Постанова від 25.11.2016 по справі 162/922/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №162/922/16-а

Номер провадження 2-а/162/246/2016

25 листопада 2016 року смт. Любешів

Любешівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого суддіОСОБА_1,

при секретаріОСОБА_2,

за участю позивачаОСОБА_3,

представника позивачаОСОБА_4,

представника відповідачаОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов"язання призначити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов"язання призначити пенсію. Свої вимоги обґрунтував тим, що вона являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням серії Б № 240075 (категорії 3). В квітні 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подала необхідні документи, однак управлінням Пенсійного фонду України в Любешівському районі було відмовлено у призначенні пенсії. На думку позивача, дії відповідача щодо відмови їй у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не відповідають вимогам чинного законодавства. Позивач вказала, що рішенням Любешівського районного суду від 06.06.2016 року, яке набрало законної сили 17.06.2016 року, встановлено факт її постійного проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 12.05.1989 року по жовтень 1989 року, з червня 1990 року по грудень 1990 року та з липня 1992 року по листопад 1992 року. Вказаний населений пункт після Чорнобильської катастрофи відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, а тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилаючись на зазначені обставини, просила суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови їй у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та зобов'язати призначити їй пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просили їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечує, оскільки вважає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Представлені позивачем до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документи не підтверджують, що позивач станом на 01.01.1993 року постійно проживала в зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років, а тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилаючись на зазначені обставини, в задоволенні позову просив відмовити за безпідставністю. Підтвердив, що позивач має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 3.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є підставним і підлягає до задоволення.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно ст. 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 вказаного Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 55 вказаного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Згідно ст. 65 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення „Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та „Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 3. Зазначена обставина не оспорюється відповідачем та представником відповідача в судовому засіданні, підтверджується дослідженим судом посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії Б № 240075 (категорії 3), виданим Волинською облдержадміністрацією 15.04.1998 року. Враховуючи положення ст. 65 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3 надає позивачу право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Судом встановлено, що позивач з 01.01.1986 року по 15.07.1988 року проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується довідкою Любешівської-Волянської сільської ради Любешівського району № 1210 від 12.10.2016 року, а також в період з 12.05.1989 року по жовтень 1989 року, з червня 1990 року по грудень 1990 року та з липня 1992 року по листопад 1992 року проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується рішенням Любешівського районного суду від 06.06.2016 року, яке набрало законної сили 17.06.2016 року. Вказані населені пункти після Чорнобильської катастрофи відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

30 червня 2016 року ОСОБА_3 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подала необхідні документи. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі від 08.07.2016 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії. Зазначені обставини підтвердили в судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_4, а також це встановлено з досліджених судом письмових доказів, зокрема, пенсійної справи позивача ОСОБА_3, повідомленнями управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі № 3429/02 від 08.07.2016 року та № 4605/02 від 07.10.2016 року, рішенням управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі від 08.07.2016 року, довідкою Любешівсько-Волянської сільської ради Любешівського району № 1210 від 12.10.2016 року, рішенням Любешівського районного суду від 06.06.2016 року.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що оскільки позивач ОСОБА_3 з 01.01.1986 року по 15.07.1988 року проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2, з 12.05.1989 року по жовтень 1989 року, з червня 1990 року по грудень 1990 року та з липня 1992 року по листопад 1992 року проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, які після Чорнобильської катастрофи відносяться до зони гарантованого добровільного відселення, має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 3, на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досягла віку понад 50 років, вона набула право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому рішення управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі від 08.07.2016 року, згідно якого ОСОБА_3М було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є незаконним.

Представником відповідача не враховано, що згідно ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч зазначеним нормам КАС України представниками відповідача не було подано відповідних доказів в обгрунтування заперечень на заявлені позивачем вимоги.

Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення „Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або „Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що слід визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати вирішити питання щодо призначення ОСОБА_3 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30.06.2016 року, що відповідає вимогам п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 7-14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3, 6, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч. 1 ст. 46, ст. 64 Конституції України, ППВС України № 9 від 1.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", ППВС України № 8 від 13.06.2007 року „Про незалежність судової влади", ст.ст. 14, 55, 65 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, ст.ст. 26, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30 червня 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: