10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"01" грудня 2016 р. Справа № 806/1489/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії ,
У серпні 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Командира в/ч НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Зобов'язано Військову частину - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) надати ОСОБА_1 запитувані у зверненні ОСОБА_1 від 30 липня 2016 року документи.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду в частині зобов'язання військової частини надати ОСОБА_1 запитувані документи скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В судове засідання сторони не прибули, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судами встановлено, що 31 березня 2014 року на підставі Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303 ОСОБА_1 було мобілізовано до складу Збройних Сил України для проходження служби у Військовій частині - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) (а.с.15).
У період з 10 травня 2014 року до 9 вересня 2014 року ОСОБА_1 перебував на військовій службі у Військовій частині - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ), яка входить до складу сил, що залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, про що свідчать довідка відповідача від 19 вересня 2014 року №6261 (а.с.19).
1 квітня 2015 року наказом командира Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) по стройовій частині №81 ОСОБА_1 звільненого з військової служби за призовом по мобілізації у запас відповідно до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за пунктом "е" частини 8 (через службову невідповідність осіб рядового, сержантського і старшинського (крім прапорщиків, старших прапорщиків, мічманів) складу у разі невиконання службових обов'язків).
У подальшому, з метою подачі документів для отримання статусу учасника бойових дій для відповідної міжвідомчої комісії, протягом останнього року ОСОБА_1 неодноразово звертався до Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) усно та письмово з проханням надати відповідні документи, що необхідні для отримання статусу учасника бойових дій, проте жодної відповіді не отримав.
Листом командира Військової частини-польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 22 серпня 2016 року №8993 ОСОБА_1 було відмовлено у наданні запитуваних документів з посиланням на те, що 20 вересня 2014 року був виявлений факт самовільного залишення військової частини ОСОБА_1 та зазначено про те, що він протягом тривалого часу, а саме з 28 жовтня 2014 року до 1 травня 2015 року, не виконував свої службові обов'язки, тому згідно з рішенням командира Військової частини-польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) подання документів на розгляд комісій для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 буде проводитись в останню чергу (а.с.47).
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що підстава звільнення позивача з військової служби та обставини, за яких таке відбулося, не можуть впливати на право подачі документів для отримання статусу учасника бойових дій.
В частині відмови в задоволенні позовних вимог постанова суду першої інстанції не оскаржується.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно вимог пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, у тому числі, які брали участь в антитерористичній операції визначена Порядком № 413.
Згідно вимог пункту 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є:
документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається:
- комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія);
- міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.
Положення про міжвідомчу комісію затверджується Мінсоцполітики. До складу міжвідомчої комісії включаються фахівці Міноборони, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральної прокуратури України, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС. Також можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.
Згідно пункту 6 Порядку для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3.
Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.
Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.
Пункт 8 Порядку визначає, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Тобто, наведені положення Порядку передбачають процедуру отримання статусу учасника бойових дій, у тому числі самостійне звернення особи до комісії для реалізації свого права.
Процедура розгляду таких заяв відповідними Комісіями передбачена Положенням № 200.
Тому, без отримання позивачем усіх необхідних документів для звернення до відповідної Комісії, реалізація його права на отримання статусу учасника бойових дій не можлива.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення права позивача щодо отримання запитуваних документів та про задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання надати документи у частині надання запитуваних позивачем у зверненні документів.
На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Військової частини - польової пошти НОМЕР_1 залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу: Командир військової частини - польова пошта В2731 вул.Леваневського,2,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11703
- ,