01 грудня 2016 року Справа № 808/3670/16 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1
до Державного реєстратора Александрової Юлії Олександрівни Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Запорізької області
про визнання протиправним та скасування рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Державного реєстратора Александрової Юлії Олександрівни Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Запорізької області (надалі - відповідач), у якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним рішення державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Запорізької області Александрової Юлії Олександрівни про внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна запису про обтяження №16356295 від 17.08.2013 14:41:57, а саме земельної ділянки Кадастровий номер НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 на підставі ВП №38813354 від 22.07.2013 Ленінський ВДВС Запорізького МУЮ; 2) скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 31358177 від 13.09.2016.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.2 ст.2 КАС України).
Правила предметної підсудності визначені в ст.18 КАС України.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; 7) адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця щодо виконання рішень органів (посадових осіб), крім судових рішень (ч.1 ст.18 КАС України).
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: 1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; 2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням; 3) щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.2 ст.18 КАС України).
У ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
З адміністративного позову вбачається, що сторонами у справі є ОСОБА_1 та Державний реєстратор Александрова Ю.О. - посадова особа Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Запорізької області, який відноситься до виконавчого органу органу місцевого самоврядування.
Отже, у даному випадку спір виник між ОСОБА_1 з одного боку та посадовою особою виконавчого органу органу місцевого самоврядування з іншого, який належить розглядати в місцевому загальному суді - Орджонікідзевському районному суді м.Запоріжжя як адміністративному суді, відповідно до ч.1 ст.18 КАС України.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищезазначене, суддя приходить до висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Згідно з п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: повернення заяви або скарги.
Клопотання позивача про повернення сплаченого судового збору до суду не подано.
Керуючись ст.ст.18, п.6 ч.1 ст.107, п.6 ч.3 ст.108, 160, 165 КАС України, суддя,
Повернути позивачу позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора Александрової Юлії Олександрівни Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення.
Роз'яснити позивачу, що вказаний спір повинен вирішуватися у місцевому загальному суді - Орджонікідзевському районному суді м.Запоріжжя, як адміністративному суді.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Суддя О.О. Прасов