Справа № 761/27113/16-а
Провадження № 6-а/761/25/2016
11 листопада 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Юзькової О.Л.
при секретарі Голопич Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві заяву начальника Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зміну способу і порядку виконання постанови Шевченківського районного суду м. Києва у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про зобов»язання вчинити дії, -
Начальник Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернувся до суду з даною заявою, мотивуючи свої вимоги наступним. Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 05.07.2010 р. задоволено вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо нарахування та виплати одноразової компенсації, як учаснику наслідків на ЧАЕС. Згідно до чинного законодавства, а сааме постанови КМУ від 26.07.1996 р. № 836 виплату такої допомоги здійснює управління праці та соціального захисту населення. Заявник, просить встановити спосіб виконання рішення в порядку ст. 263 КАС України.
Заявник, його представник в судове засідання не з»явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
ОСОБА_1 також повідомлявся про розгляд заяви про становлення способу виконання.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 263 КАС України неявка учасників процесу не є перешкодою для розгляду заяви по суті.
Дослідивши матеріали справи суд вважає встановленим наступне.
05 липня 2011 року Шевченківським районним судом м. Києва винесено постанову, якою задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про зобов»язання вчинити дії.
Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На день звернення з заявою про встановлення способу виконання рішення суду, заявник Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва.
За приписами ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Правила цієї статті повністю кореспондують ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження», яка зазначає, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, зокрема із заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Під встановленням або зміною способу чи порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим судом.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Водночас, суд, змінюючи або встановлюючи порядок чи спосіб виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Як свідчать матеріали заяви начальник Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві фактично зазначає про необхідність встановити спосіб виконання рішення, зважаючи на положення постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 р., яка встановлювала на день ухвалення рішення розміри одноразової допомоги.
Проте, заявником не доведено підстав, в розумінні вимог ст. 263 КАС України, для встановлення порядку виконання чудового рішення.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. 263 КАС України, суд -
В задоволенні заяви відмовити.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в разі закінчення вищезазначених строків, або якщо її не скасовано під час розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя