24.11.2016 Справа № 497/1830/16-а
Провадження № 2-а/497/38/16
24.11.2016 року Болградський районний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Раца В.А.
секретарі - Божевій І.Д.
за участю сторін: представника відповідача - Воловяшко Т.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Болграді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій протиправним, скасування рішення та зобов'язання призначити пенсію за віком, -
22.09.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та просить постановити рішення яким визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Болградському районі; скасувати рішення № 23 від 23 серпня 2016 року управління пенсійного фонду України у Болградському районі, яким позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років; зобов'язати відповідача призначити йому позивачу дострокову пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років з 27 травня 2016 року; вчинити дії по виплаті нарахованих сум, а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 02.07.1986 року по 30.10.1986 року він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на виконання даних робіт був відряджений в складі військової частини НОМЕР_1 . На підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС категорії № 2 йому 11.11.2005 року Одеською облдержадміністрацією було видане посвідчення серії НОМЕР_2 . Згідно довідки №217 від 06.11.1996 року виданої ОСОБА_1 в/ч НОМЕР_3 , він дійсно брав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС з 02.07.1986 року по 30.10.1986 року. Він позивач включений до Єдиного реєстру осіб, які мають право на пільги по Болградському району та має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії. Позивач посилається на те, що його участь у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС в складі в/ч НОМЕР_1 в період з 03.07.1986 року по 26.10.1986 року, також підтверджується архівною довідкою № 770 від 29.09.2015 року Центрального архівного відділу Національної гвардії НГ України. Рішенням органу з призначення пенсії управління пенсійного фонду України № 23 від 23 серпня 2016 року йому позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю підтвердженого в установленому порядку первинними документами періоду роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач не згоден з рішенням управління пенсійного фонду України, він вважає, що його статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії підтверджено посвідченням виданим на його ім'я, тому він має право на дострокову пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, просив суд розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області позов не визнав, надав до суду письмове заперечення на позов, в якому просить з задоволені вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, звільнити його від сплати судових витрат у справі та стягнути судові витрати з Державного бюджету України.
Вислухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобод в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ст. ст. 19, 46, 55 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Гарантії незалежності суддів, включаючи заходи їх правового захисту, матеріального і соціального забезпечення, поширюються на всіх суддів України і не можуть бути скасовані іншими нормативними актами України.
Судовим розглядом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 від 11.11.2005 року видане Одеською обласною державною адміністрацією.
Так, з 03.07.1986 року (наказ №157 від 04 липня 1986 року) по 26.10.1986 року (наказ № 284 від 29 жовтня 1986 року) ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини НОМЕР_1 , місце несення служби - зона відчуження, до опромінення - 5,1 рентген, що підтверджується архівною довідкою № 770 від 28.09.2015 року, виданої Центральним архівним відділом Національної гвардії України та рішенням Болградського районного суду Одеської області від 08.12.2015 року, яке набрало законної сили.
27 травня 2016 році позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як такому, що працював у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
23.08.2016 року Відповідачем, прийнято рішення № 23, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю первинних документів, по яким необхідно визначити право на пенсію.
Суд вважає протиправним дане рішення виходячи з наступного.
Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону № 796-XII. Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Згідно п.2 ч.1 ст.14 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», друга категорія встановлюється учасникам ліквідації, які працювали в зоні відчуження з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів.
В матеріалах справи міститься копія такого посвідчення позивача.
Вказані документи підтверджують право позивача на зменшення пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії з урахуванням наданих ним документів вказує на те, що він відпрацював у 1986 році у зоні відчуження не менше 5 календарних днів.
Статтею 49 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За правилами п. «а» ч.1 ст.83 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, а саме пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 19, 46, 55 Конституції України, ст.14,49,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 17, 18, 19, 70, 71, 86, 94, 159, 160, 161, 162, 186 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій протиправним, скасування рішення та зобов'язання призначити пенсію за віком - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Болградському районі щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст.ст. 55,57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Скасувати Рішення комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення УПФУ у Болградському районі від 23 серпня 2016 року за № 23, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня виникнення права на пенсію - 27 травня 2016 року, та вчинити дії по виплаті нарахованих сум відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Болградський районний суд протягом 10 днів з дня прийняття постанови.
Суддя В.А.Раца