Справа: № 826/10476/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
30 листопада 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Межевича М.В.
Федотова І.В.
за участю секретаря Канівець К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Територіального сервісного центру 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправним розпорядження,-
ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Територіального сервісного центру 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови в реєстрації транспортного засобу та зобов'язання реєстрації, визнання незаконним розпорядження про заборону приймання сертифікатів відповідності на транспортні засоби, видані в державній системі сертифікації (система УкрСЕПРО) після 01.01.2016 р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Територіального сервісного центру 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області щодо відмови в реєстрації за позивачем транспортного засобу - мотоциклу марки SHINERAY XY250GY, 2016 року випуску, рама НОМЕР_1.
Зобов'язано Територіальний сервісний центр 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області зареєструвати за позивачем такий транспортний засіб. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Позивач постанову суду першої інстанції в апеляційному порядку не оскаржує.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач на підставі договору купівлі-продажу від 03.06.2016 р. №4769-1930 придбав у ТОВ "Південна Торгова Компанія" транспортний засіб - мотоцикл марки SHINERAY XY250GY, 2016 року випуску, рама номер - НОМЕР_1, номер двигуна - НОМЕР_2.
Разом із митними документами, договором купівлі-продажу, актом прийому-передачі товару та видатковою накладною продавець надав позивачу Сертифікат відповідності мотоцикла марки SHINERAY XY250GY, виготовлений на бланку Державної системи сертифікації "УкрСЕПРО", серії ВГ, зареєстровано в реєстрі за №UA1.186.0025713-16, терміном дії сертифікату - з 29.04.2016 р. по 28.04.2017 р.
Як вбачається з письмової відповіді Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 16.06.2016 р., позивач у 2016 році звернувся до Територіального сервісного центру 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області із заявою для здійснення першої реєстрації вказаного транспортного засобу, зокрема додавши Сертифікат відповідності мотоцикла, виготовлений на бланку Державної системи сертифікації "УкрСЕПРО" у 2016 році, терміном дії сертифікату - з 29.04.2016 р. по 28.04.2017 р. За результатами розгляду заяви позивача, Територіальний сервісний центр повідомив про відмову в реєстрації такого транспортного засобу у зв'язку з невідповідністю наданого Сертифікату (на бланку Державної системи сертифікації "УкрСЕПРО") вимогам п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. №1388, роз'яснивши, що проведення першої реєстрації колісних транспортних засобів має здійснюватися з дотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. №738, Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. №46-93 та наказу Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. №521, яким визначено органи, які уповноважені на здійснення відповідної сертифікації.
Задовольняючи позов в оскаржуваній частині суд першої інстанції виходив з того, що з положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. №1388, Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. №46-93, постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. №738 не вбачається визначення видів сертифікатів відповідності та виключних органів, що мають право їх видати, не передбачено норми, якою б було визнано недійсними або скасовано чинність сертифікатів, виданих в системі "УкрСЕПРО" з 01.01.2016 р. Крім того, відповідачами не надано суду доказів, які б вказували на розроблення та затвердження нового порядку ведення реєстру сертифікатів.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 р. державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно п. 10 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Відповідно до ст. 13, 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. № 46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" сертифікація продукції в державній системі сертифікації поділяється на обов'язкову та добровільну. Сертифікація продукції в державній системі сертифікації здійснюється призначеними на те органами з сертифікації - підприємствами, установами і організаціями. Обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами з сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації.
Закон України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності внесено зміни, зокрема до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію", якими виключено норму щодо обов'язкової сертифікації дорожнього транспортного засобу в державній системі сертифікації.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 06.05.2015 р. №451 внесено до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 р. №28 зміни та включено розділ 9 "Дорожні транспортні засоби, їх складові частини та приладдя".
Зазначені зміни набрали чинності 01.01.2016 р. і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.
При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. №738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання", згідно п. 1 якої (в чинній редакції на момент спірних правовідносин) установлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Пунктом 3 цієї Постанови визначено, що сертифікат відповідності видається:
- виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання;
- уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. №738 наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. №521 затверджено Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання.
Таким чином, єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби та частини є оцінка їх відповідності згідно з положеннями Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. №521.
Вказаним наказом встановлено, що компетентний орган - Міністерство інфраструктури України; уповноважений орган - визначений компетентним органом орган із сертифікації, акредитований відповідно до законодавства України і нотифікований ООН згідно з Угодою, який видає сертифікати типу та сертифікати відповідності щодо індивідуального затвердження.
На час виникнення спірних правовідносин до органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання відносяться: Державне підприємство "Державний автотранспортний науково-дослідний та проектний інститут" (наказ Мінінфраструктури від 01.03.2013 р. №126); Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "Укрметртестстандарт" (наказ Мінінфраструктури від 29.03.2016 р. №121); Державне підприємство "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Запоріжжястандартметрологія") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №209); Державне підприємство "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Львівстандартметрологія") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212); Державне підприємство "Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем" (ДП "НДІ "Система") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212); Державне підприємство "Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "УкрЦПСЗПС") (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212).
Отже, сертифікат відповідності дорожнього транспортного засобу, виданий в державній системі сертифікації (УкрСЕПРО) може бути підставою для проведення державної реєстрації транспортного засобу за умови його видачі до 01.01.2016 р. та дійсності на час проведення реєстраційних дій. Тому, поданий позивачем для реєстрації сертифікат "УкрСЕПРО", який виданий у квітні 2016 року не є належним сертифікатом відповідності згідно вимог Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. №521.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин у Територіального сервісного центру 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області не було підстав для реєстрації транспортного засобу позивача, оскільки позивачем не подано належного сертифікату як обов'язкового документу.
При цьому, Територіальний сервісний центр 6841 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області є належним відповідачем по справі, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 р. №889 "Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг МВС", наказу МВС від 07.11.2015 р. №1422 та наказу Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 13.11.2015 р. є вповноваженим територіальним органом на здійснення відповідної реєстрації до якого і звертався позивач із заявою про реєстрацію.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в оскаржуваній частині, тому апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області необхідно задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права.
Керуючись ст. 41, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Межевич М.В.
Федотов І.В.
Повний текст постанови складено 01.12.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Федотов І.В.