Постанова від 29.11.2016 по справі 158/2395/16-а

Справа № 158/2395/16-а

Провадження № 2-а/0158/101/16

ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

29 листопада 2016 року Ківерцівський районний суд Волинської області

в складі головуючого судді Корецької В.В.

при секретарі Процик Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця.

В обґрунтування заявлених вимог вказує, що вона перебуває на обліку в Рожищенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області з 19.10.2000 року та отримує пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». Стаж на посаді державного службовця становить 34 роки, 06 місяців, 21 день. Загальний відсоток розрахунку пенсії становить 90% від заробітку.

У зв'язку з підвищенням державним службовцям заробітної плати вона звернулася до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки № т-110/14-38 від 05.10.2016 року про заробітну плату.

Листом № 4684/02-29 від 02.11.2016 року відповідачем було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що виплачувана їй пенсія нарахована у відповідності до норм діючого на момент її призначення законодавства, а чинним законодавством України скасовано проведення перерахунку пенсії державного службовця при підвищенні окладів працюючим держаним службовцям.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням просить визнати неправомірними дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру призначеної їй пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723- XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою встановлено нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати відповідно до довідки Головного управління статистики у Волинській області № т-110/14-38 від 05.10.2016 року без обмеження її максимального розміру.

Відповідачем Рожищенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області було подано заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого просили в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу», яким не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу», підпунктом 1 пункту 2 розділу ХI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону визнано такими, що втратив чинність Закон України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до деяких нормативно-правових актів України щодо пенсійного забезпечення, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», де виключено п. 4 вищевказаної постанови, щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, тобто чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.12.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, в задоволенні позову просить відмовити.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просила їх задоволити /а.с. 18/.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, згідно поданої заяви просила проводити розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення позову заперечує /а.с. 19.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно зі статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.

Відповідно до частин першої та третьої статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо гарантується на підставі Конституції України.

Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, а Закон та інші нормативно-правові акти повинні прийматися на підставі Конституції України та повинні відповідати їй. Водночас із цим, наведеною нормою Конституції України передбачено, що норми Конституції України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантовано.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 19.10.2000 року перебуває на обліку в Рожищенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком згідно з положенням статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% середнього місячного заробітку за займаною посадою на час виходу на пенсію.

20 жовтня 2016 року позивач звернулася до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління статистики у Волинській області № т-110/14-38 від 05.10.2016 року, у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників бюджетної сфери відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».

Листом за № 4684/02-29 від 02.11.2016 року Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду Волинської області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи його тим, що виплачувана ОСОБА_1 пенсія нарахована у відповідності до норм діючого на момент її призначення законодавства, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.12.2015 року.

Згідно з ч. 2 ст. 37 Закон України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

В силу ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії), в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року за № 76- VIII, що набув чинності 01 січня 2015 року ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.

Таким чином, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено її право на отримання пенсії у розмірі 90 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, суд вважає, що зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 20 жовтня 2016 року.

Разом з тим, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону України "Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому, на думку суду, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» підлягає застосуванню норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії державного службовця, оскільки ст. 22 Конституції України закріплено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих їй соціальних гарантій.

За таких обставин суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відповідач безпідставно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії, тому такі дії відповідача слід визнати неправомірними.

Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії 20.10.2016 року, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Для захисту законних прав та інтересів позивача, слід зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 % від суми заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління статистики у Волинській області № т-110/14-38 від 05.10.2016 року без обмеження її максимального розміру.

В частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) на підставі довідки Головного управління статистики у Волинській області № т-110/14-38 від 05.10.2016 року, слід відмовити, оскільки відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, керувався тим, що в ході проведеної перевірки спеціалістом управління було встановлено відсутність нормативно-правових актів, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому вони діяли в межах своєї компетенції.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 99, 160, 161, 162, 167, 186, 254 КАС України, п. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця - задовольнити частково.

Зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести з 01.11.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 % від суми заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління статистики у Волинській області № т-110/14-38 від 05.10.2016 року без обмеження її максимального розміру.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька