Ухвала від 22.11.2016 по справі 749/655/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 749/655/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Шаповал З.О. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

22 листопада 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Скаленку Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Щорського районного суду Чернігівської області від 22.09.2016 у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до Сновської міської ради, третя особа - ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення в частині дозволу будівництва гаражу, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Чернігівобленерго» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просило:

- визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Щорської міської ради Чернігівської області від 15.06.2011 №119 в частині надання дозволу ОСОБА_2 на будівництво гаража розміром 4,5х6,0 за адресою АДРЕСА_1.

Постановою Щорського районного суду Чернігівської області від 22.09.2016 позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою ОСОБА_2 звернулась із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким провадження у справі закрити.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи виконавчим комітетом Щорскої міської ради винесено рішення від 15.06.2011 № 119 «Про надання дозволу на будівництво будівель», яким дозволено ОСОБА_2 будівництво гаражу розміром 4,5 х 6,0 за адресою АДРЕСА_1.

Позивач вважає, що дане рішення в частині надання дозволу на будівництво гаражу ОСОБА_2 прийняте з порушенням норм чинного законодавства України, які регулюють питання надання містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок та питання охорони електричних мереж, а тому й звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що при винесенні рішення № 119 15.06.2011 «Про надання дозволу на будівництво гаражу ОСОБА_2 розміром 4,5х6,0» Щорска міська рада не з'ясувала існуючих обставин, а тому оскаржуване рішення відповідача підлягає скасуванню.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що рішення Щорскої міської ради від 15.06.2011 № 119 «Про надання дозволу на будівництво будівель» є законним, а будівництво гаражу відбувається на законних підставах. Також, апелянт у своїй скарзі просить залишити адміністративний позов без розгляду, оскільки позов поданий після закінчення строків установлених законом.

Колегія суддів не погоджується з доводами апелянта та вважає правомірною оскаржувану постанову, з огляду на наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з ст. 14 Закону України «Про основи містобудування» до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать:

- визначення території для містобудівних потреб згідно з рішенням відповідної ради;

- встановлення в межах своїх повноважень на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність;

- надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок;

- забезпечення в установленому законодавством порядку розробки і подання на затвердження відповідних рад місцевих містобудівних програм, генеральних планів, детальних планів, планів червоних ліній; надання (отримання, реєстрація), повернення (відмова у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- організація охорони культурної спадщини;

- організація робіт, пов'язаних із створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів;

- забезпечення в установленому законом порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації під час планування та забудови відповідних територій;

- зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоду навколишньому природному середовищу;

- здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності експлуатації будинків і споруд незалежно від форми власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів.

Виконавчі комітети сільських, селищних і міських рад вирішують й інші питання містобудівної діяльності, визначені законом.

Згідно п. 8 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, виступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Як вбачається з матеріалів справи в ході огляду повітряної лінії 10 кВ «Щорс-ДК-2», яка перебуває на балансі ПАТ «Чернігівобленерго, було виявлено, що між опорами № 53-54 даної лінії, тобто в її охоронній зоні, за адресою АДРЕСА_1 здійснюється будівництво двоповерхового гаражу.

Для встановлення підстав виконання будівельних робіт в охоронній зоні повітряної лінії 10 кВ «Щорс-ДК-2» відокремленим підрозділом Щорським РЕМ ПАТ «Чернігівобленерго» було направлено запит до сектору містобудування та архітектури Щорської районної державної адміністрації (а.с.7).

13.01.2016 з листа завідуючого сектором містобудування та архітектури Щорської райдержадміністрації Шило М.І. ПАТ «Чернігівобленерго» дізналося про підстави та обставини будівництва гаражу за адресою АДРЕСА_1., а саме, про рішення від 15.06.2011 № 119 виконавчого комітету Щорської міської ради.

Засади використання земель енергетики незалежно від форм власності на землю та об'єкти енергетики, відомчої їх належності, а також земельних ділянок, розміщених у межах спеціальних зон об'єктів енергетики та запровадження з метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму і використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж встановлюють Закон України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» та Правила охорони електричних мереж.

Дія даних Закону та Правил, а також їх вимоги, поширюються на всіх фізичних та юридичних осіб, в тому числі, і на органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади.

Згідно з ст. 22 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на певній відстані залежно від напруги ліній електропередачі.

Статтею 32 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» встановлює заборону у межах охоронних зон об'єктів енергетики будувати житлові будинки, будинки громадського призначення; розміщати споруди іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлена нормами.

Власникам і користувачам земельних ділянок, фізичним та юридичним особам у межах спеціальних зон об'єктів енергетики без письмової згоди підприємств енергетики, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється виконувати земляні, будівельні та інші роботи, що можуть призвести до порушення безаварійного функціонування об'єктів електричних мереж.

Абзацом 1 п. 9 Правил охорони електричних мереж визначено, що у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди епергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється, в тому числі, будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, вибухові, гірничі, землечерпальні та днопоглиблювальні роботи на земельних ділянках, розташованих у спеціальних зонах об'єктів енергетики, проводяться за погодженням із підприємствами, що експлуатують ці об'єкти. Фізичні та юридичні особи, які отримали дозвіл на проведення робіт на земельних ділянках, розташованих у спеціальних зонах об'єктів енергетики, зобов'язані виконувати їх з дотриманням умов, які забезпечують збереження зазначених об'єктів, та дотриманням правового режиму цих земель.

Фізичні та юридичні особи, власники та користувачі земельних ділянок при провадженні господарської та іншої діяльності (вчиненні дій) на землях охоронних зон об'єктів енергетики зобов'язані дотримуватися спеціального режиму їх використання, обмежень та обтяжень, встановлених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами (ст. 34 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів»).

Колегія суддів звертає увагу, що до ПАТ «Чернігівобленерго» власник будівництва, що здійснюється за адресою АДРЕСА_1, ОСОБА_2 чи інші особи, для погодження виконання будівельних робіт в межах охоронної зони повітряної лінії 10 - кВ «Щорс-ДК-2» не зверталися.

Таким чином, колегія суддів вважає, що виконавчий комітет Щорської міської ради, при прийнятті рішення від 15.06.2011 № 119 «Про надання дозволу на будівництво будівель», був зобов'язаний врахувати вищенаведені вимоги Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» і Правил охорони електричних мереж.

Крім того, колегія суддів вважає, що виконавчим комітетом Щорської міської ради допущено порушення вимог Державних будівельних норм № 360-92, затверджених наказом Держкоммістобудування 17.04.1992 № 44 (далі - ДБН № 360-92), з огляду на наступне.

Згідно п.3.30. ДБН №-360-92 спорудження надвірних господарських будівель по лінії забудови вулиць і проїздів забороняється, їх треба зводити у глибині садиби з дотриманням санітарних і протипожежних вимог.

Пунктом 8.23. ДБН №-360-92 передбачено, що для повітряних і кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв всіх напруг встановлюються охоронні і санітарно-захисні зони, розміри яких залежать від типу і напруги енергооб'єкта. Розміри цих зон слід приймати за таблицею 8.5а* ДБН №-360-92 та для повітряних ліній напругою до 20 кВ розмір охоронної зони становить 10 метрів від крайніх проводів при невідхиленому їх положенні в обидві сторони лінії.

При цьому, використання земельних ділянок в охоронних і санітарно-захисних зонах електричних мереж повинне бути письмово узгоджене з власниками цих мереж, державними органами пожежної охорони та санітарного нагляду.

Таким чином, оскільки при прийнятті рішення від 15.06.2011 №119 в частині надання дозволу ОСОБА_2 на будівництво гаража розміром 4,5х6,0 за адресою АДРЕСА_1. було порушено вимоги Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів, Правил охорони електричних мереж, ДБН № 360-92, то колегія суддів вважає, що сектором містобудування та архітектури Щорської районної держадміністрації видано ОСОБА_2 будівельний паспорт на гараж, в якому місце розташування гаражу визначено без врахування спеціального режиму використання земельної ділянки, встановленого в охоронній зоні повітряної лінії 10- кВ «Щорс-ДК-2», та без письмового узгодження його місця розташування з ПАТ «Чернігівобленерго» та державними органами пожежної охорони та санітарного нагляду.

Більше того, колегія суддів зазначає, що сектором містобудування та архітектури Щорської районної держадміністрації в будівельному паспорті від 24.06.2011, також, не встановлено висоту забудови, лише в пояснювальній записці до схеми забудови земельної ділянки начальником відділу містобудування та архітектури Шило М.І. зазначено, що забудова «одноповерхова».

Однак, як було встановлено судом першої інстанції та як зазначає позивач в порушення зазначеного вище, ОСОБА_2 здійснює будівництво саме двоповерхового гаражу.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що рішення виконавчого комітету Щорської міської ради Чернігівської області від 15.06.2011 №119 в частині надання дозволу ОСОБА_2 на будівництво гаража розміром 4,5х6,0 за адресою АДРЕСА_1 є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Доводи апелянта про те, що даний позов слід залишити без розгляду, оскільки строк звернення до суду у позивача виник з моменту направлення припису на ім'я ОСОБА_4, тобто з 28.07.2015, не беруться колегією суддів до уваги та спростовуються тим, що з даного припису позивачу не було відомо, хто допустив факт порушення Правил охорони електричних мереж, а тому отримання припису винесеного відносно чоловіка ОСОБА_2 не є належними доказами ознайомлення позивача з оскаржуваним рішенням від 15.06.2011 № 119.

Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Щорського районного суду Чернігівської області від 22.09.2016 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.