Справа №: 705/4386/16-ц
2-о/705/111/16
22 листопада 2016 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді Кімстачова О.С.
з участю:
секретаря судового засідання Шаповал Н.В.
прокурора Білковської І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані Черкаської області цивільну справу за заявою Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання майна безхазяйним та передачу його у власність територіальної громади,
23.06.2016 керівник Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області, звернувся до суду із заявою про визнання майна безхазяйним та передачу його у власність територіальної громади. У заяві просив суд визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1, - земельну частку (пай) розміром 3,75 в умовних кадастрових гектарах в адміністративних межах Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області, згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0088605, вартістю 133 897,80 грн., безхазяйним майном та передати її у власність територіальної громади с. Ятранівка Уманського району Черкаської області в особі Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області. Посилається на те, що до Уманської місцевої прокуратури надійшов лист Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області з проханням щодо вжиття заходів представницького характеру з метою визначення правового статусу земельної ділянки, а саме - земельної частки (паю) в адміністративних межах Ятранівської сільської ради. Уманською місцевою прокуратурою встановлено, що 05.10.1996 в с.Ятранівка, Уманського району Черкаської області, померла жителька села ОСОБА_1. Вказаній особі належав сертифікат серії ЧР № 0088605, зареєстрований 25.11.1997 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 665, на право на земельну частку (пай) розміром 3,75 в умовних кадастрових гектарах. Спадкоємці за законом чи за заповітом із заявами про прийняття спадщини в установлений законом строк з моменту відкриття спадщини до Ятранівської сільської ради не звертались. Згідно з інформацією зі Спадкового реєстру, наданою державним нотаріусом, - у Спадковому реєстрі відсутні відомості про наявні заповіти, спадкові договори, відкриті спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_1 Невизначеність правового статусу майна спадкодавця не дає змоги органу місцевого самоврядування використовувати його за призначенням або ж передати за плату виділену в натурі земельну ділянку в користування з метою наповнення місцевого бюджету для забезпечення виконання власних та делегованих функцій.
Представник Уманської місцевої прокуратури - прокурор Білковська І.В. в судовому засіданні подану заяву підтримала, просила суд задовольнити заявлені вимоги з підстав, викладених в заяві. Вказала, що іншим шляхом окрім судового вирішити вказане питання не можливо.
Представник Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області в судове засідання не з'явився, однак суду була надана заява за підписом сільського голови ОСОБА_2 про розгляд справи за відсутності представника сільради, в якій також зазначено, що сільрада заяву прокурора підтримує і просить задовольнити.
Дослідивши письмові докази, подані прокурором, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
05.10.1996 в с. Ятранівка Уманського району Черкаської області померла жителька села ОСОБА_1, що підтверджується записом акта про смерть №27 від 07.10.1996, складеного начальником відділу реєстрації актів громадянського стану (а.с.6).
ОСОБА_1 належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського пайового підприємства «Ятранівка» розміром 3,75 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що підтверджується Сертифікатом серії ЧР № 0088605, зареєстрованим 25.11.1997 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 665 (а.с.8).
Нормативно грошова оцінка на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_1 (сертифікат ЧР 0088605) становить 133 897,80 грн., що підтверджується листом № 10-28-0.3-4334/15-16 від 15.06.2016 Управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області (а.с.7).
Ураховуючи положення пунктів 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, який діє з 01.01.2004, до правовідносин, що виникли у зв'язку з відкриттям спадщини ОСОБА_1, підлягають застосуванню нормативно-правові акти, що діяли на той час, зокрема, норми Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 (зі змінами) (далі - ЦК УРСР).
Судом встановлено, що немає спадкоємців ОСОБА_1, які б в установлений законом (ст. 549 ЦК УРСР) шестимісячний строк прийняли спадщину, отримали свідоцтво про право на спадщину чи фактично вступили в управління або володіння спадковим майном, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 15.06.2016 та повідомленням Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області від 14.04.2016.
Відповідно до Положення «Про Спадковий реєстр», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 № 1810/5, лише зі Спадкового реєстру можливо отримати достовірну інформацію про наявність (відсутність) заведеної спадкової справи. Так, згідно з інформацією зі Спадкового реєстру, наданою державними нотаріусами Маньківської державної нотаріальної контори 15.06.2016, 16.06.2016, у названому реєстрі відсутні відомості про наявні заповіти, спадкові договори, відкриті спадкові справи та видані свідоцтва про спадщину після смерті ОСОБА_1 (а.с.9, 10).
Згідно з п. 2 та п. 5 ч. 1 ст. 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо у спадкодавця немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, та якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.
За ч. 2 ст. 4 Земельного кодексу України 1990 року суб'єктами права державної власності на землю виступають: Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності України; Верховна Рада Республіки Крим - на землі в межах території Республіки, за винятком земель загальнодержавної власності; обласні, районні, міські, селищні, сільські Ради народних депутатів - на землі в межах їх територій, за винятком земель, що перебувають в загальнодержавній власності. Тобто земельна ділянка, на яку мала право спадкодавець, на час розгляду справи не має власника та її правовий статус є невизначеним.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля перебуває під особливою охороною держави, оскільки є основним національним багатством. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Невизначеність правового статусу земельної ділянки, що залишилась після смерті ОСОБА_1, не дає змоги органу місцевого самоврядування використовувати її за призначенням або ж передати за плату в користування з метою наповнення місцевого бюджету для забезпечення виконання власних та делегованих функцій.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Рішенням виконавчого комітету Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області «Про стан роботи щодо інвентаризації земельних часток (паїв) від 13.12.2012 № 73 вказана сільська рада взяла на облік земельну частку (пай) ОСОБА_1 як таку, щодо якої немає відомостей про власника на той час. Про розшук спадкоємців ОСОБА_1 як власника сертифікату на земельну частку (пай) було дане оголошення в газеті «Уманська зоря» від 15.08.2014 №33.
Статтею 190 ЦК України визначено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю та визнаються речовими правами.
Отже, на підставі наведеного вище, суд дійшов висновку, що заява про визнання майна безхазяйним та передачу його у власність територіальної громади підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 2, 3, 4, 8, 10, 11, 15, 58-60, 208, 209 212-215, 234, 235, 269, 273 ЦПК України, суд
Заяву Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області задовольнити.
Визнати спадщину, яка відкрилась після ОСОБА_1, яка померла 05.10.1996 в с.Ятранівка Уманського району Черкаської області, - земельну частку (пай) розміром 3,75 в умовних кадастрових гектарах в адміністративних межах Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0088605, вартістю 133 897,80 грн., безхазяйним майном та передати її у власність територіальної громади с. Ятранівка Уманського району Черкаської області в особі Ятранівської сільської ради Уманського району Черкаської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Черкаської області через Уманський міськрайонний суд Черкаської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: О.С. Кімстачов