Постанова від 09.11.2016 по справі 686/18349/16-а

Справа № 686/18349/16-а

ЄУН 686/18349/16-а

справа 2-а/686/695/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Конопко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 з вказаним позовом в якому зазначив, що з 2000 року він перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду у м. Хмельницькому та отримує пенсію, яка була призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати. До виходу на пенсію він працював на посаді першого заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації. 06 вересня 2016 року він звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії надавши довідку Хмельницької обласної державної адміністрації про заробітну, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Листом від 09.09.2016 року №588/О-12 відповідач відмови йому у здійсненні такого перерахунку. Свою відмову відповідач мотивував тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених в тому числі у відповідно до ЗУ «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсій не перераховуються. Вважає таку відмову відповідача протиправною, такою що суперечить вимогам законодавствам та порушує її права. За таких обставин просив суд визнати протиправними дії управління ПФУ у м. Хмельницькому щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог ст..37-1 ЗУ «Про державну службу» з 01.12.2015 року; зобов'язати управління ПФУ у м. Хмельницькому перерахувати та виплатити йому пенсію у розмірі 90% відсотків у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця із заробітку: посадовий оклад 5810,00 гривень, надбавка за ранг - 145,00 гривень, надбавка за вислугу років - 1191,00 гривень, надбавка за роботу з таємними документами - 871,50 гривень, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи - 5359,50 гривень згідно довідки виданої Хмельницькою обласною державною адміністрацією.

В судове засідання позивач не з'явився, надав суду письмову заяву, в якій просив справу розглянути за її відсутності. Позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надав суду письмову заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, позов не визнав, заперечив проти його задоволення. В своїх письмових запереченнях проти позову зазначив, що позивач дійсно перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком у розмірі 90% заробітної плати, яка була призначена відповідно до положень ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів в тому числі ЗУ «Про державну службу» та ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». За таких підстав з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах вказаних законів не перераховуються. Крім того, відповідно до ст..37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався КМУ. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Також постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 внесені зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» яким вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим держаним службовцям відповідно до рішень КМУ. Крім того просив врахувати, що ЗУ «Про державну службу» №3724-XII від 16.12.1993 року втратив чинність на підставі ЗУ №889-VII від 10.12.2015 року, та згідно зазначеного закону норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні. За таких обставин, вважав, що підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу відсутні, та УПФУ у м. Хмельницькому правомірно відмовлено останній у здійсненні такого перерахунку.

Оскільки сторони були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи, подали письмову заяви, в яких просили справу розглянути за їх відсутності, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.

Перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.

Як слідує з матеріалів справи, позивач з 2000 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу»

07 вересня 2016 року ОСОБА_1. звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії на підставі довідки, виданої Хмельницькою обласною державною адміністрацією про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка видана Хмельницькою обласною радою.

Листом від 09.09.2016 року №588/О-12 управлінням Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених в тому числі ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» не перераховуються; на даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, а норми діючого ЗУ «Про державну службу» не передбачають перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.

ОСОБА_1 вважаючи дану відмову незаконною та такою, що порушує його права, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.

У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, є протиправними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідки виданої Хмельницькою обласною державною адміністрацією вбачається, що за робітна плата за посадою першого заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад - 5810,00 гривень, надбавка за ранг - 145,00 гривень, надбавка за вислугу років - 1191,00 гривень, надбавка за роботу з таємними документами - 871,50 гривень, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи - 5359,50 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування..

Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим службовцям згідно з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14.05.2013 року № 21-125а13, від 28.05.2013 року № 21-97а13.

Також суд зазначає, що у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 16 Прикінцевих положень зазначеного Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Разом з тим, згідно положень статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Положеннями частини першої статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державний бюджет» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям впродовж року, в той час як Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року було зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Слід зазначити, що питання щодо неприйняття Урядом України рішень у визначений законом строк неодноразово було предметом розгляду Європейським судом з прав людини.

Так, у Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» Суд зазначив, що в період з квітня по грудень 2006 року Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, яка підлягала виплаті заявникам. Жодного рішення з цього питання не було прийнято. У цьому випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені статтею 1 Першого протоколу. Отже, було порушення права заявників, передбаченого статтею 1 Першого протоколу, за період з 2 квітня по 31 грудня 2006 року (пункти 54 - 56).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Будченко проти України» Суд також зазначив, що відповідне законодавство, яке звільняло заявника від певних виплат, було ухвалено у 1999 році та згідно з ним відповідний механізм мав бути запроваджений протягом чотирьох місяців. Проте його було запроваджено тільки через десять років. Для пояснення такої бездіяльності не було надано жодних доводів. Враховуючи тривалу бездіяльність держави та той факт, що заявник працював на державному підприємстві, Суд вважає, що через нездатність забезпечити звільнення його від оплати, на що заявник мав право за законом в розумні терміни, держава поклала на нього надмірний та неспіврозмірний тягар, порушивши таким чином свої зобов'язання за статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції (пункти 45 - 46).

Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, зважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок призначеної йому пенсії 06 вересня 2016 року та надав необхідні документи для проведення такого перерахунку, суд приходить до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу, а саме з 01.09.2016 року.

Посилання відповідача на п. 5 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII безпідставне, оскільки відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З аналізу законодавчих норм вбачається, що вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 159, 160 КАС України, суд -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести з 01 вересня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем його роботи на державній службі на підставі довідки Хмельницької обласної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із розрахунку: посадовий оклад - 5810,00 гривень, надбавка за ранг - 145,00 гривень, надбавка за вислугу років - 1191,00 гривень, надбавка за роботу з таємними документами - 871,50 гривень, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи - 5359,50 гривень.

В решті у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала участь але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: