Справа № 766/12513/16-а
н/п 2-а/766/546/16
14 листопада 2016 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Прохоренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на липень 2002 року) на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 16.08.2016 №18/356 вих-16 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Херсонської області від 16.08.2016 №18/356 вих-16 про заробітну плату,відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на липень 2002 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку - 3676,23 грн. з 01 січня 2016 року та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час; стягнути з відповідача судовий збір.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом встановлено, що предметом даного позову є дії суб'єкту владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні по проведенню перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років, а тому відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, справа повинна розглядатися в порядку скороченого провадження.
17.10.2016 року ухвалою суду в порядку скороченого провадження було прийнято справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до розгляду.
10.11.2016 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову у зв'язку з необґрунтованістю, посилаючись на те, що відсутні правові підстави для здійснення позивачеві перерахунку пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення якої втратили чинність у зв'язку з тим, що з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ, статтею 86 якого врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема, у частині 20 цієї статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, провести перерахунок пенсії позивачу із заробітку за довідкою від 16.08.2016 р. № 18/356вих-16, немає можливості за відсутності законодавчих підстав. В частині стягнення судового збору, просив звільнити управління Фонду від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю коштів.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач з 07.11.2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р. № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на липень 2002 року) у розмірі 90% суми заробітної плати.
21.09.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, подавши довідку від 16.08.2016 року за № 18/356 вих-16, видану прокуратурою Херсонської області, відповідно до якої сума заробітної плати для нарахування пенсії становить 3676,23 грн.
Згідно протоколу № 152 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 27.09.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років за відсутністю законодавчих підстав.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ), редакція якої неодноразово змінювалась.
У відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За вимогами ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року у зв'язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України (стаття 86).
Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який вступив в дію з 15 липня 2015 року, визначено спеціальний вид пенсійного забезпечення для працівників прокуратури України.
Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та з 01 грудня 2015 року підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Посилання відповідача на відсутність законодавчих підстав перерахунку пенсії є неправомірним. Частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, які не зазнали змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р.
З огляду на викладене, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно наданої довідки від 16.08.2016 року за № 18/356 вих-16 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії.
Щодо вимог позивача зобов'язання УПФ України в м. Херсоні провести перерахунок пенсії з розрахунку 90% із середнього заробітку 3676,23 грн. суд зазначає наступне.
Ч. 6 ст. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління від 15 січня 2015 р. за № 41/26486 визначено, що Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
Згідно ч.1,2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
З вищевикладених законодавчих норм встановлено, що призначення, перерахунок пенсії, згідно вимог Закону та Положень, здійснюється шляхом прийняття відповідачем відповідного рішення.
При цьому, згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
З огляду на положення ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти будь-яке рішення.
Аналогічна правова позиція підтверджується численною судовою практикою, зокрема, постановою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 року № П-278/10, встановлено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Крім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.07.2014 року у справі № К/800/62158/13 встановлено, що суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому відшкодування позивачу з Державного бюджету України підлягає сплачений судовий збір у розмірі 1102,40 грн.
Ч. 2 ст. 256 КАС України, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власною ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені платежів, визначених п. 1 і 2 частини першої цієї статті, тобто виплати пенсій.
На підставі викладеного та ст. ст.1-4, 6-9, 18, 41, 71, 72, 158-163 КАС України, керуючись ст.22 Конституції України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні, щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 16.08.2016 №18/356 вих-16 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Херсонської області від 16.08.2016 №18/356 вих-16 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90% від суми чинної місячної заробітної плати,починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102,40 грн.
В решті позову відмовити.
Відповідно до ст. 256 КАС України постанови суду прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.В. Прохоренко