Справа №423/3681/16-ц
01 грудня 2016 року Попаснянський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Закопайла В.А.
за участю: секретаря судового засідання Кузьменко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті,
встановив:
В поданій 30 листопада 2016 року заяві заявник зазначає, що вона є рідною дочкою ОСОБА_2, яка була зареєстрована та постійно проживала за адресою АДРЕСА_2, яке в дійсний час знаходиться на тимчасово не підконтрольній українській владі території України. При цьому після початку проведення в квітні 2014 року антитерористичної операції на території Луганської області ОСОБА_2 у зв'язку з похилим віком та станом свого здоров'я переїхала до заявника, де зареєструвалася як переселенка за місцем мешкання заявника в квартирі АДРЕСА_1.
В середині вересня 2016 року ОСОБА_2 повернулася до місця свого постійного проживання, де ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, перебуваючи в своєму будинку, померла від дифузного кардіосклерозу, про що Комунальним закладом «Перевальська центральна районна багатопрофільна лікарня» 03 жовтня 2016 року було видане відповідне лікарське свідоцтво про смерть, після чого ОСОБА_2 була похована на кладовищі в с.Фащівка Перевальського району Луганської області.
14 листопада 2016 року заявниця, яка є громадянкою України та бажала зареєструвати смерть своєї матері згідно українського законодавства, звернулася до Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2, але у здійсненні такої державної реєстрації їй було відмовлено, оскільки заявницею на підтвердження факту смерті своєї матері був наданий документ, який був виданий медичним закладом на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Посилаючись на вищенаведені обставини, заявник в поданій заяві просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Фащівка Перевальського району Луганської області, так як встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання допомоги на поховання та оформлення права на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 Справу просила розглянути без її участі.
Представник зацікавленої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції у Луганській області - згідно наданої письмової заяви справу просив розглянути без його участі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає необхідним заяву задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.
Так, згідно ст.10 п.3 та ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Із наданих заявником письмових доказів судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Так, із наданих заявником письмових доказів судом встановлено, що заявниця є громадянкою України, постійно проживає в квартирі АДРЕСА_1 та дійсно є рідною дочкою ОСОБА_2, що підтверджується відповідними копіями правовстановлюючих документів - копією паспорту заявниці (а.с.11), копією свідоцтва про народження заявника (а.с.9), згідно якого заявниця мала дошлюбне прізвище «ОСОБА_2» та в якому в розділі «мати» зазначена ОСОБА_2, а також копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с.10), згідно якого заявниця після свого одруження узяла прізвище чоловіка «ОСОБА_1».
Також судом із наданих заявником письмових доказів було встановлено, що ОСОБА_2 за життя була зареєстрована та постійно проживала за адресою АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорта ОСОБА_2 (а.с.4-5). При цьому після початку проведення в квітні 2014 року антитерористичної операції на території Луганської області ОСОБА_2 у зв'язку з похилим віком та станом свого здоров'я переїхала до заявника, де зареєструвалася як переселенка за місцем мешкання заявника в квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується копією відповідної довідки на а.с.6). Разом з тим, в середині вересня 2016 року ОСОБА_2 повернулася до місця свого постійного проживання, де ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, перебуваючи в своєму будинку, померла від дифузного кардіосклерозу, про що Комунальним закладом «Перевальська центральна районна багатопрофільна лікарня» 03 жовтня 2016 року було видане відповідне лікарське свідоцтво про смерть (а.с.7).
Крім того, судом встановлено, що 16 листопада 2016 року заявниця звернулася до Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2, але у здійсненні такої державної реєстрації їй було відмовлено, що підтверджується відповідними доказами на а.с.8.
Враховуючи вищенаведені встановлені судом фактичні обставини по справі, суд зазначає наступні вимоги діючого законодавства України та норми міжнародного законодавства.
Так, відповідно до ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території і такі справи розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню, у зв'язку з чим копія такого рішення негайно після його проголошення видається особам, які брали участь у справі, або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Крім того, питання реєстрації смерті певної особи регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р., а також деякими міжнародними правовими актами.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на тимчасово не підконтрольній Україні території, що при таких обставинах унеможливлює державну реєстрацію смерті певної особи в позасудовому порядку.
Також, суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів кожен чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі об'єкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
При цьому, в практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
За цих обставин надані заявником медичні документи, а саме лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2, суд вважає як відповідний та належний доказ, який дійсно підтверджує факт смерті ОСОБА_2, не дивлячись на те, що медична установа, яка видала ці документи, знаходиться на території м.Перевальська Луганської області, яке тимчасово не контролюється органами державної влади України. А тому, враховуючи вищенаведені обставини у сукупності, суд вважає заявлені заявником вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р., керуючись ст.ст.10,60,212-215,256,257-1,259,292-294 ЦПК України, суд -
Вирішив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Городище Перевальського району Луганської області та яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, визнавши датою її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1, місцем смерті - село Фащівка Перевальського району Луганської області, причиною смерті - дифузний кардіосклероз.
Рішення в частині реєстрації факту смерті підлягає негайному виконанню.
Копію рішення після його проголошення видати заявнику або невідкладно надіслати на адресу Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області - для повідомлення.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області через Попаснянський районний суд.
Суддя: В.А.Закопайло