Провадження №760/8465/13
Справа № 4с-90/13
18 грудня 2013 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді - Козленко Г.О.,
за участі секретаря - Рарога Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за скаргою ОСОБА_1 на дії Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Яцук Любов Андріївни,-
Скаржник звернувся до суду зі скаргою, в якій просив скасувати постанову старшого державного виконавця ВДВС Солом'янського РУЮ в м. Києві Яцук Л.А. про відкриття виконавчого провадження №18373896 від 31.03.2010 року.
Скаржник вважає вказану постанову незаконною та необґрунтованою, а дії державного виконавця неправомірними з огляду на наступне.
Державним виконавцем не було дотримано вимог ч. 5 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачеві та боржникові.
Однак, копію постанови про відкриття виконавчого провадження скаржник не отримував. Крім того, в матеріалах виконавчого провадження немає доказів на підтвердження направлення йому постанови про відкриття виконавчого провадження.
Також, в постанові про відкриття виконавчого провадження не зазначено на яке саме майно накладено арешт та орієнтовану вартість майна.
Скаржник також, посилається на те, що у виконавчому листі міститься виправлення дати його видачі, що свідчить про невідповідність виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження».
Отже, оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження не відповідає вимогам чинного законодавства. Державним виконавцем були порушені норми Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку з чим скаржник просив скаргу задовольнити.
Скаржник в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду скарги повідомлений належним чином, подав до суду заяву в якій просив справу розглядати без його участі.
Представник ВДВС Солом'янського РУЮ у м. Києві в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Судом встановлено, що на примусовому виконанні у ВДВС Солом'янського РУЮ у м. Києві перебуває виконавчий лист № 2-2763-1/09, виданий Соломянським районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_1 на користь ЗАТ «Альфа-Банк» заборгованості за кредитним договором № 800004228 від 05.06.2008 року у розмірі 143911,51 грн. та судовий збір у розмірі 1689,12 грн., а всього на загальну суму 145600,63 грн.
31.03.2010 року старшим державним виконавцем ВДВС Солом'янського РУЮ у м. Києві винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та накладення арешт на все майно, що належить ОСОБА_1
Також, в постанові про відкриття виконавчого провадження не зазначено на яке саме майно накладено арешт та орієнтовану вартість майна.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, зазначених цим Законом.
Відповідно до цього ж Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках передбачених законом.
Згідно ч.ч. 1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; в інших передбачених законом випадках.
Згідно ч.ч. 1-2 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконав провадження» у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
У разі якщо рішення ухвалено на користь кількох позивачів або проти кількох відповідачів, а також якщо належить передати майно, що перебуває в кількох місцях, у виконавчому документі зазначаються один боржник та один стягувач, а також визначається, в якій частині необхідно виконати таке рішення, або зазначається, що обов'язок чи право стягнення є солідарним.
Виконавчий документ повинен бути підписаний уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплений печаткою. Скріплення виконавчого документа гербовою печаткою є обов'язковим у разі, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати печатку із зображенням Державного Герба України.
Законом можуть бути встановлені також інші додаткові вимоги до виконавчих документів.
З матеріалів справи вбачається, що державним виконавцем відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 2-2763-1/09, який містить виправлену дату його видачі, що свідчить про порушення виконавцем вимоги ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 383 Цивільного-процесуального кодексу України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Згідно з ч.1 ст. 385 Цивільного-процесуального кодексу України, скарга може бути подана до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.
Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження, що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно достатті 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Судом встановлено, що скаржнику стало відомо про постанову про відкриття виконавчого провадження 10.04.2013 року під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження № 18373896, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.387 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
Згідно ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець - здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.ст. 59-60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватись на припущеннях, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі наведеного, суд прийшовши до висновку про обґрунтованість скарги, для повного захисту прав скаржника, вважає доцільним задовольнити скаргу та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 18373896 від 31.03.2010 року.
На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст.ст. 57-60, 74-76, 169, 209, 212-214,383-387 ЦПК України, суд,-
Скаргу ОСОБА_1 на дії Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Яцук Любов Андріївни - задовольнити.
Скасувати постанову Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Яцук Любов Андріївни про відкриття виконавчого провадження від 31.03.2010 року ВП №18373896 - скасувати.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через районний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя: