30 листопада 2016 року Справа № 803/1522/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 23800,00 грн., застосованих згідно з рішенням про застосування фінансових санкцій від 15.04.2016 № 00000139-40.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.10.2015 працівниками ГУ ДФС у Волинській області було проведено фактичну перевірку торгового павільйону «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: Волинська область, АДРЕСА_2, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт № 03/134/21/НОМЕР_1 від 19.10.2015, яким зафіксовано, зокрема, факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, що є порушенням статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями), та факт зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, що є порушенням вимог статті 11 цього ж Закону та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 № 1251 (зі змінами та доповненнями).
На підставі акту перевірки № 03/134/21/НОМЕР_1 від 19.10.2015 ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення № 00000139-40 від 15.04.2016 про застосування фінансових санкцій, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, та 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку. Відповідач вказане рішення у встановленому законом порядку не оскаржила, фінансові санкції добровільно не сплатила.
Позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 23800,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15.11.2016 було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі (а. с. 1).
Копія ухвали від 15.11.2016 про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була отримана відповідачем 17.11.2016, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 40). Проте, від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути та вирішити справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу № 971 від 16.10.2016 «Про проведення фактичної перевірки» (а. с. 7), направлень № 00000371, № 00000372 від 16.10.2015 (а. с. 8), 17.10.2015 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведена фактична перевірка господарської одиниці - торгового павільйону «ІНФОРМАЦІЯ_1», що розташована за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, про що складено акт № 03/134/21/НОМЕР_1 від 19.10.2015 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а. с. 5-6). Вказаним актом перевірки зафіксовані, зокрема, такі порушення: вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 (із змінами та доповненнями), а саме продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років; вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 № 1251 (зі змінами та доповненнями), а саме зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки.
Перевіркою, серед іншого, встановлено, що продавцем відповідача ОСОБА_2 17.10.2015 продано одну пляшку вина ординарного столового напівсолодкого «Чизай», ємкістю 0,7 дм. куб. за роздрібною ціною 34,50 грн. та дві пляшки пива світлого «Арсенал» ємкістю 0,5 дм. куб., за роздрібною ціною 9,50 грн. неповнолітньому ОСОБА_3 Крім того, в результаті вибіркової ідентифікації марок акцизного податку, виявлено десять пляшок горілки особливої «Справжнє золото України» ємкістю 0,5 дм. куб. виробництва ПрАТ «ЧЛГЗ «Чернігівська горілка», маркованої марками акцизного податку з ознаками підробки. Факти вчинених порушень зафіксовані в акті перевірки 03/134/21/НОМЕР_1 від 19.10.2015 з додатками (а. с. 5 - 6, 10 - 11) та підтверджуються письмовими поясненнями продавця ОСОБА_2 від 17.10.2016 (а. с. 15) та копією постанови Луцького міськрайонного суду від 24.11.2015 (а. с. 19), з якої вбачається, що ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного порушення, передбаченого частиною першою статті 164-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляду штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів, тобто в розмірі 850,00 грн. з конфіскацією алкогольних напоїв, а саме горілки марки «Справжнє золото України» в кількості 10 пляшок, ємкістю 0,5 л.
15.04.2016 начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення № 00000139-40 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до відповідача на підставі статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, та 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку (а. с. 17). Рішення № 00000139-40 від 15.04.2016 про застосування фінансових санкцій було направлено відповідачу згідно із супровідним листом від 18.04.2016 № 247/ФОП/03-20-40-01-13 (а. с. 16, 42). Відповідач вказане рішення у встановленому законом порядку не оскаржила, фінансові санкції добровільно не сплатила. Як вбачається з витягу з бази Державної фіскальної служби України, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 23800,00 грн. (а. с. 18).
Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-BP (з наступними змінами та доповненнями, тут і надалі в редакції Закону, чинній на момент вчинення правопорушення) алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно пункту 2 частини першої статті 15-3 цього ж Закону, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Частиною четвертою, п'ятою статті 17 цього ж Закону визначено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій № 00000139-40 від 15.04.2016 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, письмових заперечень проти позову не подала, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України заборгованості з фінансових санкцій у розмірі 23800,00 грн. підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу. Відтак, постанову суду слід звернути до негайного виконання.
Керуючись статтями 183-2, 256 КАС України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 23800 гривень 00 копійок (двадцять три тисячі вісімсот гривень нуль копійок).
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Валюх