Постанова від 23.11.2016 по справі 686/20642/16-а

Справа № 686/20642/16-а

ЄУН 686/20642/16-а

справа 2-а/686/882/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Конопко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернулася ОСОБА_1 з вказаним позовом, в якому зазначила, що у 2009 році їй була призначена пенсія за віком згідно ЗУ «Про державну службу» у розмірі 84% від заробітної плати державного службовця. 26 вересня 2016 року вона звернулася до УПФУ у м. Хмельницькому із заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу за посадою начальника відділу (головний бухгалтер) і Регіональному відділенні Фонду державного майна України по Хмельницькій області. 10.10.2016 року за №709/З-12 вона отримала відповідь на її звернення з відмовою у проведенні перерахунку її пенсії. Мотивами відмови було те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІ з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених в тому числі ЗУ «Про державну службу» не перераховуються. Вважає таку відмову відповідача протиправною, такою що не відповідає вимог діючого законодавства. Зазначила, що оскільки пенсія їй була призначена відповідно до положень ЗУ «Про державну службу» №3723- ХII, положеннями якого було визначено її право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, вона має право на такий перерахунок. Зміни, які були внесені у законодавство, на які посилається відповідач як на підставу відмови їй у проведенні перерахунку пенсії, до неї засновані бути не можуть, оскільки вони набули чинності після призначення їй пенсії.

В судовому засіданні позивач позов підтримала, просила його задовольнити. Надала суду пояснення, аналогічні викладеним у справі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду письмові заперечення проти позову та заяву, в якій справи справу розглянути за його відсутності. В своїх письмових запереченнях зазначив, що відповідно до положень п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсійне/щомісячне грошове утримання призначаються в тому числі відповідно до ЗУ «Про державну службу». За таких обставин з 01.06.2016 року пенсії в порядку та на умовах вказаного закону не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. З 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» №889- VIII від 10.12.2015 року, нормами якого визначено, зо пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». За таких обставин правових підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі поданої нею довідки про заробіток, на момент її звернення не було. На підставі викладеного просила відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 2009 року перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком, яка була їй призначена у розмірі 84% від заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

У зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови КМ України №1031 від 09.12.2015 року та відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, 04.08.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області №78 від 29.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Листом за № 709/З-12 від 10.10.2016 року відповідачем відмовлено позивачу в перерахунку пенсії із урахуванням зазначеної довідки та повідомлено про відсутність підстав для задоволення заяви в зв'язку з тим, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року втратив чинність починаючи з 01.05.2016 року, і відповідно пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом не призначаються та раніше призначені не перераховуються. Нормами ж Закону України "Про державну службу", який набрав чинності з 01.06.2016 року. проведення перерахунку пенсій не передбачено.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Згідно з частиною другої та п'ятою статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинні на час призначення пенсії позивачу пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2 іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилося.

В зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", а пункт 5 змінений.

Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, на яку посилається позивач, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було.

Оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 №76-VIIІ) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не має.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 (в чинних редакціях на момент призначення позивачу пенсії), у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 159, 160 КАС України, суд -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала учать але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: