Рішення від 07.11.2016 по справі 911/2704/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2016 р. Справа № 911/2704/16

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Заступника керівника Кагарлицької місцевої прокуратури, Київська обл., м. Кагарлик, в інтересах держави

до Лучанської сільської ради, Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука

та Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Київська обл., м. Тараща

третя особа: Лучанська загальноосвітня школа I-III ступенів Таращанської районної ради Київської області, Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука

про визнання недійсними та скасування рішень № 375-68-VI від

29.10.2014 р., № 376-68-VI від 29.10.2014 р. та № 382-69-VI від 12.12.2014 р., визнання недійсним договору від 26.12.2014 р. та зобов'язання повернути приміщення

за участю представників

від прокуратури: ОСОБА_2 (посв. № 028904 від 17.09.2014 р.);

від відповідача 1: ОСОБА_3 (дов. № 396 від 03.10.2016 р.);

від відповідача 2: ОСОБА_4 (дов. № 833 від 08.07.2016 р.); ОСОБА_1;

від третьої особи: не з'явився;

Обставини справи:

Заступник керівника Кагарлицької місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави до Лучанської сільської ради (далі - відповідач 1) та фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач 2) про визнання недійсними та скасування рішень № 375-68-VI від 29.10.2014 р., № 376-68-VI від 29.10.2014 р. та № 382-69-VI від 12.12.2014 р., визнання недійсним договору від 26.12.2014 р. та зобов'язання повернути приміщення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що Кагарлицькою місцевою прокуратурою за результатами опрацювання матеріалів відділу освіти Таращанської районної державної адміністрації та Лучанської сільської ради Таращанського району Київської області встановлено, що Лучанською сільською радою було прийнято рішення № 375-68-VI від 29.10.2014 р. «Про затвердження програми приватизації на 2014-2015 роки», яким до переліку об'єктів, які знаходяться на території сільської ради та які планується реалізувати протягом 2014 р., включено нежитлову будівлю - школа корпус № 2 за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52, та рішення № 376-68-VI від 29.10.2014 р. «Про надання дозволу на проведення торгів по продажу нежитлової будівлі (школа корпус № 2) в с. Лука по вул. Гоголя, буд. 52», яким надано дозвіл на відчуження вказаного об'єкту, шляхом реалізації через аукціон. Рішенням Лучанської сільської ради № 382-69-VI від 12.12.2014 р. «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області» затверджено протокол № 1 від 11.12.2014 р. «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області, а саме нежитлової будівлі літ. «А1» площею 450,90 м2 по вул. Гоголя, 52» та вирішено укласти сільському голові з переможцем аукціону ОСОБА_1 нотаріально оформлений договір купівлі-продажу даного об'єкта за рахунок покупця після внесення ним коштів в сумі 60308,00 грн. на спеціальний рахунок Лучанської сільської ради. На підставі вказаного рішення між Лучанською сільською радою та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу від 26.12.2014 р. нежитлового приміщення загальною площею 450,9 м2 за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52. На думку прокурора, посадові особи Лучанської сільської ради не вжили заходів до збереження навчального закладу, а навпаки, з порушенням вимог законодавства, реалізували вказане приміщення, що є порушенням вимог ст. 63 Закону України «Про освіту», відповідно до якої об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням. У зв'язку з вищевикладеним прокурор просить суд визнати рішення Лучанської сільської ради № 375-68-VI від 29.10.2014 р., № 376-68-VI від 29.10.2014 р., № 382-69-VI від 12.12.2014 р. незаконними та скасувати, та визнати недійсним договір купівлі-продажу від 26.12.2014 р. приміщення загальною площею 450,9 м2 за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52, укладений між Лучанською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та зобов'язати ФОП ОСОБА_1 повернути до комунальної власності територіальної громади Таращанського району в особі Лучанської сільської ради нерухоме майно - будівлю Лучанської неповної середньої школи загальною площею 450,9 м2, розташовану за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука, Таращанський район, Київська область.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру".

Звернення прокурора з позовом до господарського суду Київської області обґрунтоване посиланням на ч. 1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Центральним органом виконавчої влади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 16.10.2014 р. «Про затвердження положення про Міністерство освіти і науки України» є Міністерство освіти і науки України, яке є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Крім того, центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, на підставі ліцензій, виданих у визначеному законодавством порядку, та видають документи про освіту державного зразка, незалежно від їх підпорядкування і форми власності є Державна інспекція навчальних закладів України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 538 від 16.10.2014 р. «Про затвердження положення про Державну інспекцію навчальних закладів України»

Разом з тим, згідно вказаних положень, що визначають завдання, повноваження та права згаданих органів, не передбачено повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері освіти і науки, до суду визнання незаконним рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження майном, визнання недійсним правочинів щодо відчуження чи передачі у користування об'єктів нерухомості державної та комунальної власності.

15.09.2016 р. до господарського суду Київської області від відповідача 1 надійшов відзив № 360 від 13.09.2016 р. на позовну заяву, в якому відповідач 1 просить відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що приміщення, в якому знаходилась неповна середня школа за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52, з 1997 року до моменту його продажу ОСОБА_1 не використовувалось та знаходилось у аварійному стані. ОСОБА_1, ставши власником даного приміщення, відремонтував дане приміщення та відкрив із дозволу сільської ради магазин, в результаті чого село отримало грошові кошти, нові робочі місця та магазин для задоволення потреб села Лука. Також, відповідач 1 зазначає, що у с. Лука, Таращанського району Київської області знаходиться Лучанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, за адресою: вул. Просвіти, 40 а, с. Лука Таращанського району Київської області, в якій на даний час навчається 175 учнів при можливості 300 учнів, діти забезпечені нормальними умовами для навчання.

19.09.2016 р. до господарського суду Київської області від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 2 просить відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до відомостей, які містяться у Єдиному державному юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за адресою: вул. Гоголя, 52 у с. Лука жодний навчальний заклад (заклад освіти) не обліковується. Також, відповідач 2, посилаючись на лист Департаменту загальної середньої освіти № 213-15-1367-16 від 18.07.2016 р., зазначає, що в с. Лука Таращанського району функціонує один загальноосвітній заклад - Лучанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, яка знаходиться за адресою: с. Лука, вул. Піонерська, 40 а.

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.09.2016 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Лучанську загальноосвітню школу I-III ступенів Таращанської районної ради Київської області

30.09.2016 р. від відповідача 2 надійшли письмові пояснення, в яких відповідач 2 зазначає, що прокурором не надано жодних доказів того, що при об'єднанні двох шкіл майновий комплекс Лучанської неповної середньої школи перейшов на баланс Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та доказів того, що приміщення за адресою вул. Гоголя, 52 відносилось до майнового комплексу об'єднаної Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Таращанської районної ради Київської області. Також, у письмових поясненнях відповідач 2, посилаючись на листи Таращанської районної державної адміністрації № 672 від 13.09.2016 р. та № 673 від 13.09.2016 р., зазначає, що на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації не обліковується будівля за адресою: с. Лука, вул. Гоголя, 52, як частина майнового комплексу навчального закладу та за вказаною адресою будь-який навчальний заклад на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації ніколи не перебував.

03.10.2016 р. до господарського суду Київської області від третьої особи - Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Таращанської районної ради Київської області надійшов лист № 73 від 30.09.2016 р., в якому третя особа повідомляє, що у 1997 р. рішенням Таращанської РДА було проведено оптимізацію навчальних закладів, зокрема, об'єднання Лучанської середньої школи з Лучанською неповною середньою школою, при об'єднанні будівлі Лучанської неповної середньої школи, які належали Лучанській сільській раді, на баланс Лучанської середньої школи не передавались. З 1997 р. по теперішній час ні відділ освіти, ні дирекція школи не ставили питання про передачу приміщень колишньої Лучанської неповної середньої школи на баланс Лучанської ОСОБА_5 ст. Також, третя особа зазначає, що потреби у додаткових приміщеннях немає, оскільки на даний час в школі навчається 176 учнів, а приміщення Лучанської ОСОБА_5 ст. розраховане на навчання 400 учнів.

04.10.2016 р. до господарського суду Київської області від прокурора надійшли додаткові пояснення, в яких прокурор зазначає, що прокуратурою встановлено, що будівля школи за адресою: с. Лука, вул. Гоголя, 52 перебуває на балансі Лучанської сільської ради. Водночас, документів, які підтверджують, що спірна будівля перебуває у комунальній власності територіальної громади села, Лучанською сільською радою не надано.

04.10.2016 р. до господарського суду Київської області від прокурора надійшло клопотання про залучення до участі у справі Відділу освіти Таращанської райдержадміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, яке судом не задоволено, оскільки з листів № 672 від 13.09.2016 р., № 673 від 13.09.2016 р. та № 707 від 27.09.2016 р. Відділу освіти Таращанської райдержадміністрації вбачається, що будівля школи за адресою: Київська обл., с. Лука, вул. Гоголя, 52 на балансі Відділу освіти Таращанської райдержадміністрації ніколи не перебувала. Також, прокурором взагалі не зазначено на які права та обов'язки Відділу освіти Таращанської райдержадміністрації вплине рішення суду у даній справі.

03.11.2016 р. до господарського суду Київської області від відповідача 2 надійшли письмові пояснення, в яких відповідач 2 зазначає, що прокурором не надано жодних доказів на підтвердження того, що приміщення по вул. Гоголя, 52 в с. Лука Таращанського району Київської області відноситься до будь-якого закладу освіти чи об'єкту освіти. Також, відповідач зазначає, що вказане приміщення взагалі не пов'язане із навчальним та науковим процесом, оскільки не перебуває на балансі у відділу освіти та науки та не належить до жодного існуючого закладу освіти. Крім того, відповідач 2 зазначає, що приміщення по вул. Гоголя, 52 в с. Лука Таращанського району Київської області не відносилося до жодної із шкіл, і на теперішній час до майнового комплексу Лучанської ОСОБА_5 ст. не належить.

Прокурор у судових засіданнях 20.09.2016 р., 04.10.2016 р., 20.10.2016 р. та 07.11.2016 р. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача 1 у судових засіданнях 20.09.2016 р., 04.10.2016 р., 20.10.2016 р. та 07.11.2016 р. проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві.

Представник відповідача 2 у судових засіданнях 20.09.2016 р., 04.10.2016 р., 20.10.2016 р. та 07.11.2016 р. проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві.

Представник третьої особи у судові засідання 04.10.2016 р., 20.10.2016 р. та 07.11.2016 р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце судових засідань був повідомлений належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень № 0103256582876, № 0103257046064 та листом № 73 від 30.09.2016 р., який надійшов до суду 03.10.2016 р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідачів дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Голови Таращанської районної державної адміністрації № 243 від 27.06.1997 р. «Про умови роботи закладів освіти району в 1997-1998 навчальному році» проведено, зокрема, об'єднання Лучанських середньої та неповної середньої шкіл в одну середню школу.

Розпорядженням Голови Таращанської районної державної адміністрації № 25 від 03.02.2003 р. прийнято рішення про проведення перереєстрації навчально-виховних закладів Таращанського району, зокрема, Лучанської середньої школи на Лучанську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів.

Рішенням виконавчого комітету Лучанської сільської ради Таращанського району Київської області № 66 від 03.06.2008 р. визнано право власності на нежитлову будівлю (нежила будівля школи корпус № 1 загальною площею 459,8 м2 та корпус № 2 загальною площею 450,9 м2) по вулиці Гоголя № 52 в селі Лука Таращанського району Київської області за територіальною громадою с. Лука Таращанського району Київської області та доручено Білоцерківському МБТІ оформити Лучанській сільській раді право власності на нежитлову будівлю (нежила будівля школи корпус № 1 та № 2) по вулиці Гоголя № 52 в селі Лука Таращанського району Київської області на територіальну громаду села Лука Таращанського району Київської області.

22.06.2008 р. виконавчим комітетом Лучанської сільської ради оформлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно (нежитлові будівлі літ. «А», пл. 459,80; літ. «А1» пл. 450,90 кв. м., адреса об'єкта: Київська обл., Таращанський р-н. с. Лука, вул. Гоголя, буд. 52), відповідно до якого власником зазначеного майна є Територіальна громада Таращанського району в особі Лучанської сільської ради; форма власності - комунальна.

Білоцерківським міжміським бюро технічної інвентаризації на підставі свідоцтва про право власності від 22.06.2008 р. зареєстровано право власності за Територіальною громадою Таращанського району в особі Лучанської сільської ради (форма власності - колективна), що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19266347 від 22.06.2008 р.

В подальшому рішенням Лучанської сільської ради № 375-68-VI від 29.10.2014 р. «Про затвердження програми приватизації на 2014-2015 роки» затверджено «Програма приватизації Лучанської сільської ради на 2014-2015 роки», затверджено перелік об'єктів, які підлягають приватизації (продажу), а саме: нежитлова будівля - школа корпус № 2 та доручено товарній біржі «Українські контракти» організувати та провести відповідно до чинного законодавства аукціон з продажу приміщення школи корпус № 2 (нежилої будівлі), що знаходиться в с. Лука по вул. Гоголя, 52.

Рішенням № 376-68-VI від 29.10.2014 р. Лучанської сільської ради «Про надання дозволу на проведення торгів по продажу нежилої будівлі (школа корпус № 2) в с. Лука по вул. Гоголя, буд. 52» надано дозвіл на відчуження шляхом реалізації через аукціон: об'єкт школа корпус № 2 (нежитлова будівля), юридична адреса с. Лука, вул. Гоголя, 52, загальною площею - 450,90 кв. м., вартістю - 60308 грн. (стартова ціна).

11.11.2014 р. між Лучанською сільською радою Таращанського району Київської області (замовник) та товарною біржею «Українські контракти» (організатор аукціону) було укладено договір № 05/1114 про надання послуг з організації та проведення аукціону з продажу комунального майна, відповідно до умов якого замовник доручає, а організатор аукціону приймає на себе зобов'язання з проведення відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» від 06.03.1992 р. № 2171-XII, рішення Лучанської сільської ради від 29.10.2014 р. № 376-68-VI аукціону з продажу майна замовника, а саме: лот № 1: нежитлова будівля площею 450,9 кв. м.; майно знаходиться за адресою: с. Лука, вул. Гоголя, 52; початкова ціна продажу становить: 60308,00 грн. з ПДВ (п. 1.1. договору № 05/1114 від 11.11.2014 р.).

Як вбачається з протоколу аукціону № 1 від 11.12.2014 р., на товарній біржі «Українські контракти» проведено аукціон з продажу нежитлової будівлі площею 450,9 кв. м. літ. «А1», 1952 рік побудови, що знаходиться за адресою: Київська обл., Таращанський р-н., с. Лука, вул. Гоголя, 52, початкова ціна продажу 60308,00 грн. з ПДВ. Переможцем аукціону став покупець під номером 1 - ФОП ОСОБА_1, якому надано право придбання об'єкту за ціною продажу 60308,00 грн. з ПДВ.

Відповідно до протоколу аукціону № 1 від 11.12.2014 р. затверджений протокол аукціону № 1 від 11.12.2014 р. є підставою для укладення протягом 5 (п'яти) днів договору купівлі-продажу об'єкту між переможцем аукціону та продавцем відповідно норм чинного законодавства.

Рішенням № 382-69-VI від 12.12.2014 р. Лучанської сільської ради «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області» затверджено протокол №1 від 11.12.2014 р. про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області, нежитлова будівля літ. «А 1» - 450,90 кв. м. вул. Гоголя, 52 та доручено укласти сільському голові з переможцем аукціону гр. ОСОБА_1 нотаріально оформлений договір купівлі - продажу даного об'єкта за рахунок покупця після внесення ним коштів в сумі 60308,00 грн. на спеціальний рахунок Лучанської сільської ради.

26.12.2014 р. на підставі рішення № 382-69-VI від 12.12.2014 р. Лучанскьої сільської ради Таращанського району Київської області та протоколу №1 від 11.12.2014 р. про хід аукціону з продажу майна, між Лучанською сільською радою (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі від 26.12.2014 р., який посвідчений приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу ОСОБА_6 та зареєстрований в реєстрі за № 1544.

Відповідно до п. 1.1. договору від 26.12.2014 р. продавець передав у власність (продав), а покупець прийняв у власність (купив), належну продавцю нежитлову будівлю, загальною площею - 450,9 кв. м., що розташована за адресою: с. Лука Таращанського району Київської області, вул. Гоголя, 52, 1952 року побудови.

Згідно з п. 1.4. договору від 26.12.2014 р. продаж вчинено за 60308,00 грн. Ринкова вартість відчужуваної нежитлової будівлі за даними висновку суб'єкта оціночної діяльності СПД ФОП ОСОБА_7 м. Київ від 05.09.2014 р., становить: 60308,00 грн.

Своїм підписом під цим договором продавець підтвердив факт повного розрахунку за продану нежитлову будівлю до підписання цього договору (підтверджується банківським платіжним документом) і відсутність щодо покупця будь-яких претензій фінансового характеру. Факт повного розрахунку за даним договором підтверджено квитанціями банку (п. 1.5. договору від 26.12.2014 р.).

Пунктом 2.2. договору від 26.12.2014 р. передбачено, що право власності на нежитлову будівлю у покупця виникає з моменту нотаріального посвідчення цього договору та його державної реєстрації.

В подальшому рішеннями Лучанської сільської ради № 23 та № 24 від 21.05.2015 р. ОСОБА_1 надано дозвіл на відкриття магазину господарчих товарів «Господар» та торгівлю господарчими товарами в магазині «Господар», нежитловій будівлі, що розташована за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області.

Прокурор, посилаючись на порушення ст. 63 Закону України «Про освіту», ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» просить суд визнати рішення Лучанської сільської ради № 375-68-VI від 29.10.2014 р., № 376-68-VI від 29.10.2014 р., № 382-69-VI від 12.12.2014 р. незаконними та скасувати, та визнати недійсним договір купівлі-продажу від 26.12.2014 р. приміщення загальною площею 450,9 м2 за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52, укладений між Лучанською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та зобов'язати ФОП ОСОБА_1 повернути до комунальної власності територіальної громади Таращанського району в особі Лучанської сільської ради нерухоме майно - будівлю Лучанської неповної середньої школи загальною площею 450,9 м2, розташовану за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука, Таращанський район, Київська область.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представників сторін, у приміщенні за адресою: с. Лука Таращанського району Київської області, вул. Гоголя, 52, площею - 450,90 кв. м., щодо якого виник спір, з 1952 р. по 1997 р. функціонувала Лучанська неповна середня школа.

Відповідно до матеріалів архівної справи за вищезазначеною адресою, рік побудови не житлових будівель - 1952 р., документи щодо введення будівель в експлуатацію відсутні, що підтверджується листом № 1026 від 17.05.2016 р. Комунального підприємства Київської обласної ради «Південне бюро технічної інвентаризації», направленим начальнику Таращанського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури.

Судом встановлено, що будівля по вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області знаходилася на балансі Лучанської сільської ради, що підтверджується, наявними в матеріалах справи інвентарними картками № 24, 25, 26, 27 від 30.12.2000 р. обліку основних засобів, актом від 26.03.1969 р., відповідно до якого за виконані роботи сільська рада повинна була виплатити робочим грошові кошти за ремонтні роботи у школі, умовами від 12.06.1969 р., від 18.07.1969 р. та від 10.08.1969 р. Вказані обставини також визнано прокурором у письмових поясненнях № 08-1236 від 04.10.2016 р.

Як вже зазначалось, в 1997 році розпорядженням Голови Таращанської районної державної адміністрації № 243 від 27.06.1997 р. «Про умови роботи закладів освіти району в 1997-1998 навчальному році» проведено, зокрема, об'єднання Лучанських середньої та неповної середньої шкіл в одну середню школу.

Як вбачається з листа № 10 від 17.03.2016 р. державного реєстратора Таращанського районного управління юстиції Київської області, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходяться Лучанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Таращанської районної ради Київської області та Лучанська неповна середня школа, відносно даних осіб відомості щодо припинення не вносились.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1 від 30.09.2016 р. вбачається, що станом на 30.09.2016 р. Лучанська неповна середня школа не припинена.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що факт невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення Лучанської неповної середньої школи не впливає на вирішення спору у даній справі по суті.

З вищезазначеного витягу також вбачається, що організаційно-правова форма юридичної особи комунальної організації Лучанської неповної середньої школи - комунальна організація.

При об'єднанні у 1997 році Лучанської середньої школи з Лучанською неповною середньою школою, будівлі Лучанської неповної середньої школи, які знаходились на балансі Лучанської сільської ради, на баланс Лучанської середньої школи не передавалися, що підтверджується листом № 73 від 30.09.2016 р. Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Судом встановлено, що на даний час на території с. Лука Таращанського району функціонує лише один загальноосвітній заклад - Лучанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, яка знаходиться за адресою: вул. Піонерська, 40-а та перебуває на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації, що підтверджується листом № 213-15-1367-16 від 18.07.2016 р. Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти та поясненнями представника Лучанської сільської ради.

З листів № 672 від 13.09.2016 р. та № 673 від 13.09.2016 р. Відділу освіти і науки Таращанської районної державної адміністрації вбачається, що майновий комплекс Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Таращанської сільської ради Київської області знаходиться на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації, будівля, що знаходиться за адресою: с. Лука, Таращанського району, Київської області, вул. Гоголя, 52, як частина майнового комплексу Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Таращанської районної ради Київської області на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації не обліковується та за вказаною адресою будь-який навчальний заклад на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації ніколи не обліковувався та не перебував.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про освіту» (в редакції станом на час об'єднання шкіл - 27.06.1997 р.) заклади освіти, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного закладу освіти.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Закону України «Про освіту» фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про освіту» матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» (в редакції від 21.05.1997 р.) територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Отже, законодавством, що діяло на час об'єднання Лучанської середньої школи та Лучанської неповної середньої школи, а саме Законом України «Про освіту» та Законом України «Про місцеве самоврядування» було передбачене право комунальної власності територіальних громад на заклади освіти, які ними фінансуються.

Як вже зазначалось, нежитлова будівля по вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області знаходилась на балансі Лучанської сільської ради, фінансувалась з місцевого бюджету, а на балансі відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації ніколи не обліковувалась, а отже знаходилась у комунальній власності територіальної громади с. Лука Таращанського району Київської області, що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1 від 30.09.2016 р. щодо Лучанської неповної середньої школи, яка використовувала вказане приміщення.

Крім того, що нежитлова будівля за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області після об'єднання Лучанської неповної середньої школи та Лучанської середньої школи не передавалась на баланс відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації, вона ще й не використовувалась для навчального та наукового процесу.

Як вже зазначалось, на баланс Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів приміщення за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області, яке використовувалось Лучанською неповною середньою школою, не передавалось.

Отже, судом встановлено, що вказана будівля за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області відповідно до закону перебувала у комунальній власності територіальної громади с. Лука Таращанського району Київської області, в той же час, як вже зазначалось, рішенням виконавчого комітету Лучанської сільської ради Таращанського району Київської області № 66 від 03.06.2008 р. було визнано право власності на нежитлову будівлю (нежила будівля школи корпус № 1 загальною площею 459,8 м2 та корпус № 2 загальною площею 450,9 м2) по вулиці Гоголя № 52 в селі Лука Таращанського району Київської області за територіальною громадою с. Лука Таращанського району Київської області.

Вказане рішення виконавчого комітету Лучанської сільської ради Таращанського району Київської області № 66 від 03.06.2008 р. не скасоване та в судовому порядку недійсним не визнавалось, а отже станом на час прийняття оскаржуваних рішень було чинним.

Також, судом встановлено, що нежитлова будівля за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області взагалі не використовувалась після об'єднання Лучанської неповної середньої школи та Лучанської середньої школи та перебувала в незадовільному аварійному стані, що підтверджується рішенням Лучанської сільської ради № 376-68-VI від 29.10.2014 р. (вступна частина рішення щодо підстав його прийняття) та висновком про ринкову вартість нерухомого майна - 450,90 м. кв. нежитлової будівлі, що розташована за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52 (технічний опис конструктивних елементів будівель).

Матеріали справи не містять жодного доказу того, що Лучанська неповна середня школа, що знаходилась за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області під час її діяльності фінансувалась з державного бюджету та доказів того, що спірне приміщення після об'єднання Лучанської неповної середньої школи та Лучанської середньої школи утримувалось за рахунок державного бюджету.

Як вбачається з листа № 863 від 02.11.2016 р. відділу освіти і науки Таращанської райдержадміністрації, з 1997 року і по теперішній час відділом освіти і науки фінансування на будівлю, яка знаходиться за адресою: с. Лука, вул. Гоголя, 52 не проводилося.

Відповідно до п.п. 30, 31 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади; прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного майна» відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» приватизації не підлягають, зокрема, об'єкти освіти, крім навчальних закладів, майно яких вноситься до статутного капіталу публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету.

Відповідно до ч. 5 ст. 63 Закону України «Про освіту» об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Отже, посилання прокурора на порушення Лучанською сільською радою при прийнятті оскаржуваних рішень ст. 63 Закону України «Про освіту» та ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» є помилковими, оскільки нежитлова будівля за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області під час функціонування Лучанської неповної середньої школи, при об'єднанні Лучанської неповної середньої школи та Лучанської середньої школи, а також на момент прийняття рішень № 375-68-VI від 29.10.2014 р. «Про затвердження програми приватизації на 2014-2015 роки», № 376-68-VI від 29.10.2014 р. «Про надання дозволу на проведення торгів по продажу нежитлової будівлі (школа корпус № 2) в с. Лука по вул. Гоголя, буд. 52», № 382-69-VI від 12.12.2014 р. «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області» перебувала у комунальній власності та не фінансувалась з держаного бюджету.

Таким чином, при прийнятті відповідачем 1 рішень № 375-68-VI від 29.10.2014 р. «Про затвердження програми приватизації на 2014-2015 роки», № 376-68-VI від 29.10.2014 р. «Про надання дозволу на проведення торгів по продажу нежитлової будівлі (школа корпус № 2) в с. Лука по вул. Гоголя, буд. 52», № 382-69-VI від 12.12.2014 р. «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області» порушень вимог законодавства судом не встановлено.

Судом встановлено факт відсутності фінансування спірного об'єкта з бюджету, що вказує на відсутність порушення прав та законних інтересів держави щодо ефективного та сталого розвитку системи освіти, за захистом яких прокурор звернувся з даним позовом до суду.

Також, як вбачається з листа Лучанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Таращанської районної ради Київської області № 73 від 30.09.2016 р., на даний час у школі навчається 176 учнів, в той час як приміщення школи розраховане на 400 учнів, потреби у додаткових приміщеннях не має.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що ФОП ОСОБА_1, ставши власником нежитлового приміщення за адресою: вул. Гоголя, 52, с. Лука Таращанського району Київської області, яке знаходилось у аварійному стані, відремонтував вказане приміщення та з дозволу Лучанської сільської ради відкрив магазин «Господар», функціонування якого забезпечує задоволення соціально-побутових потреб селян, робочі місця для мешканців села, що сприяє зайнятості населення та економічній стабільності в с. Лука.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Оскільки відповідач 1, приймаючи оскаржувані рішення діяв в межах повноважень, наданих Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України «Про приватизацію державного майна» та порушень вимог законодавства при прийнятті рішень судом не встановлено, то вимоги прокурора про визнання недійсними рішень № 375-68-VI від 29.10.2014 р. «Про затвердження програми приватизації на 2014-2015 роки», № 376-68-VI від 29.10.2014 р. «Про надання дозволу на проведення торгів по продажу нежитлової будівлі (школа корпус № 2) в с. Лука по вул. Гоголя, буд. 52», № 382-69-VI від 12.12.2014 р. «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області» Лучанської сільської ради не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.

Прокурор просить визнати недійсним договір купівлі-продажу від 26.12.2014 р. з підстав, визначених ч. 1 ст. 203 ЦК України.

Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Оскільки порушень вимог законодавства, на які прокурор вказує у позовній заяві, судом не встановлено, то підстави для визнання судом недійсним договору купівлі-продажу від 26.12.2014 р. відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вимоги прокурора про визнання недійсним договору купівлі-продажу від 26.12.2014 р. нежитлової будівлі загальною площею 450,9 м2 за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52, укладеного між Лучанською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

Зважаючи на те, що судом відмовлено прокурору у задоволенні вимог про визнання рішень № 375-68-VI від 29.10.2014 р. «Про затвердження програми приватизації на 2014-2015 роки», № 376-68-VI від 29.10.2014 р. «Про надання дозволу на проведення торгів по продажу нежитлової будівлі (школа корпус № 2) в с. Лука по вул. Гоголя, буд. 52», № 382-69-VI від 12.12.2014 р. «Про хід аукціону з продажу майна, що належить територіальній громаді с. Лука Таращанського району Київської області» Лучанської сільської ради та договору купівлі-продажу від 26.12.2014 р. недійсними, то похідна вимога прокурора про зобов'язання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 повернути до комунальної власності територіальної громади Таращанського району в особі Лучанської сільської ради нерухоме майно: будівлю Лучанської неповної середньої школи загальною площею 450,9 м2, розташовану за адресою: Київська обл., Таращанський р-н, с. Лука, вул. Гоголя, 52, також не підлягає задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на прокурора.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення підписано 01.12.2016 р.

Суддя О.О. Рябцева