. - пеня; 186753 грн. 77 коп. - штраф; 19177 грн. 42 коп. - 3 % річних; 37621 грн. 99 коп. - сума, на яку збільшився борг з урахуванням індексу інфляції; посилаючись на неналежне виконання ТОВ “Миколаївгаз Збут” грошових зобов'язань за укладеним між ними договором від 01.07.2015 р. № 1506000174/Н030, а саме, оплату не в повному обсязі вартості послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, наданих у період січень-травень 2016 року, внаслідок чого утворився основний борг у спірній сумі, а також на те, що ТОВ “Миколаївгаз Збут” прострочено оплату послуг, наданих у період вересень 2015 року - травень 2016 року, у зв'язку з чим на прострочені суми здійснено нарахування: згідно пп. 7.3 договору - пені; згідно ч. 2 ст. 231 ГК України - штрафу; згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України - 3 % річних та індекс інфляції.

ПАТ “Укртрансгаз” також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати судовим збором позовної заяви.

За такими вимогами ухвалою суду від 19.07.2016 р. порушено провадження в даній справі.

У відзиві від 02.08.2016 р. та поясненнях від 15.11.2016 р. ТОВ “Миколаївгаз Збут” позов не визнало повністю, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним, тому що, по-перше, позовні вимоги ПАТ “Укртрансгаз” в частині стягнення основного боргу є передчасними, так як сторонами не укладалися договори або додаткові угоди щодо транспортування природного газу у 2016 році; по-друге, вина ТОВ “Миколаївгаз Збут” у простроченні виконання зобов'язань за договором відсутня, оскільки таке прострочення є наслідком несвоєчасного підписання складених, у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2015 р. № 20, спільних протокольних рішень учасниками розрахунків, зокрема національною акціонерною компанією (НАК) “Нафтогаз України”, про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України, у відповідності до яких здійснюється розрахунок з державного бюджету пільг, субсидій та компенсацій за природній газ та теплопостачання населенню м. Миколаєва та Миколаївської області, яке має право на пільги та субсидії у відповідності до законодавства України.

Відповідач зазначає, що, зокрема, Департаментом фінансів Миколаївської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) підтверджено факт виникнення господарського зобов'язання за підписаними сторонами спільними протокольними рішеннями з отримання з державного бюджету коштів на оплату наданих ТОВ “Миколаївгаз Збут” послуг населенню, яке має відповідні пільги, за період січень-березень 2016 року в загальній сумі 1236000 грн., що перевищує заявлену позивачем суму основного боргу ТОВ “Миколаївгаз Збут”.

Вислухавши представника позивача, який позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові, з урахуванням пояснень від 31.08.2016 р. та заперечень від 16.09.2016 р., та представника, який позов не визнав з підстав, викладених у відзиві від 02.08.2016 р. на позовну заяву, з урахуванням пояснень від 15.11.2016 р., дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Між сторонами у справі укладено договір від 01.07.2015 р. № 1506000174/Н030 на транспортування природного газу магістральними трубопроводами (далі - договір), згідно якого ПАТ “Укртрансгаз” (газотранспортне підприємство) зобов'язалося надавати ТОВ “Миколаївгаз Збут” (замовнику) послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій (далі - ГРС), а замовник - оплачувати надані послуги в розмірі, порядку та строки, передбачені умовами договору (пп. 1.1 договору).

Річний плановий обсяг транспортування природного газу замовника складає 142074,640 тис. куб. м. (пп. 1.2 договору).

Послуги з транспортування газу оформлюються газотранспортним підприємством і замовником актами наданих послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами. Газотранспортне підприємство до п'ятнадцятого числа місяця, наступного за звітним, направляє Замовнику два примірники акта наданих послуг за звітний місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою газотранспортного підприємства. Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов'язується повернути газотранспортному підприємству один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. Акти наданих послуг є підставою для проведення остаточних розрахунків замовника з газотранспортним підприємством (п.п. 3.1 - 3.4 договору).

Розрахунки за послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами здійснюються за тарифами, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕКП) (пп. 5.1 договору).

Тарифи, визначені в пункті 5.1 договору, є обов'язковими для сторін з дати набрання ними чинності. Визначена на їх основі вартість послуги буде застосовуватись сторонами при складанні актів наданих послуг та розрахунках за ці послуги згідно з умовами договору. Розрахунковий період за договором становить один місяць з 9:00 год. першого дня місяця до 9:00 год. Першого дня наступного місяця включно. Вартість послуг з транспортування газу за місяць визначається як добуток тарифу на загальну кількість протранспортованого газу, визначеного згідно з розділом 4 договору, та податку на додану вартість. Вартість фактично наданих газотранспортним підприємством замовнику послуг за звітний місяць визначається на підставі акта наданих послуг (п.п. 5.2 - 5.4 договору).

Оплата вартості послуг за транспортування газу здійснюється замовником (крім гарантованого постачальника) шляхом перерахування грошових коштів на рахунок газотранспортного підприємства на умовах 100 відсотків попередньої передоплати за десять днів до початку місяця, у якому буде здійснюватися транспортування газу. Замовник самостійно визначає розмір суми платежу попередньої оплати як добуток тарифу та планового обсягу газу на відповідний місяць. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться замовником до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. У платіжних дорученнях замовник повинен обов'язково вказувати номер договору, дату його підписання та звітний період (місяць, рік), за який здійснюється оплата. У випадку, якщо в платіжних дорученнях замовника не зазначені вказані дані, газотранспортне підприємство зараховує кошти, що надійшли від замовника, у першу чергу як погашення заборгованості за надані послуги з транспортування газу, що виникла перша за часом у попередніх періодах (пп. 5.5 договору).

Сторонами погоджено, що договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та діє в частині транспортування газу з 01.07.2015 р. до 31.12.2015 р., а в частині проведення розрахунків за надані газотранспортним підприємством послуги - до повного виконання замовником своїх зобов'язань за цим договором. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пп. 11.1 договору).

На виконання умов договору позивачем у період липень 2015 року - травень 2016 року надано ТОВ “Миколаївгаз Збут” послуги з транспортування природного газу, що підтверджується актами наданих послуг від 31.07.2015 р. № 07-15-1506000174/Н030 на суму 683609 грн. 99 коп. з ПДВ; від 31.08.2015 р. № 08-15-1506000174/Н030 на суму 679852 грн. 74 коп. з ПДВ; від 30.09.2015 р. № 09-15-1506000174/Н030 на суму 631830 грн. 92 коп. з ПДВ; від 31.10.2015 р. № 10-15-1506000174/Н030 на суму 594865 грн. 44 коп. з ПДВ; від 30.11.2015 р. № 11-15-1506000174/Н030 на суму 1058279 грн. 04 коп. з ПДВ; від 31.12.2015 р. № 12-15-1506000174/Н030 на суму 1581303 грн. 16 коп. з ПДВ; від 31.01.2016 р. № 01-16-1506000174/Н030 на суму 833028 грн. 12 коп. з ПДВ; від 29.02.2016 р. № 02-16-1506000174/Н030 на суму 529425 грн. 76 коп. з ПДВ; від 31.03.2016 р. № 03-16-1506000174/Н030 на суму 458537 грн. 99 коп. з ПДВ; від 30.04.2016 р. № 04-16-1506000174/Н030 на суму 105087 грн. 48 коп. з ПДВ; від 31.05.2016 р. № 05-16-1506000174/Н030 на суму 58685 грн. 63 коп. з ПДВ (а.с. 13-23), підписаними повноважними представниками та скріпленими печатками сторін, а всього надано послуг на суму 7214506 грн. 27 коп.

За твердженнями позивача, ТОВ “Миколаївгаз Збут” оплачено вартість наданих послуг частково у сумі 5979159 грн. 60 коп., і на момент звернення ПАТ “Укртрансгаз” до суду з позовом у даній справі заборгованість відповідача за послуги, надані у період січень - травень 2016 року, становить 1235346 грн. 67 коп.

Цивільним законодавством передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст. 901 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Положеннями ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 2 статті 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони.

Суд вважає, що позивачем не доведено своїх вимог.

У ході вирішення спору з'ясовано, що позивач і відповідач у спірний період, вересень 2015 року - травень 2016 року, були учасниками взаєморозрахунків, визначених ОСОБА_3 перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій (далі - ОСОБА_3 перерахування субвенцій), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20, ОСОБА_3 проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію (далі - ОСОБА_3 проведення розрахунків), затвердженого наказом від 03.08.2015 р. № 493/688 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2015 р. № 1007/27456.

Відносини учасників ринку природного газу в Україні врегульовано положеннями Закону України “Про засади функціонування ринку природного газу”, котрий діяв до 01.10.2015 р. та Закону України “Про ринок природного газу”, який набрав законної сили з 01.10.2015 р.

Приписами зазначених Законів, котрі кореспондуються за змістом, встановлено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором (ч. 1 ст. 12 Закону України “Про засади функціонування ринку природного газу” та Закону України “Про ринок природного газу”).

З метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів.

Обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу.

Для проведення розрахунків за спожитий природний газ постачальники природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, їх структурні підрозділи, а також оптові продавці, що здійснюють продаж природного газу таким постачальникам на виконання спеціальних обов'язків, покладених на таких продавців, відкривають в установах уповноважених банків поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ від споживачів.

Уповноважені банки, що обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання, визначаються Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_3 відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання та порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Забороняється зарахування на інші рахунки коштів за спожитий природний газ, який постачається постачальниками природного газу на виконання спеціальних обов'язків, покладених на них Кабінетом Міністрів України.

Постачальники природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, та їх структурні підрозділи передбачають у відповідному договорі про відкриття банківського рахунку право банку на договірне списання (перерахування) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ.

Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, та їх структурних підрозділів, а також оптових продавців, що здійснюють продаж природного газу таким постачальникам на виконання спеціальних обов'язків, покладених на таких продавців, подається уповноваженим банком до Регулятора на затвердження та доводиться до відома всіх учасників розрахунків. Постачальники природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, протягом 10 робочих днів інформують споживачів про відкриті в уповноваженому банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання.

Постачальники природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, та їх структурні підрозділи у двомісячний строк укладають із споживачами нові договори (додаткові угоди) із зазначенням відповідного поточного рахунку із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, виключно на такий рахунок.

Споживачі оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, відкритий в установах уповноваженого банку постачальниками природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, та їх структурними підрозділами.

Кошти перераховуються з поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, відкритих в установах уповноваженого банку постачальниками природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, та їх структурними підрозділами згідно з алгоритмом розподілу коштів, затвердженим Регулятором, виключно на:

1) поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового продавця, що здійснює продаж природного газу такому постачальнику на виконання спеціальних обов'язків, покладених на такого продавця;

2) поточний рахунок оператора газотранспортної системи;

3) поточний рахунок оператора газорозподільної системи;

4) поточний рахунок постачальника природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки.

У договорі купівлі-продажу природного газу, укладеному між постачальником, на якого покладені спеціальні обов'язки, і оптовим продавцем, що здійснює продаж природного газу такому постачальнику, на виконання спеціальних обов'язків, покладених на такого продавця, та у договорі про постачання природного газу, укладеному між таким постачальником та споживачем, визначаються умови оплати за реалізований та поставлений природний газ, а також відкриття поточного рахунку із спеціальним режимом використання.

На кошти, що знаходяться на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями суб'єктів ринку природного газу. На кошти, що обліковуються за цими рахунками, не накладається арешт, а операції за цими рахунками не підлягають зупиненню.

Суб'єкт ринку природного газу, на якого покладаються спеціальні обов'язки відповідно до частини першої цієї статті, має право на отримання компенсації економічно обґрунтованих витрат, здійснених таким суб'єктом, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання покладених на нього спеціальних обов'язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України (ч.ч. 1, 2, 6, 7 ст. 11 Закону України “Про ринок природного газу”).

Обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів на ринку природного газу (далі - спеціальні обов'язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, а також для підтримання належного рівня безпеки постачання природного газу споживачам, не створюючи загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції, та з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації, визначено Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. № 758.

У відповідності до додатку № 1 “Перелік постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу” до зазначеного Положення, ТОВ “Миколаївгаз Збут” є постачальником природного газу на території ліцензованої діяльності ТОВ “Миколаївгаз” з розподілу природного газу, а також є постачальником, на якого покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям.

ОСОБА_3 перерахування субвенцій визначено механізм перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату і податку на додану вартість, що сплачується Національною акціонерною компанією “Нафтогаз України” та ПАТ “Укртрансгаз”, а також за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) з податку на додану вартість, що сплачується виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами (далі - субвенція).

ОСОБА_3 перерахування субвенцій указує на те, що держава взяла на себе бюджетне зобов'язання оплати частини витрат підприємств паливно-енергетичного комплексу, пов'язаних з газопостачанням населення, яке використовує субсидії та має пільги з оплати комунальних послуг, а саме - витрат на придбання природного газу, його транспортування магістральними та переміщення розподільчими газопроводами.

Бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року (ст.ст. 1, 3 Бюджетного кодексу України).

До видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки, зокрема, на: державні програми соціального захисту: допомогу сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасова державна допомога дітям, допомога по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу; додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню), пільги окремим категоріям громадян, що надаються: ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; звільненим зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи; особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків; пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні; звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби; батькам та членам сімей військовослужбовців, військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби; батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; пенсіонерам з числа спеціалістів із захисту рослин відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України “Про захист рослин”; громадянам відповідно до пункту “ї” частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, частини п'ятої статті 29 Закону України “Про культуру”, частини другої статті 30 Закону України “Про бібліотеки і бібліотечну справу”, абзацу першого частини четвертої статті 57 Закону України “Про освіту”; особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України; ветеранам праці; дітям війни; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); компенсації особам, які згідно із статтями 43 та 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля або торф'яного брикету на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян; виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом “гроші ходять за дитиною”; компенсацію фізичним особам, які користувалися пільгами щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, втрати частини їх доходів у зв'язку з відміною такого податку та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального згідно з Податковим кодексом України (пп. “б” п. 4 ч. 1 ст. 89 Бюджетного кодексу України).

Зазначені видатки місцевих бюджетів проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України).

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати визначено ОСОБА_3 фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі - ОСОБА_3 фінансування видатків).

Фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з ОСОБА_3 перерахування деяких субвенцій (п.п. 2, 5 ОСОБА_3 фінансування видатків).

Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (п. 8 ОСОБА_3 фінансування видатків).

Суми субвенцій, не використані головним розпорядником коштів за призначенням протягом бюджетного року, перераховуються органами Державної казначейської служби до державного бюджету в останній робочий день бюджетного року (п. 12 ОСОБА_3 фінансування видатків).

Розрахунки проводяться за згодою учасників на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками таких розрахунків (п. 7 ОСОБА_3 фінансування видатків).

Підпунктом 1.1 ОСОБА_3 проведення розрахунків визначено взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією “Нафтогаз України”, ДП “Енергоринок” та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до ОСОБА_3 перерахування субвенцій. Передбачені цим підпунктом розрахунки проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1 до цього ОСОБА_3; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього ОСОБА_3; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього ОСОБА_3 (пп. 1.2 ОСОБА_3 проведення розрахунків).

Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Усі учасники розрахунків відкривають рахунки в органах Казначейства (крім енергопостачальних компаній та ДП “Енергоринок”, які відкривають рахунки із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку). Усі учасники розрахунків зобов'язані забезпечувати підписання спільних протокольних рішень на проведення розрахунків протягом 2 робочих днів з дня отримання таких спільних протокольних рішень (пп. 1.3 - 1.5 ОСОБА_3 проведення розрахунків).

Постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до ОСОБА_3 перерахування субвенцій складають щомісяця до 10 числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а в разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів (товарів, послуг) на строк не більше одного місяця постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг) визначають договірну величину споживання ресурсів (товарів, послуг), про що укладають відповідний договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг) та надаються відповідним департаментам фінансів. Відповідні департаменти фінансів узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20 числа Державній казначейській службі України (далі - Казначейство України) та відповідним головним управлінням Державної казначейської служби України в областях, місті Києві (далі - головні управління Казначейства) у формі узгоджених з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними зведеними реєстрами актів звіряння або реєстрами договорів за підписами керівників відповідних департаментів фінансів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг). Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків підписуються усіма учасниками розрахунків: відповідним департаментом фінансів, відповідним головним управлінням Казначейства, постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг), НАК “Нафтогаз України”, ДП “Енергоринок”. Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та за природний газ додатково погоджуються з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України. Не пізніше наступного дня після підписання останнім учасником розрахунків спільного протокольного рішення (з присвоєнням номера та дати) усі учасники розрахунків, які підписали спільні протокольні рішення, подають до Казначейства України та органів Казначейства, у яких відкрито їх рахунки, платіжні доручення на перерахування коштів відповідно до узгодженого спільного протокольного рішення. Платіжні доручення на перерахування коштів до Державного бюджету України надаються учасниками розрахунків не пізніше 12:00 останнього операційного дня поточного місяця. Виділення коштів здійснюється лише за наявності платіжних доручень, наданих усіма учасниками розрахунків до Казначейства України та органів Казначейства. Органи Казначейства перевіряють правильність оформлення платіжних доручень на відповідність підписаним спільним протокольним рішенням.

Розпорядники коштів за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України здійснюють розрахунки за природний газ, теплопостачання та електроенергію шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг), відкриті в органах Казначейства, в разі проведення розрахунків за електроенергію - на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку (пп. 2.1-2.6 ОСОБА_3 проведення розрахунків).

Розрахунки учасників розрахунків здійснюються як у рахунок погашення заборгованості за природний газ, так і в рахунок оплати вартості планових обсягів постачання природного газу (п.п. 6 п. 2.7 ОСОБА_3 проведення розрахунків).

Алгоритм розподілу коштів, які надходять під час проведення розрахунків відповідно до цього ОСОБА_3, встановлює НКРЕКП (пп. 11 ОСОБА_3 перерахування деяких субвенцій).

Згідно Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу (далі - Алгоритм), затвердженого постановою НКРЕКП від 02.08.2012 р. № 1000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.08.2012 р. за № 1445/21757, Форми, газопостачальні підприємства розраховують нормативи перерахування коштів, що надійшли на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів за спожитий природний газ, а також вихідні дані, що застосовуються для розрахунку цих нормативів, наведено в додатках 1-4 до цього Алгоритму. При розрахунках нормативів перерахування коштів усі тарифи та розміри збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності обраховуються з урахуванням вимог Податкового кодексу України. Розраховані газопостачальним підприємством нормативи перерахування коштів подаються до НКРЕКП щомісяця до п'ятого числа місяця, що передує розрахунковому періоду. НКРЕКП розглядає подані газопостачальним підприємством нормативи перерахування коштів та приймає рішення щодо їх встановлення. Нормативи перерахування коштів встановлюються НКРЕКП на підставі діючих у розрахунковому періоді тарифів на розподіл, транспортування або постачання природного газу, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (до 01.01.2016 року), податку на додану вартість, планових обсягів. Затверджені нормативи перерахування коштів доводяться НКРЕКП до відома уповноваженого банку не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку розрахункового періоду (п.п. 7-9 Алгоритму).

У відповідності до викладеного законодавства, позивачем і відповідачем підписані спільні протокольні рішення, сторонами яких також є Департамент, НАК “Нафтогаз України” (сторона остання) та Головне управління Державної казначейської служби України в Миколаївській області (далі - ГУ ДКСУ в Миколаївській області), про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України.

Так, субвенції за спільними протокольними рішеннями становили: від 20.10.2015 р. № 2173/у на суму 26871 грн. 14 коп. за вересень 2015 року; від 19.11.2015 р. № 2450/у на суму 295010 грн. 06 коп. за жовтень 2015 року; від 18.12.2015 р. № 2989/у на суму 311757 грн. 06 коп. за жовтень 2015 року; від 22.01.2016 р. № 283/у на суму 261495 грн. 64 коп. за грудень 2015 року; від 19.02.2016 р. № 704/у на суму 404481 грн. 85 коп. за грудень 2015 року; від 22.03.2016 р. № 1059/у на суму 300430 грн. 53 коп. за лютий 2016 року; від 19.04.2016 р. № 1275/у на суму 32872 грн. 50 коп. за лютий 2016 року; від 23.05.2016 р. № 1615/у на суму 107849 грн. 84 коп. за січень-лютий 2016 року; від 21.09.2016 р. № 2432/у на суму 18700 грн. за лютий-липень 2016 року; від 20.10.2016 р. № 2622/у на суму 13950 грн. за січень 2016 року.

Сторони спільних протокольних рішень зобов'язалися перераховувати кошти наступній стороні, а остання сторона - до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не пізніше наступного дня після їх зарахування на рахунок.

Крім того, згідно зазначених спільних протокольних рішень, розділи 3-5 яких є ідентичними за змістом, з метою реалізації спільного протокольного рішення, сторони зобов'язуються забезпечити подання до органів Державної казначейської служби України належним чином оформлених спільних протокольних рішень та платіжних доручень згідно з ОСОБА_3 проведення розрахунків; перерахувати кошти наступній стороні, а сторона остання - до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не пізніше наступного дня після їх зарахування на рахунок; оперативно обмінюватись наявною інформацією, виходячи з принципів задоволення взаємних інтересів у процесі реалізації спільного протокольного рішення; забезпечити проведення розрахунків відповідно до спільного протокольного рішення та з урахуванням укладених договорів на розрахунково-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання учасниками розрахунків платіжних документів органи Державної казначейської служби своїм платіжним дорученням можуть самостійно перераховувати кошти за схемою, передбаченою спільним протокольним рішенням (п. 3 спільних протокольних рішень).

Сторони, що підписали спільне протокольне рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 та ОСОБА_3 проведення розрахунків і невиконання своїх зобов'язань за спільним протокольним рішенням відповідно до законодавства України (п. 4 спільних протокольних рішень).

Спільне протокольне рішення набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Спільне протокольне рішення є чинним лише у разі проведення відповідного фінансування (п.п. 5.2, 5.3 спільних протокольних рішень).

Нормативи (Алгоритм), згідно яких здійснюється перерахування коштів ТОВ “Миколаївгаз Збут” за надані послуги транспортування природного газу у спірний період січень-травень 2016 року, затверджено постановами НКРЕКП від 29.12.2015 р. № 3223, з урахуванням змін, унесених постановою НКРЕКП від 18.01.2016 р. № 26 - на січень 2016 року; від 22.01.2016 р. № 36 - на лютий 2016 року; від 22.02.2016 р. № 216 - на березень 2016 року; від 12.04.2016 р. № 599, з урахуванням змін, внесених постановою НКРЕКП від 14.04.2016 р. № 634 - на квітень 2016 року; від 17.05.2016 р. № 806 - на травень 2016 року; від 24.06.2016 р. № 1175 - на червень 2016 року; від 06.07.2016 р. № 1218 - на липень 2016 року; від 25.07.2016 р. № 1311 - на серпень 2016 року; від 29.08.2016 р. № 1479 - на вересень 2016 року; від 27.09.2016 р. № 1652 - на жовтень 2016 року; від 28.10.2016 р. № 1910 - на вересень 2016 року; від 31.10.2016 р. № 1935 - на листопад 2016 року.

Ураховуючи викладене, пояснення представників ПАТ “Укртрансгаз” та ТОВ “Миколаївгаз Збут”, суд вважає, що у вказаних спільних протокольних рішеннях сторонами у справі разом з іншими учасниками взаєморозрахунків узгоджених сум видатків з Державного бюджету за субвенціями з оплати природного газу, відпущеного пільговим категоріям населення, змінили визначений зазначеним вище укладеним між ПАТ “Укртрансгаз” та ТОВ “Миколаївгаз Збут” договором наданих послуг з транспортування газу за договором від 01.07.2015 р. № 1506000174/Н030 порядок розрахунків у частині оплати субвенцій. За таких обставин є безпідставним включення позивачем у суми основного боргу у спірний період сум узгоджених у цей же період у спільних протокольних рішеннях субвенцій, котрі надійшли з Державного бюджету України. У зв'язку з цим та відмовою позивача на вимогу суду здійснити розрахунок відповідних нарахувань на суми основного боргу без урахування сум субвенцій, котрі надійшли з Державного бюджету України у спірний період, наприклад, із сум заборгованості за вересень 2016 року, покладених в основу розрахунків відповідних нарахувань у період 21-26 жовтня 2016 року виключити узгоджену спільним протокольним рішенням від 20.10.2015 р. № 2173/у субвенцію за вересень 2016 року в сумі 26871 грн. 14 коп., котра надійшла з державного бюджету 27.10.2016 р.; із сум заборгованості за жовтень 2016 року, покладених в основу розрахунків відповідних нарахувань у період 21-24 листопада 2016 року виключити узгоджену спільним протокольним рішенням від 19.11.2015 р. № 2450/у субвенцію за жовтень 2016 року в сумі 295010 грн. 06 коп., котра надійшла з державного бюджету 25.11.2016 р.; і аналогічно інші суми субвенцій, котрі надійшли за наступні спірні періоди, суд вважає, що визначити самостійно розмір таких нарахувань не входить до компетенції суду, а тому в задоволенні позовних вимог про стягнення пені в сумі 258365 грн. 05 коп., штрафу в сумі 186753 грн. 77 коп., 3 % річних у сумі 19177 грн. 42 коп., суми, на яку збільшився борг з урахуванням індексу інфляції, яка складає 37621 грн. 99 коп., належить відмовити, оскільки позивачем не доведено на зазначені суми своїх вимог.

Суд також визнає, що позивачем не доведено й вимог про стягнення основного боргу в сумі 1235346 грн. 67 коп.

По-перше, представники сторін підтвердили, що ними підписано спільні протокольні рішення щодо субвенцій на загальну суму 1236000 грн. за надані послуги постачання природного газу, відпущеного пільговим категоріям населення у спірний період, а саме: протокольне рішення від травня 2016 року на суму 800000 грн. за період січень-лютий 2016 року та протокольне рішення від липня 2016 року на суму 436000 грн. за період січень-березень 2016 року. Ці два протокольні рішення ПАТ “Укртрансгаз” направлено до НАК “Нафтогаз Україна”, яка, у відповідності до наведеного вище законодавства, є останнім учасником розрахунків спільного протокольного рішення.

Виходячи з викладеного та того, що, у відповідності до наведеного вище законодавства, суми субвенцій зараховуються як у рахунок оплати за послуги постачання в зазначені у протокольних рішеннях періоди так і на погашення минулої заборгованості та в рахунок поточних платежів, суд вважає, що сума пред'явленого до стягнення основного боргу 1235346 грн. 67 коп. є меншою зазначеної загальної суми субвенції 1236000 грн.

По-друге, у відповідності до наведеного вище законодавства, оплату послуг за укладеним між сторонами договором ТОВ “Миколаївгаз Збут” здійснює щоденно у відповідності з нормативами (Алгоритмом), затвердженими щомісячно викладеними вище постановами НКРЕКП. Із цього випливає, що позивачем не доведено а) вини ТОВ “Миколаївгаз Збут” у недотримані встановлених щомісячних нормативів, що потягло прострочення оплати вартості наданих послуг, б) що визначений станом на 08.07.2016 р. розмір основного боргу в сумі 1235346 грн. 67 коп. на даний час не погашено.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що між сторонами відсутні договірні відносини про надання послуг на 2016 рік, тому що вони спростовуються викладеними вище положенням пп. 11.1 укладеного сторонами договору, згідно котрого договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (договору), і відповідачем не подано суду доказів на підтвердження відсутності згоди сторін на продовження строку дії укладеного між договору, натомість, сторонами подано докази щодо виконання умов договору, зокрема, складання сторонами наведених вище актів наданих послуг у січні-травні 2016 року.

Таким чином, суд визнає, що у задоволенні позову ПАТ “Укртрансгаз” належить відмовити повністю.

Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з того, що, згідно ст.49 ГПК України, у разі відмови судом у задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.

У судовому засіданні 29.11.2016 р., згідно зі ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 43, 49, 82- 85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз” відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня підписання повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення виготовлено 5 грудня 2016 року.

Суддя Ю.М. Коваль.