Постанова від 18.11.2016 по справі 639/5256/16-а

Справа № 639/5256/16-а

2-а/639/148/16

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2016 р. Жовтневий районний суд м.Харкова

у складі: головуючого- судді Єрмоленко В.Б.,

при секретарі- Слюсаревій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради , в якому просив зобов'язати відповідача зареєструвати і обліковувати документи, подані приватним підприємством «Східна компанія по наданню послуг у сферах права, бухгалтерського обліку і консультацій з питань керування» для виплати компенсації позивачеві за січень-червень 2016 р. у сумі 23403 грн. 55 коп. і подати платіжні документи управлінню державної казначейської служби України у Жовтневому районі міста Харкова для здійснення видатків на компенсацію, зобов'язати відповідача надати суд звіт про виконання рішення, допустити негайне виконання рішення у межах суми стягнення за один місяць. Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що його звільнено з приватної фірми «САЛЛАК» через скорочення штату працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП України Посадовий оклад посади позивача на цьому підприємстві складав 5000 грн. У квітні 2014 р. ОСОБА_1 звернувся до Великобурлуцького районного центру зайнятості, де перебував на обліку по 20.03.2015 р. Позивач 01.07.2015 р. працевлаштувався у приватне підприємство «Компанія Мін-Макс» на посаду помічника керівника малого підприємства без апарату управління, де посадовий оклад складає 1220 грн., з 01.11.2015 р.-1378 грн., з 01.05.2016 р.-1450 грн. Оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі п.7 ч.1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому гарантується державою у разі вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності штату працівників , збереження за новим місцем роботи посадового окладу, за умови надання відповідної заяви, яка була подана 01.07.2015 р. відповідачу. Проте Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради не перевірив, не зареєстрував заяву, не обліковував розрахунки, не подав документи для здійснення видатків на компенсацію, внаслідок чого, як зазначає позивач, було порушено його право на отримання відповідних доплат. В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги ОСОБА_1 і просив їх задовольнити.

Відповідач- Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради проти позову заперечував, посилаючись на те, що механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету передбачено « Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.205 р. Згідно цього «Порядку…», для отримання компенсації підприємством, в штаті якого працюють особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підприємство повинно перебувати на обліку в Управлінні, що необхідно для планування бюджетних витрат на наступний бюджетний рік з визначенням конкретної статті. Підприємство «Компанія Мін-Макс» звернулося до Управління з листом від 22.10.2015 р. та надало паспорт даних по підприємству. В паспорт вносяться дані на робітників підприємства, які є учасниками ліквідації наслідків аварії та мають право на пільги за чинним законодавством ( п. 18 паспорту, де передбачені виплати по п. 7 ст. 20 Закону, тобто стаття витрат, якою передбачено збереження заробітної плати за новим місцем роботи). У поданому паспорті по цьому пункту інформація була відсутня, тому такі виплати не були закладені Управлінням на 2016 рік по цій статті витрат підприємству «Компанії Мін-Макс».

Суд, вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами,приходить до наступного.

Позивач ОСОБА_1 працював на посаді помічника керівника малого підприємства без апарату Приватною фірми «САЛЛАК» з посадовим окладом 5000 грн.

21.03.2014 р. позивача звільнено у зв'язку із скороченням штату працівників на підставі п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України. З 22.04.2014 р. по 20.03.2015 р. ОСОБА_1 перебував на обліку у Великобурлуцькому районному центрі зайнятості і отримував допомогу по безробіттю.

01.07.2015 р. позивач прийнятий на роботу у Приватне підприємство «Компанія Мін-Макс» на посаду помічника керівника підприємства без апарату управленні з посадовим окладом 1220 грн., з 01.11.2015 р.-1378 грн., з 01.05.2016 р.-1450 грн.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи , учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1 надаються гарантовані державою компенсації та пільги, в тому числі переважне право залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі при ліквідації, реорганізації або перепрофілюванні підприємства, установи, організації, скороченні чисельності або штату працівників, а також на працевлаштування. У разі вивільнення працівників у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників їм виплачується допомога в розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати, а також зберігається за їх бажанням посадовий оклад, тарифна ставка (оклад) на новому місці роботи, але не більше одного року. Їм також гарантується працевлаштування з урахуванням їх побажань або можливість навчання нових професій (спеціальностей) із збереженням у встановленому порядку середньої заробітної плати за останнім місцем роботи за весь період перепідготовки, але не більше одного року.

Згідно зі ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пунктом 6 Постанови ( в ред. на 01.06.2016 р.) визначено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера.

До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку. Одержану інформацію, подану підприємствами, підрозділи уповноваженого органу у разі потреби звіряють щодо правомірності нарахування виплат та компенсацій з відділами персоніфікованого

обліку.

На виконання приписів Порядку використання коштів державного бюджету, Приватне підприємство «Компанія «Мін-Макс» щомісяця, починаючи з січня 2016 р. по 01 червня 2016 р. надавала відповідачу документи для виплати компенсацій і допомог відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які прийняти Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради.

Як вбачається з листа відповідача, адресованого ПП «Компанія Мін-Макс» від 10.02.2016 р. № 02-26/775 на звернення щодо виплати різниці між розміром попередньої заробітної плати і розміром заробітної плати на новому місці роботи працівнику підприємства ОСОБА_1, у Паспорті даних по підприємству, робітники якого отримують компенсаційні виплати та допомоги, пов'язані із заробітною платою або стипендією згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2016 рік відсутня інформація про кількість осіб, які переведені у зв'язку із станом здоров'я на нижче оплачувану роботу та отримують різницю між попереднім заробітком і заробітком на новому місці роботи.

В судовому засіданні представник відповідача, на підтвердження своїх заперечень, посилався на аналогічні недоліки підприємства при заповненні Паспорту даних підприємства (Компанія «Мін-Макс»), поданого 22.10.2015 р. на 2016 рік, де у п. 18 відсутній запис про «кількість працівників з числа громадян, що належать до 1,П, Ш категорій постраждалих ( учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яких прогнозується звільнити в наступному бюджетному році у зв'язку з ліквідацією , реорганізацією підприємства, скороченням штату ( п. 7 ст. 20, п. 1 ст. 21, п. 1 ст. 22 Закону)». За змістом назви цього пункту, ПП «Компанія «Мін-Макс» не планувала звільнення працівників у зв'язку з ліквідацією , реорганізацією підприємства, скороченням штату, а тому не було зазначено і кількості таких працівників. При цьому, в п. 9 « кількість чоловік, які мають право на отримання компенсацій та допомог по категоріям ліквідаторів» передбачено 3 особи, що є підставою для проведення перевірки, реєстрації, обліку розрахунків і надання органам Казначейства платіжних документів для здійснення відповідних видатків.

У 2014 р. ОСОБА_1 звільнено у зв'язку із скороченням штату працівників з Приватної фірми «САЛЛАК», яке відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету, подало документи про працівника ( ОСОБА_1), який підлягав звільненню за скороченням штату .

З огляду на викладене суд дійшов висновку про необхідність задовольнити вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради обліковувати документи,подані Приватною фірмою «САЛЛАК» для виплати компенсації ОСОБА_1 за січень-червень включно 2016 р. відповідно до п. 7 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і подати платіжні документи для здійснення видатків на компенсацію.

Що стосується вимог про надання звіту про виконання рішення суду та негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць, то в цієї частині ОСОБА_1 у задоволенні вимог суд вважає за необхідне відмовити, оскільки суд не присуджує к виплаті певні суми, а виконання постанови суду потребує певного часу, який не залежить від дій відповідача по виділенню бюджетних коштів для здійснення видатків на компенсацію.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 86, 160, 162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , п. 7 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради зареєструвати і обліковувати документи, подані Приватною фірмою «САЛЛАК» для виплати компенсації ОСОБА_1 за січень-червень включно 2016 р. відповідно до п. 7 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і подати платіжні документи управлінню державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Харкова для здійснення видатків на компенсацію.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ-