Справа № 761/40339/16-к
Провадження № 1-кс/761/24714/2016
Іменем України
15 листопада 2016 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором військової прокуратури Київського гарнізону ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22016160000000043 від 05.02.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
15 листопада 2016 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого з ОВС управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором військової прокуратури Київського гарнізону ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016160000000043 від 05.02.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про надання тимчасового доступу до копій наступних документів та інших носіїв інформації, що складають банківську таємницю, відносно клієнтів по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) - № НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ) - № НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ) - № НОМЕР_6 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ) - № НОМЕР_8 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ) - № НОМЕР_10 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ) - № НОМЕР_12 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ) - № НОМЕР_14 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ) - № НОМЕР_16 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ) - № НОМЕР_18 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ) - № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ) - № НОМЕР_23 , № НОМЕР_23 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ) - № НОМЕР_25 , № НОМЕР_26 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ) - № НОМЕР_28 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ) - № НОМЕР_30 , № НОМЕР_31 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ) - № НОМЕР_33 , № НОМЕР_34 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) - № НОМЕР_36 , № НОМЕР_37 , відкритих в ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , за період з 01.01.2015 по теперішній час, а саме:
- документів юридичної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) (документів про відкриття (закриття) рахунків, свідоцтв, статутів, установчих договорів, доручень, довідок, копій паспортів тощо);
- усіх банківських карток з зразками підписів всіх осіб, які уповноважені розпоряджатися рахунком;
- договорів на обслуговування рахунків;
- документів, що свідчать про видачу готівкових коштів (чеків, доручень, заяв на отримання готівки та актів перевірки цільового використання готівки), а також щодо їх інкасації;
- документів, на підставі яких здійснювалося зарахування та списання грошових коштів з вказаного рахунку (розпорядження бухгалтерії, реєстри, цінні папери, договори, акти та інші відповідні документи, що відображають фінансову діяльність вказаного клієнта, в т.ч. операції щодо купівлі - продажу цінних паперів);
- документів щодо проведення фінансового моніторингу працівниками банківської установи операцій по розрахунках підприємств;
- чеків на отримання готівкових грошових коштів;
- інформації про рух грошових коштів по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) - № НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ) - № НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ) - № НОМЕР_6 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ) - № НОМЕР_8 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ) - № НОМЕР_10 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ) - № НОМЕР_12 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ) - № НОМЕР_14 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ) - № НОМЕР_16 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ) - № НОМЕР_18 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ) - № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ) - № НОМЕР_23 , № НОМЕР_23 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ) - № НОМЕР_25 , № НОМЕР_26 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ) - № НОМЕР_28 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ) - № НОМЕР_30 , № НОМЕР_31 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ) - № НОМЕР_33 , № НОМЕР_34 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) - № НОМЕР_36 , № НОМЕР_37 , за період з 01.01.2015 року по дату проведення тимчасового доступу з розміщенням інформації на паперовому носії (роздруківку) та в електронному вигляді з детальним зазначенням дати здійснення банківської операції, номеру розрахункового рахунку відправника та отримувача з зазначенням МФО банків, ЄДРПОУ відправника та отримувача, найменування відправника та отримувача, призначення платежу, а також з вказанням вхідного та вихідного залишку грошових коштів на початок і кінець кожної доби, референс кожного платіжного документу (номер або інші символи, котрі використовуються для ідентифікації трансакції), що перебувають у ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ) та можливість вилучити їх.
Клопотання обґрунтовано тим, що в провадженні слідчого управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України перебувають матеріали кримінального провадження № 22016160000000043 від 05.02.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Так, протягом 2014-2015 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_39 ) на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄДРПОУ НОМЕР_40 ) поставлено товарно-матеріальні цінності (запчастини, комплектуючі) на загальну суму 95 млн. грн. Однак, згідно Аналітичного дослідження ГУ ДФС України в Одеській області №18/15-32-16-02/39155661 від 04.02.2016 року, фінансово-господарські операції на суму 42660936 грн. між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » як постачальником та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » як кінцевим одержувачем товарів мають безтоварний характер, що може свідчити про наявність в діях посадових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ознак привласнення, розтрати або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинених в особливо великих розмірах, тобто ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК України.
Встановлено, що ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_40 , податкова адреса: АДРЕСА_2 ) засноване на державній формі власності, діє на підставі Статуту, затвердженого наказом генерального директора Державного Концерну « ІНФОРМАЦІЯ_21 » від 23.10.2014 року №266 та здійснює ремонт авіаційних двигунів типу АЛ-21Ф-3 до військових літаків - бомбардувальників СУ-17, СУ-20, СУ-22, СУ-24 та авіаційних двигунів типу АЛ-31Ф до військових літаків-бомбардувальників СУ-27, СУ-30, авіаційних двигунів типу РД-33-2с до військових літаків-винищувачів Міг - 29.
Крім того, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » виконує державне оборонне замовлення на ремонт указаних авіаційних двигунів та забезпечує виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з ремонту вказаних типів двигунів.
З метою своєчасного забезпечення запчастинами виробничих процесів з капітального ремонту авіаційних двигунів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » укладено ряд господарських договорів на поставку агрегатів та запчастин для авіаційних двигунів типу АЛ-31Ф.
Зокрема, до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » поставлено товари військового призначення, походження яких (придбання на території України, реалізація, ввіз на територію України з-за кордону тощо) не підтверджено контрагентами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_39 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( НОМЕР_41 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » ( НОМЕР_42 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » ( НОМЕР_43 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » ( НОМЕР_44 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » ( НОМЕР_45 ), які в свою чергу відображали придбання товарів від фіктивних та транзитних підприємств.
Крім цього, дослідивши ланцюги постачання товарів за цими договорами, встановлено фактичне походження продукції, документи, надані контрагентами фактично не підтверджують їх походження (у ланцюгах постачання відсутні етапи придбання та реалізації).
Враховуючи специфіку номенклатури товарів, які використовуються для ремонту авіадвигунів під час виконання ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » державного оборонного замовлення, відсутність інформації про походження указаних запчастин свідчить про недотримання приватними установами законодавства України щодо передачі товарів військового призначення та подвійного використання.
Зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2010 року №260 «Питання ввезення на митну територію України товарів суб'єктами - літакобудування» компоненти, спеціальні комплектуючі вироби та запасні частини до авіаційних двигунів типу АЛ-21Ф-3, АЛ-31Ф, РД-33 відносяться до товарів з кодом УКТЗЕД НОМЕР_46 .
Відповідно до Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» до виробів військового призначення відносяться - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі для їх виробництва.
Пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1807, передбачено, що міжнародна передача товарів військового призначення може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку ІНФОРМАЦІЯ_27 .
Крім того, до списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до зазначеного Порядку (у редакції постанови КМУ від 06.05.2009 року № 443) віднесено авіаційні двигуни, спеціально призначені для військового використання чи модифіковані для військового використання та спеціально призначені до них компоненти.
Будь-яких зовнішньоекономічних операцій контрагентами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » з використанням відповідних дозволів чи висновків Держекспортконтролю, а також придбання на митній території України товарів за кодом УКТЗЕД - НОМЕР_46 не виявлено (згідно правовстановлюючих документів, підприємства здійснюють роздрібну торгівлю товарами легкої промисловості та вторинною сировиною).
Аналізом господарської діяльності контрагентів також встановлено факти їх відсутності за місцем реєстрації, не подачі фінансової звітності, відсутності будь-яких інших господарських операцій, окрім реалізації запчастин на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код НОМЕР_40 ).
Відповідно до п.2.1. Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, органи ДКРС проводять планові та позапланові виїзні ревізії за зверненнями правоохоронних органів за місцезнаходженням об'єкта контролю відповідно до Закону та Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550.
Вищезазначена злочинна схема забезпечує незаконне виведення безготівкових коштів підприємств реального сектору економіки у тіньовий неконтрольований державою обіг, минаючи, при цьому, систему оподаткування, що призводить до розтрати майна, заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, ненадходження податків до бюджету держави.
В злочинній схемі по привласненню, розтраті майна шляхом зловживання службовим становищем задіяні такі підприємства як ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ).
У кримінальному провадженні встановлено, що в ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , відкриті розрахункові рахунки від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) - № НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ) - № НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ) - № НОМЕР_6 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ) - № НОМЕР_8 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ) - № НОМЕР_10 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ) - № НОМЕР_12 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ) - № НОМЕР_14 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ) - № НОМЕР_16 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ) - № НОМЕР_18 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ) - № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ) - № НОМЕР_23 , № НОМЕР_23 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ) - № НОМЕР_25 , № НОМЕР_26 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ) - № НОМЕР_28 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ) - № НОМЕР_30 , № НОМЕР_31 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ) - № НОМЕР_33 , № НОМЕР_34 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) - № НОМЕР_36 , № НОМЕР_37 .
За вказаною адресою знаходяться документи по відкриттю та використанню розрахункових рахунків вказаних підприємств, а саме: договори на розрахункове - касове обслуговування, картки зі зразками підписів всіх осіб, що мають право розпоряджатися рахунком, відбитки печатки, платіжні доручення на списання грошових коштів, чеки на отримання готівкових грошових коштів, а також реєстр про рух грошових коштів по рахунку на паперовому носії з вказанням контрагентів та призначення платежів за період з 01.01.2015 року по теперішній час, інші документи, що мають значення по справі.
Документи щодо відкриття та використання розрахункових рахунків мають значення для встановлення фактичного розміру завданої державі шкоди, осіб, які використовували рахунки та були відповідальними за здійснення фінансових операцій, дати відкриття рахунків, дати та часу зарахування/списання коштів тощо.
Іншим способом, ніж вилучити документи в банківській установі, неможливо довести обставини використання рахунків, які передбачається довести за допомогою цих документів. Оскільки підприємства є клієнтами банківської установи, тому документи щодо діяльності та фінансового стану підприємств, знаходяться в банківській установі.
Банківські документи підприємств необхідно вилучити в банківській установі, оскільки вони необхідні для експертного дослідження, а також їх використання під час проведення інвентаризації, ревізій, податкових та інших перевірок.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також те, що існує реальна загроза зміни або знищення необхідних документів, які знаходяться в банківській установі, необхідно отримати тимчасовий доступ та можливість вилучити документи підприємства, які перебувають в банківській установі.
Підставою вважати реальною загрозу зміни або знищення документів є те, що у разі судового розгляду клопотання за участю осіб, які володіють документами, відомості про наміри їх вилучення стануть відомі службовим особам даних підприємств, що дасть останнім можливість їх змінити або знищити.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів та можливість їх вилучення, які перебувають у банківській установі.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив задовольнити його.
Особа, у володінні якої знаходяться документи, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, не викликалася, оскільки слідчим у клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, вислухавши пояснення слідчого, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. ч.1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої перебувають такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За правилами п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Положеннями ст. 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Як убачається з клопотання слідчого, воно подане в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016160000000043 від 05.02.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Згідно з даними копії витягу з кримінального провадження за № 22016160000000043, протягом 2014 - 2015 років службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄДРПОУ НОМЕР_40 ) відображали отримання товарно-матеріальних цінностей (запчастини, комплектуючі) від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_39 ) на загальну суму 95 млн. грн. Однак, згідно з Аналітичним дослідженням ГУ ДФС України в Одеській області № 18/15-32-16-02/39155661 від 04.02.2016 року, фінансово-господарські операції на суму 42660936 грн. між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » як постачальником та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » як кінцевим одержувачем товарів мають безтоварний характер, що може свідчити про наявність в діях посадових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ознак привласнення, розтрати або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинених в особливо великих розмірах, тобто ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК України. Крім того, під час аналізу фінансово-господарської діяльності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_19 » встановлена злочинна схема привласнення, розтрати та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинених в особливо великих розмірах з використанням фіктивних та транзитних підприємств, зокрема, таких як ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ) та інших.
Відомості, що містяться в клопотанні свідчать про те, що слідчим порушено питання про надання тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, що знаходяться у володінні ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , стосовно фіктивних та транзитних підприємств, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22016160000000043 від 05.02.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
При цьому, в клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, які містять охоронювану законом таємницю та до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), самі по собі та в сукупності з іншими документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подано клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні №22016160000000043 від 05.02.2016 року, окрім того, відомості, що містяться в документах, можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні.
Більше того, на переконання слідчого судді, неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою документів, про тимчасовий доступ до яких порушено питання.
Разом з тим, слідчий суддя прийшов до висновку про необхідність надати слідчому дозвіл на вилучення документів не в оригіналах, як порушено питання в клопотанні, а в копіях.
Таким чином, слідчий суддя вважає за можливе частково задовольнити клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя -
клопотання старшого слідчого з ОВС управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором військової прокуратури Київського гарнізону ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016160000000043 від 05.02.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, - задовольнити частково.
Надати старшому слідчому з ОВС управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 тимчасовий доступ до копій наступних документів та інших носіїв інформації, що складають банківську таємницю, відносно клієнтів по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) - № НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ) - № НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ) - № НОМЕР_6 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ) - № НОМЕР_8 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ) - № НОМЕР_10 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ) - № НОМЕР_12 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ) - № НОМЕР_14 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ) - № НОМЕР_16 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ) - № НОМЕР_18 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ) - № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ) - № НОМЕР_23 , № НОМЕР_23 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ) - № НОМЕР_25 , № НОМЕР_26 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ) - № НОМЕР_28 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ) - № НОМЕР_30 , № НОМЕР_31 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ) - № НОМЕР_33 , № НОМЕР_34 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) - № НОМЕР_36 , № НОМЕР_37 , відкритих в ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , за період з 01.01.2015 по 15.11.2016 року, а саме:
- документів юридичної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) (документів про відкриття (закриття) рахунків, свідоцтв, статутів, установчих договорів, доручень, довідок, копій паспортів тощо);
- усіх банківських карток з зразками підписів всіх осіб, які уповноважені розпоряджатися рахунком;
- договорів на обслуговування рахунків;
- документів, що свідчать про видачу готівкових коштів (чеків, доручень, заяв на отримання готівки та актів перевірки цільового використання готівки), а також щодо їх інкасації;
- документів, на підставі яких здійснювалося зарахування та списання грошових коштів з вказаного рахунку (розпорядження бухгалтерії, реєстри, цінні папери, договори, акти та інші відповідні документи, що відображають фінансову діяльність вказаного клієнта, в т.ч. операції щодо купівлі - продажу цінних паперів);
- документів щодо проведення фінансового моніторингу працівниками банківської установи операцій по розрахунках підприємств;
- чеків на отримання готівкових грошових коштів;
- інформації про рух грошових коштів по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) - № НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_3 ) - № НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_5 ) - № НОМЕР_6 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( НОМЕР_7 ) - № НОМЕР_8 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ( НОМЕР_9 ) - № НОМЕР_10 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " ( НОМЕР_11 ) - № НОМЕР_12 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " ( НОМЕР_13 ) - № НОМЕР_14 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " ( НОМЕР_15 ) - № НОМЕР_16 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ( НОМЕР_17 ) - № НОМЕР_18 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " ( НОМЕР_19 ) - № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " ( НОМЕР_22 ) - № НОМЕР_23 , № НОМЕР_23 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " ( НОМЕР_24 ) - № НОМЕР_25 , № НОМЕР_26 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " ( НОМЕР_27 ) - № НОМЕР_28 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " ( НОМЕР_29 ) - № НОМЕР_30 , № НОМЕР_31 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " ( НОМЕР_32 ) - № НОМЕР_33 , № НОМЕР_34 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " ( НОМЕР_35 ) - № НОМЕР_36 , № НОМЕР_37 , за період з 01.01.2015 року по 15.11.2016 року з розміщенням інформації на паперовому носії (роздруківку) та в електронному вигляді з детальним зазначенням дати здійснення банківської операції, номеру розрахункового рахунку відправника та отримувача з зазначенням МФО банків, ЄДРПОУ відправника та отримувача, найменування відправника та отримувача, призначення платежу, а також з вказанням вхідного та вихідного залишку грошових коштів на початок і кінець кожної доби, референс кожного платіжного документу (номер або інші символи, котрі використовуються для ідентифікації трансакції), що перебувають у ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ) та можливість вилучити їх копії.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Роз'яснити службовим особам ПАT " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (МФО НОМЕР_38 ), що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя