Справа № 523/15790/16-а
Провадження №2-а/523/592/16
"29" листопада 2016 р. суддя Суворовського районного суду м. Одеси, Сувертак І.В., розглянувши справу в порядку скороченого провадження за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 31 жовтня 2016 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси при прийнятті Рішення від 07.10.2016 р. №123 (лист №186/л-5 від 30.09.2016 р.) про відмову ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії за вислугою років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 неправомірними; скасувати Рішення від 07.10.2016 р. №123 (лист №186/л-5 від 30.09.2016 р.) Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси провести перерахунок пенсії та здійснювати її виплату ОСОБА_2 за вислугою років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати, зазначеної у довідці, виданій прокуратурою Одеської області від 14.09.2016 № 427, без обмежень її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 з 1 грудня 2015 року, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
04 листопада 2016 року ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
24 листопада 2016 року відповідач - Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, надав письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 посилаючись на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015 року спеціальні пенсії призначаються (перераховуються) на загальних підставах, та просить відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_2 в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію відповідно до Закону України „Про прокуратуру".
ОСОБА_2 05.10.2016 року звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до Закону України „Про прокуратуру" до заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату видану прокуратурою Одеської області 14.09.2016 року за вих. №427.
Після розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії за вислугою років відповідно до Закону України „Про прокуратуру" та на підставі наданих документів Управлінням 07.10.2016 року було винесено Рішення №123 про відмову в перерахунку пенсії з огляду на наступне.
Відмовляючи у задоволенні вимог позивача, Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі виходило з того, що Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 N 1789-ХІІ втратив чинність, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
14.10.2014 року був прийнятий Закон України «Про прокуратуру» №1697-УІІ. Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про прокуратуру» щодо відтермінування набрання чинності» №335-VІІІ від 21.04.2015.змінено дату набрання чинності на 15.07.2015.
Відповідно До пункту 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІН у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з наведеним вище та враховуючи до п. 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року спеціальні пенсії призначаються (перераховуються) на загальних підставах.
Проте, такий висновок Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі є незаконним з наступних підстав.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у вказаній чинній на час призначення пенсії позивачу, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та з 01 грудня 2015 року підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.
У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті неодноразово змінювалась.
Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ст. 50-1 ч. 18 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
До ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились зміни.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ не змінювались.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Останнє підвищення заробітної працівників прокуратури відбулося відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та з 01 грудня 2015 року підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки Прокуратури Одеської області №427 від 14 вересня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною.
Відтак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії суд вважає підставними, доведеними та такими, що підлягають задоволенню. Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки Прокуратури Одеської області №427 від 14 вересня 2016 року про заробіток для перерахунку пенсії за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.ст.87, 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8 - 14, 51, 71, 94,99, ст. 158, ст.ст. 159, 160 - 163, 167, 181,183-2, 185, 186, КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі при прийнятті Рішення від 07.10.2016 р. №123 про відмову ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії за вислугою років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 неправомірними.
Скасувати Рішення від 07.10.2016 р. №123 Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести перерахунок пенсії та здійснювати її виплату ОСОБА_2 за вислугою років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати, зазначеної у довідці, виданої прокуратурою Одеської області від 14.09.2016 № 427, без обмежень її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 з 1 грудня 2015 року, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Судові витрати, пов'язані із сплатою судового збору в сумі 551 грн. 21 коп. стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.
Суддя