м. Вінниця
01 грудня 2016 р. Справа № 802/2059/16-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни,
Суддів: Дончика Віталія Володимировича
Чернюк Алли Юріївни
без участі сторін
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до: Тульчинської міської виборчої комісії
про: скасування рішення та зобов"язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 із позовом до Тульчинської міської виборчої комісії Тульчинського району Вінницької області про скасування рішення територіальної виборчої комісії та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Тульчинської міської виборчої комісії Тульчинського району Вінницької області від 29.11.2016 року скасовано реєстрацію окремого кандидата у депутати по багатомандатному виборчому окрузі на виборах до Тульчинської міської ради Тульчинської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_2 на підставі п. 5 ч. 2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» у зв'язку із порушенням вимог ч. 5 ст. 35 цього ж Закону.
Таке рішення відповідача мотивоване тим, що позивач був включений від Радикальної партії Олега Ляшка до виборчого списку кандидатів у депутати на чергових виборах до Вінницької обласної ради, що мали місце 25.10.2015 року. З огляду на те, що на перших виборах до Тульчинської міської ради Тульчинської об'єднаної територіальної громади, що призначені на 18.12.2016 року, ОСОБА_2 включений до виборчого списку кандидатів у депутати від Народного Руху України, Тульчинська міська виборча комісія дійшла висновку, що позивач одночасно висунутий кандидатом у депутати від різних політичних партій, що є порушенням п.5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори".
На переконання позивача, рішення Тульчинської міської виборчої комісії від 29.11.2016 року не відповідає вимогам Закону України «Про місцеві вибори» у зв'язку із чим звернувся до суду із позовом в якому просив:
- скасувати постанову Тульчинської міської виборчої комісії Тульчинського району Вінницької області від 29.11.2016 року про скасування реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати Тульчинської міської ради Тульчинської об'єднаної територіальної громади;
- зобов'язати Тульчинську міську виборчу комісію Тульчинського району Вінницької області зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом в депутати Тульчинської міської ради Тульчинської об'єднаної територіальної громади.
Ухвалою суду від 30.11.2016 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні із викликом сторін.
Ухвалою суду від 30.11.2016 року задоволено заяву представника позивача про відкликання другої позовної вимоги та залишено без розгляду позов ОСОБА_2 в частині зобов'язання Тульчинську міську виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом в депутати Тульчинської міської ради Тульчинської об'єднаної територіальної громади.
01.12.2016 сторони у судове засідання не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні судом не визнана обов'язковою, суд, у відповідності до ч. 6 ст. 128 та ч. 12 ст. 172 КАС України, визнав можливим проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII (далі - Закон України «Про місцеві вибори») та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно з ч. 6 ст. 14 Закону України "Про місцеві вибори" перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
За змістом статті 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.
Судом встановлено, що до Центральної виборчої комісії разом із супровідними листами надійшли звернення Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської обласних державних адміністрацій з доданими до них документами щодо прийняття Комісією рішення про призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у зв'язку з утворенням у зазначених областях об'єднаних територіальних громад.
Постановою Центральної виборчої комісії від 07 жовтня 2016 року №437 призначено на неділю, 18 грудня 2016 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів та оголошено з 29 жовтня 2016 року початок виборчого процесу перших виборів.
Пунктом 8 додатку №1 до вказаної Постанови передбачено призначення перших виборів до Тульчинської міської об'єднаної територіальної громади та перші вибори міського голови Тульчинської міської об'єднаної територіальної громади.
На зборах Тульчинської районної організації Народного Руху України 19.11.2016 року прийнято рішення про участь Тульчинської районної організації Народного Руху України у перших виборах до Тульчинської міської об'єднаної територіальної громади та затверджено виборчий список кандидатів. ОСОБА_2, позивач у даній справі, є першим у зазначеному списку.
На засіданні Тульчинської міської виборчої комісії 24.11.2016 року прийнято рішення про реєстрацію у багатомандатному виборчому окрузі виборчий список кандидатів у депутати Тульчинської міської ради, що висунутий Тульчинською районною організацією Народного Руху України, зокрема, і позивача.
В подальшому, 29.11.2016 року Тульчинською міською виборчою комісією проведено засідання на якому прийнято постанову №5 «Про скасування реєстрації кандидата у депутати до Тульчинської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_2».
Підставою для прийняття такого рішення зазначено лист Центральної виборчої комісії від 28.11.2016 року №21-33/1-2745.
Із зазначеного листа судом встановлено, що до Центральної виборчої комісії надійшла інформація про виборчі списки кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій та кандидатів на посаду міських голів, зареєстрованих на перших місцевих виборах 18.12.2016 року, за результатами опрацювання якої виявлено факти можливого порушення деякими кандидатами вимог частини четвертої та п'ятої статті 35 Закону України «Про місцеві вибори». Так, Центральною виборчою комісією виявлено, що ОСОБА_2, який зареєстрований кандидатом у депутати до Тульчинської міської ради від політичної партії Народний рух України, був висунутий Радикальною партією Олега Ляшка кандидатом у депутати до Тульчинської районної ради та Вінницької обласної ради на чергових виборах, що відбулися 25.10.2015 року.
Таким чином, Центральною виборчою комісією України повідомлено відповідача про ймовірні порушення позивачем вимог частини 5 статті 35 Закону Закону України «Про місцеві вибори».
За змістом ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Відповідно до ч. 8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду, зокрема, сільського голови, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.
У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати обласної, районної, міської або районної в місті ради, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати іншої відповідно обласної, районної, міської або районної в місті ради, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з виборчих списків кандидатів у депутати усіх обласних, районних, міських або районних у місті рад.
Із аналізу зазначених вище положень Закону слідує, законодавством про місцеві вибори передбачено заборону особі бути одночасно висунутою кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости від різних політичних партій.
Однак, на переконання суду, така заборона поширюється на висування кандидата у депутати одночасно від різних політичних сил в межах проведення одного виборчого процесу.
Постановою Центральної виборчої комісії №29 від 29 серпня 2015 року оголошено з 5 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIII "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році".
Тобто, вибори 25.10.2015 року на яких ОСОБА_2 був зареєстрований кандидатом у депутати до Тульчинської районної ради та Вінницької обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка були черговими виборами депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори», виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Згідно п. 5 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори», виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
Вибори, призначені Постановою Центральної виборчої комісії від 7 жовтня 2016 року № 437 на неділю 18 грудня 2016 року, є першими виборами депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у зв'язку з утворенням у зазначених областях об'єднаних територіальних громад на виконання Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Таким чином, вибори, що відбулися 25.10.2015 року та вибори, що відбудуться 18.12.2016 року охоплюють два різних виборчі процеси, а тому обмеження, встановлені ч. 5 ст. 35 ЗУ "Про місцеві вибори", не підлягають застосуванню.
Крім того, суд визначаючись щодо правомірності оскаржуваної постанови зазначає, що листом Центральної виборчої комісії від 28.11.2016 року №1-33/1-2745 повідомлено Тульчинську міську виборчу комісію Тульчинського району Вінницької області про ймовірні порушення ОСОБА_2 положень статті 35 Закону України «Про місцеві вибори». При цьому, у листі ЦВК зазначено, що відповідно до частини третьої статті 47 Закону у разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатом вимог частин четвертої, п'ятої статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування, тобто до 29.11.2016 року включно.
Із листа від 28.11.2016 року №21-33/1-2745 судом встановлено, що Центральна виборча комісія вимагала від Тульчинської міської виборчої комісії, з урахуванням приписів ч. 8 ст. 41 Закону, з метою прийняття обґрунтованого рішення, перед його ухваленням, безпосередньо у кандидатів, щодо яких виявлено можливі порушення, з"ясувати чи давали вони згоду на одночасне балотування, та отримати від них особисті письмові пояснення.
У судовому засіданні 30.11.2016 представник позивача повідомив суд, що ОСОБА_2 на засідання Тульчинської міської виборчої комісії не запрошувався та особисті пояснення у нього не відбиралися.
Проте, Тульчинською місцевою виборчою комісією 29.11.2016 року, всупереч вимогам ЦВК, розглянуто питання ОСОБА_2 на своєму засіданні та прийнято рішення про скасування його реєстрації та виключення з виборчого списку від Тульчинської районної організації Народного Руху України.
Відповідно до п. 4 ст. 15 Закону України «Про місцеві вибори», перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів.
Згідно ч.1 ст 35 Закону України «Про місцеві вибори», висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.
Відтак, в межах виборчого процесу, що розпочався 29.10.2016, позивач згідно рішення зборів Тульчинської районної організації Народного Руху України від 19.11.2016 року був включений до списку кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому окрузі на виборах до Тульчинської міської ради об"єднаної громади, що не суперечить положенням ч. 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори".
Частиною першою статті 38 Конституції України закріплено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Право обирати і право бути обраним закріплено в статті 3 Протоколу №1 до Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» від 04.11.1950 р. (ратифіковану законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 р.) далі - Конвенція. Положення цієї статті Європейським Судом з прав людини визнанні такими, що закріплюють основоположний принцип ефективної політичної демократії, а відтак, ця стаття має першочергове значення у конвенційній системі (рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Метью-Моен і Клерфайт проти Бельгії» від 2 березня 1987 р.).
В рішенні від 19 липня 2007 р. у справі «Краснов і Скуратов проти Російської Федерації» Європейський суд з прав людини зазначив, що право приймати участь у виборах як кандидат, яке гарантоване статтею 3 Протоколу № 1 до Конвенції і яке міститься в концепції дійсно демократичного режиму, буде ілюзорним, якщо людину можна в будь-який момент позбавити цього права. Хоча держава і має свободу встановлювати абстрактно умови для участі кандидата у виборах, принцип ефективності права вимагає, щоб висновок про недотримання кандидатом на вибори цих умов відповідав ряду критеріїв, вироблених для попередження прийняття свавільних рішень.
При цьому Європейський Суд з прав людини наголошує, що інформація, подання якої вимагається, має бути суттєвою і що під критерій «не свавільного застосування законодавства», яким встановлені обмеження щодо реалізації права бути обраним, не підпадає випадок, коли з боку кандидата, який не подав інформацію, яка згідно із внутрішнім законодавством держави є обов'язковою, відсутня недобросовісність або намір ввести виборців в оману.
Згідно зі статтею 17 закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 3 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори» територіальні виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України та законів України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для скасування реєстрації позивача кандидатом у депутати до Тульчинської міської ради об"єднаної територіальної громади згідно з пунктом п'ятим ч. 2 ст 47 Закону України «Про місцеві вибори». Відтак, позов належить задовольнити у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно положень частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою судовий збір сплачується в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", розмір мінімальної заробітної плати становить з 01.01.2016 року 1378 грн. Таким чином, ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 551,20 грн.
При зверненні до суду позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру. Відтак при зверненні до суду із даним позовом позивач повинен був сплатити 1102,40 грн.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Як свідчать матеріали справи позивачем при зверненні до суду судовий збір у відповідному розмірі не сплачено.
Відтак, в зв'язку із тим, що адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений, тому з відповідача на користь Державного бюджету України слід стягнути несплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Разом з тим, судом було задоволено клопотання позивача про відкликання другої позовної вимоги та, як наслідок, залишено позов в частині без розгляду.
Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Враховуючи зазначене, суд приходить до переконання про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України несплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Тульчинської міської виборчої комісії Тульчинського району Вінницької області №5 від 29.11.2016 року про скасування реєстрації кандидата у депутати до Тульчинської міської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_2.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (УДКСУ м. Вінниці, код платежу 22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: ГУ ДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, р/р 31219206784002) несплачений судовий збір у розмірі 551, (п"ятсот п"ятдесят одну) гривню 20 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тульчинської міської виборчої комісії на користь Державного бюджету України (УДКСУ м. Вінниці, код платежу 22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: ГУ ДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, р/р 31219206784002) судовий збір у розмірі 551, (п"ятсот п"ятдесят одну) гривню 20 коп.
Згідно із ч. 3 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя Дмитришена Руслана Миколаївна
Судді Дончик Віталій Володимирович
Чернюк Алла Юріївна