Постанова від 28.11.2016 по справі 163/2818/16-а

Справа № 163/2818/16-а

Провадження № 2-а/163/79/16

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2016 року Любомльський районний суд Волинської області

у складі: головуючої - судді Гайдук А.Л.,

за участі секретаря - Горпинко К.О.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Устенка Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Любомль справу за позовом ОСОБА_1 до Шацького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

15.11.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з зазначеним адміністративним позовом, у якому просила визнати дії Шацького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області (далі - Шацьке об'єднане УПФУ) щодо відмови в перерахунку їй пенсії згідно Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент її призначення, на підставі довідки про заробітну плату Головного управління статистики у Волинській області від 02.08.2016 року №Д-49/14-38, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, з якої їй призначено пенсію державного службовця, починаючи з 01 вересня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що з 05.03.2007 року по даний час перебуває на обліку в Шацькому об'єднаному УПФУ, як одержувач пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати.

18.08.2016 року вона звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату Головного управління статистики у Волинській області від 02.08.2016 року №Д-49/14-38.

Однак, листом від 01.09.2016 року за вих.№8/Д-01 Шацького об'єднаного УПФУ їй було відмовлено у такому перерахунку пенсії з посиланням на відсутність для цього підстав, оскільки пунктом 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, тому чинне законодавство не передбачає права на перерахунок пенсії державного службовця. Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення заробітку для обчислення пенсії» та виключено пункт 4 Постанови щодо порядку обчислення заробітку при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Таку відмову відповідача позивач вважає протиправною, оскільки право на перерахунок пенсії їй надано з моменту призначення пенсії на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії. Крім цього зазначає, що на час її звернення до Шацького об'єднаного УПФУ з заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку пенсії державного службовця, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця, Кабінетом Міністрів України не врегульовані, тому неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку, оскільки така бездіяльність органів виконавчої влади порушує принцип верховенства права.

Непогоджуючись із заявленим позивачем адміністративним позовом, відповідач подав заперечення від 22.11.2016 року за вих.№3011/07-33, у якому, посилаючись на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ, Закон України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу», який набрав чинності з 01.05.2016 року, вказав, що на час звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни в законодавство, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, якими фактично скасовано норми, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, тому правових підстав для проведення такого перерахунку у Шацького об'єднаного УПФУ не має. Крім цього зазначає, що відмова у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

В судовому засіданні позивач та її представник заявлені позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.

Представник відповідача позов ОСОБА_1 заперечив, підтримав подані письмові заперечення та просив у задоволенні вимог останньої відмовити за їх безпідставністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, та дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Шацькому об'єднаному УПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

18.08.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату, виданої Головним управлінням статистики у Волинській області 02.08.2016 року за №Д-49/14-38.

Однак, відповідачем було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення такого перерахунку, так як пенсійне законодавство в цій частині зазнало змін. Зокрема, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», а у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІ скасовано норми статті 37-1 Закону №3723-ХІІ від 16.12.1993 року. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про державну службу". Тому, чинним законодавством не передбачено право на перерахунок призначених пенсій державних службовців, у зв'язку із підвищенням окладів працюючим державним службовцям.

Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Розглядаючи спірні правовідносини в розрізі чинного пенсійного законодавства України, судом встановлено наступне.

На час призначення позивачу пенсії за віком, як державному службовцю, діяли норми Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Приписами ст.37-1 цього Закону було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається у такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пункту 2 цієї постанови.

На час звернення позивача до Шацького об'єднаного УПФУ із заявою про перерахунок пенсії норми наведених нормативно-правових актів зазнали змін.

Зокрема, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України №213-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та ін.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІ визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Також статтею 90 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" виключено вищенаведений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно рішення Конституційного Суду України №8-рп/2005 від 11.10.2005 року, закріплені у ст.22 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У рішенні від 25.01.2012 за №3-рп/2012 Конституційний Cуд України зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» також констатував, що здійснення соціально - економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними.

Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. За змістом ст.46 Конституції України, це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.

Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.

Таким чином, на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії законодавцем скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та установлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Нормами останнього передбачені випадки проведення перерахунку призначених пенсій, однак порядку перерахунку пенсії державним службовцям, які вийшли на пенсію до набрання чинності даним Законом, не визначено.

Також позивачем не доведено, що зміна законодавцем умов пенсійного забезпечення державних службовців призвела до зменшення розміру її пенсії або до звуження її права на пенсійне забезпечення. На даний час позивач продовжує отримувати пенсію та її розмір не є нижчим від встановленого мінімуму.

За наведених умов, правові підстави для застосування відповідачем, як пенсійним органом, приписів ст.37-1 Закону України «Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії, відсутні.

Окрім цього, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України та Верховного Суду України розуміння сутності гарантій, недопущення звуження змісту та обсягу прав громадян на пенсійне забезпечення, слід підкреслити, що правовідносини по пенсійному забезпеченню (у даному випадку - щодо перерахунку пенсії) виникають не в момент звернення за перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на проведення такого перерахунку.

Оскільки з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тобто, станом на 01.12.2015 року, згідно довідки про заробітну плату Головного управління статистики у Волинській області від 02.08.2016 року №Д-49/14-38,у позивача не виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд дійшов висновку про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.2, 7, 18, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Шацького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії державного службовця - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любомльський районний суд Волинської області, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 01.12.2016 року.

Головуюча: суддя А.Л. Гайдук