Постанова від 22.11.2016 по справі 808/8475/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" листопада 2016 р. справа 808/8475/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

при секретарі Фірсіку Д.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2015 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя і Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі про визнання протиправною бездіяльності та стягнення помилково сплачених коштів

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 23.10.2015 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя і Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі, в якому просить визнати протиправною бездіяльність та стягнути помилково сплачені кошти в сумі 4133гр40коп (ас4,11).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2015 в задоволенні позову відмовлено (ас39).

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Вказує, що 30.04.2015 купив квартиру в м.Запоріжжі та в цей же день перерахував збір 1 процент на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 4400гр. 23.07.2015 він помилково ще раз перерахував такий збір в сумі 4133гр40коп (ас47).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Згідно договору купівлі-продажу від 25.04.2015, ОСОБА_1 купив 1/6 частини квартири АДРЕСА_1 за 150' 000гр. Згідно договору купівлі-продажу від 30.04.2015, ОСОБА_1 купив 5/6 цієї ж квартири за 440' 000гр. Всього купівлю-продаж здійснено за 590' 000гр (ас71-75).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, фізичні особи, які придбавають нерухоме майно.

Відповідно до пункту 8 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу.

Відповідно до пункту 10 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», ставка збору становить 1 відсоток від об'єкта оподаткування.

Згідно квитанції №1504240230010 від 24.04.2015, позивач перерахував до Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі збір 1 процент з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1500гр. Код класифікації доходів бюджету 24140500 (ас88).

Згідно квитанції №380268731.5.1 від 30.04.2015 позивач перерахував до Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі збір 1 процент з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4400гр. Код класифікації доходів бюджету 24140500 (ас10).

Відмовляючи в задоволенні позову з підстав відсутності доказів що ОСОБА_1 більше не здійснював купівлю нерухомості, суд першої інстанції не повністю з'ясував обставини справи та не зробив запит до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Проте, згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 06.11.2016 окрім квартири АДРЕСА_1, іншого нерухомого майна позивач не придбавав (ас87). Як зазначено вище, з вартості придбаної квартири ОСОБА_1 повністю сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як видно з податкової декларації платника єдиного податку та листа КБ «Приватбанк», кошти в розмірі 4133гр40коп (код класифікації доходів бюджету 24140500) за квитанцією №0.0.413935278.1 від 23.07.2015 як збір 1 процент з операції купівлі-продажу нерухомого, перераховані ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі помилково (ас7,89-92).

Позивач 20.08.2015 подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, з проханням повернути помилково сплачені кошти в сумі 4133гр40коп на його банківський рахунок (ас8).

Письмовою відповіддю Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя повідомило, що органом, контролюючим надходження до державного бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є Пенсійний фонд України. Оскільки Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо набуття права власності громадян на нерухоме майно, то не можуть підтвердити факт помилкової сплати збору 1 процент з купівлі-продажу нерухомості (ас9).

Дана відповідь є протиправною. В судовому засіданні встановлено, що за придбане нерухоме майно ОСОБА_1 повністю сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Постанови КМУ №106 від 16.02.2011 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету», органи Пенсійного фонду здійснюють контроль за правильністю і своєчасністю надходження до державного бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за кодом класифікації доходів бюджету 24140500, ведуть облік таких платежів в розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів помилково або надміру зарахованих до державного бюджету.

Відповідно до пункту 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державних і місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів в національній валюті здійснюється органами державної казначейської служби України з бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах казначейства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів в національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах казначейства, вказані в поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків в банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу казначейства з рахунків, відкритих в банках на ім'я органу казначейства, або з рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних в поданні або заяві платника.

Відповідно до пункту 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання подається до органу казначейства.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя мало направити до Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі подання про повернення ОСОБА_1 з державного бюджету помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4133гр40коп.

В свою чергу позовна вимога про стягнення є передчасною. Лише за наявності подання Управління Пенсійного фонду виникає право на повернення помилково або надмірно сплачених коштів.

Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2015 та прийняти нову постанову.

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо ненаправлення до Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі подання про повернення ОСОБА_1 з державного бюджету помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4133гр40коп.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя направити до Управління Державної казначейської служби України в м.Запоріжжі подання про повернення ОСОБА_1 з державного бюджету помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4133гр40коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 22.11.2016.

В повному обсязі постанова складена 29.11.2016.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко

Суддя: Т.І. Ясенова