Справа № 689/1884/16-а
2-а/689/30/16
29.11.2016 року смт.Ярмолинці
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Шевчик О.М.,
з участю секретаря Фурман Н.Л.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Принади А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії на підставі довідки Ярмолинецької районної ради Хмельницької області № 412/01-27 від 30.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, та довідок № 411/01-27 від 30.08.2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.01.2006 р. по 29.07.2011 р., включивши до заробітної плати для нарахування пенсії інші виплати за вказаний період, а саме, індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі вказаних довідок, з 01.01.2016 року.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав і просив їх задовольнити в повному обсязі з мотивів, викладених в позовній заяві. Додатково пояснив, що відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить в їх задоволенні відмовити. Пояснив, що позивач перебуває на обліку в пенсійному фонді з 01.10.211 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 83% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права
на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Даний Закон в редакції Закону № 76-УІІІ від 28.12.2014 року, передбачав, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалися Кабінетом Міністрів України. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 внесено зміни, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Тому провести перерахунок пенсії немає законних підстав.
Ухвалою суду від 29.11.2016 р. позовні вимоги ОСОБА_3 до Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині зобов'язання останнього провести перерахунок пенсії, з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги та індексації заробітної плати згідно довідок Ярмолинецької районної ради Хмельницької області № 411/01-27 від 30.08.2016 року, за період з 01.01.2016 по 11.03.2016 року, залишено без розгляду.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивачу з 01.10.2011 року призначено пенсію в розмірі 83% від заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
10.12.2015 року прийнято Закон України «Про державну службу» № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 року.
У звязку з набуттям чинності Законом України «Продержавну службу» від 10.12.2015 року№ 889-VIII положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване питання перерахунку пенсії державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набула чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України «Продержавну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, повязані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у звязку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 01.09.2016 р. звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідок № 412/01-27 та № 411/01-27 від 30.08.2016 року. 12.09.2016 р. їй було відмовлено відповідачем в проведенні перерахунку.
Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016 р., тобто після набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, суд приходить до висновку, що відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно довідки № 412/01-27 від 30.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, в зв'язку з чим в позові в цій частині слід відмовити.
Щодо вимог про зарахування до заробітної плати для нарахування пенсії інших виплат за період з 01.01.2006 р. по 29.07.2011 р., а саме, індексації грошових доходів населення та матеріальної допомоги та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок № 411/01-27 від 30.08.2016 року, суд вважає їх обґрунтованими з таких підстав.
Відповідно до довідок № 411/01-27 від 30.08.2016 року Ярмолинецької районної ради Хмельницької області позивачу за період з 01.01.2006 р. по 29.07.2011 р. виплачувалась матеріальна допомога та індексація, з яких були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (чинного на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ст.66 ч.1 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога та індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 р., 16.09.2014 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13, 21-314а14 відповідно).
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що позов в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 12.03.2016 р., виходячи з 83% заробітної плати, включивши до заробітної плати матеріальну допомогу та індексацію за період з 01.01.2006 р. по 29.07.2011 р., згідно довідок Ярмолинецької районної ради Хмельницької області № 411/01-27 від 30.08.2016 року, є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
При цьому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що на даний час не передбачено умов та порядку перерахунку пенсій державних службовців, оскільки вказані виплати (матеріальна допомога та індексація) мали бути враховані відповідачем при призначенні позивачці пенсії, коли діяв Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
Відповідно до ст.94 КАС України на користь позивача з відповідача підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених вимог в розмірі 275 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5,7,69,71,86,158,163 КАС України, ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст.ст.42,43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Хмельницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 на підставі довідок № 411/01-27 від 30.08.2016 року.
Зобов'язати Хмельницьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, з 12.03.2016 р., виходячи з 83% заробітної плати, включивши до заробітної плати матеріальну допомогу та індексацію за період з 01.01.2006 р. по 29.07.2011 р., згідно довідок Ярмолинецької районної ради Хмельницької області № 411/01-27 від 30.08.2016 року та виплатити недоплачену суму.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області судовий збір у розмірі 275 грн. 60 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня в судовому засіданні протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя О.М.Шевчик