Ухвала від 28.11.2016 по справі 147/1211/16-а

Справа № 147/1211/16-а

Провадження № 2-а/147/33/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.11.2016 року смт Тростянець

Cуддя Тростянецького районного суду Вінницької області Костюк Г.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії,,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача за довіреністю ОСОБА_2, в редакції позовних вимог від 26.10.2016 року (а.с. 68) звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької райдержадміністрації призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні двох дітей та зобов'язати відповідача вчинити дії для нарахування та виплати допомоги при народженні двох дітей ОСОБА_1 в розмірі передбаченому чинним законодавством України. Свої вимоги мотивує тим, що 28.08.2013 року у позивача, яка заходилась в Португалії на офіційній роботі народилося двоє дітей ОСОБА_2 і Максим. Законодавством Португалії відпустка по догляду за дининою становить шість місяців та після закінчення цього строку вона змушена була вийти на роботу. Окрім цього, в період з 04.02.2013 року по 04.03.2014 року діти дуже сильно захворіли і ОСОБА_3 весь час знаходилася біля дітей. Чоловік позивача також знаходився в Португалії, весь час допомагав дружині в догляді за дітьми і вони не мали фізичної можливості повернутися до України до кінця лікування дітей та своєї офіційної відпустки. 23.11.2014 року позивач приїхала до України та звернулася з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації у Вінницькій області, щодо отримання допомоги при народженні дітей. 26.11.2016 р. вона отримала письмову відмову в отриманні допомоги, з посиланням на ст. 11 розділу ІІІ Закону України «Про державну допомогу сім”ям з дітьми». Після чого позивач повернулася 05.12.2014 року до Португалії.

Ухвалою суду від 07.11.2016 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до положень ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Як вбачається з матеріалів справи, у ОСОБА_1 28.08.2013 року народилося двоє дітей, ОСОБА_2 та Максим (а.с.8,9).

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно з п. 12 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Таким чином, після народження дітей, позивач мала 12 місяців для звернення до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення одноразової допомоги при народженні дітей, тобто до 28.08.2014 року.

До органів соціального захисту позивач звернулася 25.11.2014 року. На дану заяву отримала 26.11.2014 року відмову у призначенні допомоги при народженні дитини у зв'язку з тим, що з дня народження дітей пройшло 1 рік,3 місяці (а.с.21).

Посилання позивача, що в період з 04.02.2013 року по 04.03.2014 року діти хворіли і вона весь час хвороби знаходилася біля в них в лікарні нічим не підтверджено.

В матеріалах справи наявний епікриз відділення педіатрії госпітального центру округу Алгарве, згідно якого ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 був госпіталізований 17.02.2014 року у віці 6 місяців з діагнозом гіпотонія пов'язана з хворобою очей. Дата виписки 04.03.2014 року (а.с.24,28).

З позовом до суду представник позивача за довіреністю звернувся лише 29.09.2016 року, тобто через 1 рік та 10 місяців після того, як ОСОБА_1 дізналася про порушення своїх прав.

Оскільки позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, при цьому судом не встановлено поважності причин пропуску строку звернення до суду, окрім того, клопотання про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з вищевказаним позовом не заявлялося, а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

Згідно із п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 99, 100, 155 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тростянецький районний суд Вінницької області протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя