про відмову у прийнятті позовної заяви
28.11.2016 Справа № 904/10928/16
Суддя Суховаров А.В., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЛЬНОГІРСЬКЕ СКЛО", м.Вільногірськ Дніпропетровська область
до Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації м. Вільногірськ", м.Вільногірськ Дніпропетровська область
про визнання протиправними дій
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІЛЬНОГІРСЬКЕ СКЛО" звернулось до господарського суду з позовом до Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації м. Вільногірськ", в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Вільногірська» щодо об'єднання об'єктів нерухомого майна:
будівля прохідної з вставкою зі скла (Б-2), будівля корпусу тіньових масок (К-1), Холодільна станція (Ж-1), тимчасове побутове приміщення (С-1), будівля відділу капітального будівництва (Е-2), будівля прохідної із вставкою зі скла (Б-2), адміністративно-побутовий корпус зборочного виробництва і силового обладнання (З-4), склад-модуль (М-2), господарчий участок - пральня (Р-1, Р-2), навіс під обладнання (П-1), позамайданчикові теплові мережі з теплопунктом (0-1), незавершене будівництво Складальний корпус з переходом Д-1,Г-4
в об'єкт нерухомого майна - Комплекс будівель та споруд, реєстраційний номер 24524360, адреса - вул. Промислова, 31 м. Вільногірськ Дніпропетровська область;
- визнати недійсною реєстрацію комплекса будівель та споруд, реєстраційний номер 24524360, адреса - вул. Промислова, 31 м. Вільногірськ Дніпропетровська область .
Розглянувши позовні матеріали, господарський суд дійшов висновку про те, що даний позов не підлягає розгляду в господарських судах України за правилами Господарського процесуального кодексу України, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
- спорів про приватизацію державного житлового фонду;
- спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
- спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
- спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
- інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Основні засади господарювання в Україні визначає і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання (стаття 1 Господарського кодексу України).
Відповідно до частин 4-7 статті 3 Господарського кодексу України сферу господарських відносин становлять: господарсько-виробничі відносини - майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності, організаційно-господарські відносини - відносини, що складаються між суб'єктами господарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю, внутрішньогосподарські відносини - відносини, що складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання, та відносини суб'єкта господарювання з його структурними підрозділами.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
В силу ст.3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень (ст.17 КАСУ).
Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції, а в розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України Комунальне підприємство "Бюро технічної інвентаризації м. Вільногірськ" є суб'єктом владних повноважень.
З огляду на викладене, вказаний спір є публічно - правовим, стороною в якому є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, який здійснює владні управлінські функції у спірних відносинах на основі законодавства, у зв'язку з чим поданий позивачем позов повинен розглядатись за правилами адміністративного судочинства, а тому не підлягає розгляду господарськими судами України за правилами господарського судочинства.
Згідно з п. 1 ст. 62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
За приписами п.3.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року за №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею, який має право відмовити у її прийнятті у випадках, передбачених статтею 62 Господарського процесуального кодексу України. Перелік підстав відмови в прийнятті позовної заяви, встановлений частиною першою цієї статті, є вичерпним. На підставі п.1 ч.1 ст.62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо спір непідвідомчий господарському суду, зокрема, коли його вирішення законодавством України віднесено до компетенції іншого органу або заява взагалі не підлягає розглядові в судовому порядку.
Враховуючи викладене, у прийнятті позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЛЬНОГІРСЬКЕ СКЛО" слід відмовити.
Керуючись п.1 ч.1 ст.62, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У прийнятті позовної заяви відмовити.
Позовні матеріали повернути позивачу.
Додаток: - позовна заява з доданими до неї матеріалами, в тому числі оригінал
платіжного доручення №18551 від 24.11.2016р. про сплату судового збору
у розмірі 2 756, 00 грн.
Суддя ОСОБА_1