Постанова від 25.11.2016 по справі 809/1474/16

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15:00

"25" листопада 2016 р. Справа № 809/1474/16

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Лучко О.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці в Івано-Франківській області до Косівського районного підприємства "Райагроліс" про зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

03.11.2016 року Управління Держпраці в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Косівського районного підприємства "Райагроліс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони проведення робіт підвищеної небезпеки (лісосічних робіт) працівниками підприємства та особами, які виконують такі роботи за договорами цивільно-правового характеру.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 10.10.2016 року по 21.10.2016 року працівниками Управління Держпраці в Івано-Франківській області проведено планову перевірку Косівського районного підприємства "Райагроліс" щодо додержання суб'єктом господарювання дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, за результатами якої складено акт №11-08А-009/23 від 21.10.2016 року. Даною перевіркою виявлені численні порушення вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які зафіксовані в розділі V акту і наявність яких становить загрозу травмування працівників під час виконання лісосічних робіт. 21.10.2016 року відповідачу вручено припис про усунення порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці. Відтак, з метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони проведення робіт підвищеної небезпеки (лісосічних робіт) працівниками підприємства та особами, які виконують такі роботи за договорами цивільно-правового характеру.

03.11.2016 року по даній справі відповідно до п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відкрито скорочене провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання заперечення проти позову та наслідки неподання такого заперечення копія якої згідно ч.4 ст.33 КАС України направлена відповідачу за адресою його місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

05.11.2016 року уповноважена особа відповідача отримала копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 26). У встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався.

Згідно із п.3 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Враховуючи те, що до суду не було подано заперечення відповідача проти заявленого позову, а також те, що справа розглядається судом не за місцезнаходженням відповідача, поданий Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області позов до Косівського районного підприємства "Райагроліс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони проведення робіт підвищеної небезпеки (лісосічних робіт) працівниками підприємства та особами, які виконують такі роботи за договорами цивільно-правового характеру підлягає розгляду в строк, визначений п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України.

Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши та оцінивши подані докази, дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що посадовими особами Управління Держпраці в Івано-Франківській області на підставі наказу про проведення перевірки №992-Д від 04.10.2016 року та направлення на проведення перевірки №11/11/5179 від 05.10.2016 року у період з 10.10.2016 року по 21.10.2016 року проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці суб'єктом господарювання - Косівським районним підприємством "Райагроліс", розташованого за адресою: вул.Незалежності, 48б, село Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, за результатами якої складено акт №11-08А-0009/23 від 21.10.2016 року.

Даним актом зафіксовано ряд порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової бепеки і наявність яких становить загрозу травмування працівників під час виконання лісосічних робіт, а саме:

- працівники підприємства, які виконують лісосічні роботи не забезпечені засобами індивідуального захисту згідно Типових норм безплатної видач спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту;

- до виконання лісосічних робіт допущені робітники та майстри лісу без проходження спеціального навчання та перевірки знань з питань охорони праці (остання перевірка знань з охорони праці на підприємстві проведена у березні 2015 року), в тому числі працівники за договорами цивільно-правового характеру;

- не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці за IV квартал працівникам Рожинського лісництва;

- не ведеться оперативний контроль І-го та ІІ-го рівня за додержанням працівниками технологічних процесів, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці, використанням засобів індивідуального захисту із записами у журналах оперативного контролю;

- директор підприємства не бере участі у проведенні оперативного контролю ІІІ-го рівня за додержанням працівниками технологічних процесів, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці, використанням засобів індивідуального захисту;

- працівники лісової охорони, які виконують обов'язки лісорубів допущені до роботи без проходження медичних оглядів;

-в картах технологічного процесу розроблення лісосік не вказується послідовність та черговість виконання робіт;

-до виконання лісосічних робіт допускаються працівники, які працюють не на постійній основі, а за договорами цивільно-правового характеру, не мають відповідної кваліфікації вальника (лісоруба).

Виявлені порушення слугували підставою для внесення Косівському районному підприємству "Райагроліс" припису з вимогою усунути виявлені порушення законодавства та звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони проведення робіт підвищеної небезпеки (лісосічних робіт) працівниками підприємства та особами, які виконують такі роботи за договорами цивільно-правового характеру.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

На підставі частини 1 статті 183-2 КАС України справи, щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються у скороченому проваджені.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.

Приписами статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (надалі Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно приписів Положення про Управління Держпраці, останнє відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 2 статті 18 даного Закону передбачено, що працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

В пункті 1.7 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) , затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці N 15 від 26.01.2005 року, визначено, що робота з підвищеною небезпекою - це робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба в професійному доборі, чи пов'язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров'ю, майну, довкіллю.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці ( пункт 3.17 Типового положення).

Відповідно до пункту 122 Переліку робіт з підвищеною небезпекою (НПАОП 0.00-4.12-2005), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці N 15 від 26.01.2005 року, лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу відносяться до робіт з підвищеною небезпекою.

Відповідно до частини 6 статті 18 Закону України "Про охорону праці" не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

Пунктом 15.3.1 Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 119 від 13.07.2005 року, передбачено, що звалювання дерев бензиномоторними пилками на усіх рубках лісу повинно виконуватися постійними працівниками, які пройшли необхідну професійну підготовку відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12-05, а також необхідні інструктажі на підприємстві, освоїли вимоги безпеки на лісосічних роботах. При цьому лісоруб, що звалює дерева бензиномоторною пилкою (далі - вальник лісу), повинен мати 6-й розряд, а другий лісоруб, який за необхідності йому допомагає (далі - помічник вальника), - 4-й або 5-й.

Відповідно до пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України N 826 від 11.08.2011 року, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Згідно із частиною 1 статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

На підставі вищезазначеного та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу травмування працівників під час виконання лісосічних робіт, керуючись частиною другою 2 статті 19 Конституції України, частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Косівського районного підприємства «Райагроліс» (код ЄДРПОУ 13658480) шляхом заборони проведення робіт підвищеної небезпеки (лісосічних робіт) працівниками підприємства та особами, які виконують такі роботи за договорами цивільно-правового характеру.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Згідно постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст.254 КАС України.

Суддя: Лучко О.О.