Постанова від 29.11.2016 по справі 806/988/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2016 року Житомир справа № 806/988/16

категорія 5.6.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Капинос О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Черняхівського територіального медичного об'єднання Міністерства охорони здоров'я України про стягнення 1700,00 грн.,

встановив:

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з Черняхівського територіального медичного об"єднання Міністерства охорони здоров"я України, в дохід Державного бюджету України штраф у розмірі 1700,00 грн..

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за результатами перевірки виконання припису №08/50-0110 від 25.02.2014 було встановлено невиконання зазначеного припису та складено відповідний акт перевірки №08/50-0002 від 17.02.2016. У зв'язку з порушенням законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання зазначеного вище припису на відповідача постановою від 24.02.2016 №08/50-0002 накладено штраф в розмірі 1700 грн.

Представник позивача до суду прибув, позов підтримав та подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача до суду прибув, справу просив розглянути порядку письмового провадження. При вирішенні справи поклався на розсуд суду.

Справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Житомирській області проведено перевірку Черняхівського територіального медичного об'єднання Міністерства охорони здоров'я України, за результатами якої складено акт перевірки №08-50-0008 від 25.02.2014.

На підставі зазначеного акту перевірки, відповідно до ст.9 Закону України "Про електроенергетику" підприємству було надано припис №08/50-0110 від 25.02.2014 з вимогою "Привести схему електропостачання реанімаційного, хірургічного, пологового відділень до вимог ПУЕ 1 категорії надійності" до 31.12.2014. (а.с.9)

З метою здійснення контролю за виконанням наданого припису, посадовою особою відповідача було здійснено перевірку виконання вимог припису №08/50-0110 від 25.02.2014 та встановлено його невиконання, про що був складений акт перевірки (протокол) №08/50-0002 від 17.02.2016 (а.с. 10-11).

У зв'язку з порушенням законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання зазначеного вище припису на відповідача постановою від 24.02.2016 №08/50-0002 накладено штраф в розмірі 1700 грн.(а.с.12)

У зв"язку з несплатою у встановлені законом строки штрафу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, позивач звернувся до суду.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії врегульовано Законом України "Про електроенергетику".

Згідно статті 8 цього Закону, державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплекс.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику", статті 14 Закону України "Про теплопостачання" та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 ( із доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Інспекція), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02. 2006 р. № 131 (далі - Положення про державний енергетичний нагляд) одним із завдань та функцій Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Матеріалами справи підтверджено, що постанова про накладення штрафу винесена за невиконання відповідачем вимог припису №08/50-0110 від 25.02.2014.

Доказів виконання вимог припису відповідачем суду не надано.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підпунктом 1 пункту 11 Положення про державний енергетичний нагляд встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 (далі - Положення № 1312), штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 7 Положення № 1312 передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Згідно пункту 10-11 Положення № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

З матеріалів справи вбачається, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №08/50-0002 від 24.02.2016 була оскаржена відповідачем в судовому порядку.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.10.2016 у справі №806/1215/16 у задоволенні позовних вимог Комунальної установи Черняхівського територіального медичного об'єднання відмовлено. Постанова набрала законної сили 01.11.2016.

Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, цивільній, господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті ж самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. (ч.1 ст.72 КАСУ)

Отже, судовим рішенням підтверджено правомірність накладення на відповідача штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики.

Доказів сплати штрафу у матеріалах справи не міститься.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Керуючись статтями 86, 94, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Черняхівського територіального медичного об'єднання Міністерства охорони здоров'я України на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень) на р/р 31115106700604, МФО 811039, код ЗКПО 37684003, одержувач УДКСУ у Черняхівському районі.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Капинос