Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 листопада 2016 р. Справа №805/1915/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12 год. 35 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаської національної академії будівництва і архітектури до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
У серпні 2016 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Донбаської національної академії будівництва і архітектури (далі - Академія) до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - ДПІ у м. Краматорську) у якому просили визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у м. Краматорську від 28 квітня 2016 року № 0005641302/3385 про сплату штрафу у розмірі 51 329,76 грн та пені у розмірі 59 584,97 грн, застосованих за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому відповідно до приписів Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є звільненим від виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. Крім того, зауважує, що відповідно до вказаного Закону відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.
Відповідач у письмових запереченнях проти задоволення позовних вимог заперечує, наполягає на тому, що на позивача покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів, рішення, яке оскаржується, прийняте по факту встановлених порушень, а тому підстави для його скасування відсутні. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник позивача до судового засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідач до судового засідання також не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Просив розглянути справу за відсутності його представника.
Відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Донбаська національна академія будівництва і архітектури - код ЄДРПОУ 02070795 знаходиться на обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області як платник єдиного внеску, зареєстроване по вул. Лазо, 14, м. Краматорськ, Донецька область, 84333 відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.36).
28 квітня 2016 року ДПІ у м. Краматорську прийняте рішення № 0005641302/3385 про застосування штрафний санкцій за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 51 329,76 грн за період з 21 лютого2014 року по 14 квітня 2015 року та пені - 59 584,97 грн. Вказане рішення отримано Позивачем у 06 травня 2016 року (а.с.8).
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до Головного управління ДФС із скаргою від 13 травня 2016 року № 01-05-226, у якій просив скасувати спірне рішення (а.с.12-13).
За результатами розгляду вказаної вище скарги Головним управлінням ДФС у Донецькій області винесено рішення від 16 червня 2016 року № 3325/10/05-99-10-01-12-1, яким скаргу залишено без задоволення (а.с.15-16).
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з пояснень позивача, сума єдиного внеску за січень 2014 року з терміном сплати не пізніше 20 лютого 2014 року, списана з рахунків платника 21 лютого 2014 року (а.с.11).
В матеріалах справи наявний лист ГУ ДКСУ у Донецькій області від 16 червня 2016 року № 092-08/1823, відповідно до якого у 2014 році Академія знаходилась на обслуговуванні в управлінні Державної казначейської служби України у м. Макіївці. У зв'язку з тим, що м. Макіївка з липня 2014 року знаходиться на території, непідконтрольній українській владі, з 01 серпня 2014 року було встановлено простій в роботі Управління, що виник не з вини працівників та зумовлений загрозою їх життю та здоров'ю (а.с.88).
Судом встановлено, що 24 жовтня 2016 року Позивачем отримано сертифікат Торгово-промислової палати України № 6900. Відповідно до вказаного сертифікату, виконання позивачем своїх обов'язків щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень 2014 року - 20 вересня 2014 року, вересень 2014 року - 20 жовтня 2014 року, жовтень 2014 - 20 листопада 2014 року, листопад 2014 року - 20 грудня 2014 року зв'язку із проведенням на території Донецької області антитерористичної операції неможливі у визначені законом терміни. Також зазначено, що обставини непереборної сили діяли з 01 липня по 04 грудня 2014 року (а.с.59).
Крім того, судом встановлено, що 30 червня 2016 року Академія звернулася до ДПІ у м. Краматорську із заявою про звільнення від виконання обов'язків по сплаті єдиного внеску № 01-01-336 (а.с.17).
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464 визначено, що страхувальники-роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою- підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Позивач в розумінні зазначених норм Закону № 2464 є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 9 зазначеного вище Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) до рішення № 0005641302/3385, кошти по платіжному дорученню від 18 лютого 2016 року було списано з рахунку платника 21 лютого 2014 року.
У такому випадку, суд не вбачає вини Позивача у порушенні встановленого терміну сплати єдиного внеску.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» м. Макіївка Донецької області є територією проведення антитерористичної операції.
Статтею 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Позивачем подана заява про звільнення від виконання обов'язків по сплаті єдиного внеску від 30 червня 2016 року № 01-01-336.
Законодавством не встановлено кінцевий строк подачі заяви, а лише зазначено, що вона може бути подана до закінчення антитерористичної операції. Як відомо, антитерористичної операція триває, отже, Позивач не порушив строку звернення з відповідною заявою.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: вул. Лазо, 14, м. Краматорськ, Донецька область, 84333, тобто на території, де проводиться антитерористична операція.
У матеріалах справи наявний сертифікат Торгово-промислової палати України № 6900 від 24 жовтня 2016 року. Відповідно до вказаного сертифікату, виконання позивачем своїх обов'язків щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень 2014 року - 20 вересня 2014 року, вересень 2014 року - 20 жовтня 2014 року, жовтень 2014 - 20 листопада 2014 року, листопад 2014 року - 20 грудня 2014 року зв'язку із проведенням на території Донецької області антитерористичної операції неможливі у визначені законом терміни. Також зазначено, що обставини непереборної сили діяли з 01 липня по 04 грудня 2014 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області від 28 квітня 2016 року № 0005641302/3385 про сплату штрафу у розмірі 51 329,76 грн та пені у розмірі 59 584,97 грн підлягає скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Донбаської національної академії будівництва і архітектури про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області від 28 квітня 2016 року №0005641302/3385 про сплату штрафу у розмірі 51 329,76 грн та пені у розмірі 59 584,97 грн - скасувати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області на користь Донбаської державної машинобудівної академії судові витрати у розмірі 1 663 (одна тисяча шістсот шістдесят три) гривень 72 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 вересня 2016 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.