03 листопада 2016 року о/об 11 год. 09 хв.
Справа № 808/2668/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз»
до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» (надалі - позивач або ТОВ «Запоріжспецтрансгаз») до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або Запорізька ОДПІ), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати в повному обсязі податкове повідомлення-рішення №000057400 від 29.08.2016 прийняте Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» (ідентифікаційний код 30546153) застосовано штрафні санкції (штраф) в сумі 4228 грн. 00 коп.
У позові зазначено, що ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» не вчиняло жодних порушень чинного законодавства, а навпаки вчасно вживало заходів щодо подання Акту інвентаризації обсягу залишків та реєстрації акцизних накладних відповідно до визначених обсягів залишку. В свою чергу, несвоєчасна реєстрація таких накладних була спричинена неналежним функціонуванням електронної системи адміністрування або діями контролюючого органу як адміністратора такої системи, а тому підприємство не може нести відповідальність за такі дії. При цьому правильність дій підприємства підтверджена листом ДФС України від 10.05.2016 за №10298/6/99-99-12-03-03-15, в якому відсутні посилання на будь-які порушення закону з боку підприємства.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, на задоволенні позову наполягає.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.114-115), в яких зазначено, що відповідно до бази даних ЄРПН та зареєстрованих акцизних накладних встановлено порушення вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме: недотримання термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Таким чином, ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» порушено вимоги п.120-2.1 ст.120-2 Податкового кодексу України - порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених ст.231 цього Кодексу, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів. На підставі вищевикладеного Запорізька ОДПІ вважає, що податкове повідомлення-рішення №000057400 від 29.08.2016 складено правомірно, з урахуванням всіх вимог діючого законодавства.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Запорізькою ОДПІ проведена камеральна перевірка порядку реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТОВ «Запоріжепецтрансгаз», що виписані у квітні 2016 року, за результатами якої складено Акт від 05.08.2016 за №000056/08-29-40/30546153 (а.с.8-10, 12).
Перевіркою встановлено порушення вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме: недотримання термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
За результатами розгляду Акту перевірки від 05.08.2016 за №000056/08-29-40/30546153 відповідачем 29.08.2016 складено податкове повідомлення-рішення №000057400, яким до ТОВ «Запоріжепецтрансгаз» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 4228 грн. 00 коп. (а.с.11).
Пунктом 58 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII від 24.12.2015 Податковий кодекс України доповнено статтею 231 (Акцизна накладна) та статтею 232 (Електронне адміністрування реалізації пального).
Згідно з п.1 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII від 24.12.2015, вказані доповнення до Податкового кодексу України набрали чинності з 01.03.2016.
Відповідно до п.231.1 ст.231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Як зазначено у п.231.5 ст.231 Податкового кодексу України, при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
У п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України зазначено, що реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно з пп.232.4.2 п.232.4 ст.232 Податкового кодексу України у разі якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального за умови наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального у такій заявці. Кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального. Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» підготувало та направило за місцем податкового обліку Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 18.03.2016 відповідно до Квитанції №2 (а.с.20-24).
Тобто, позивач виконав вимоги закону, тому визначений обсяг залишків пального мав бути врахований у Формулі, визначеній п.232.3 ст.232 Податкового кодексу України.
Згідно з п.1 «Порядку електронного адміністрування реалізації пального», затвердженого 24.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №113, система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.
З 01.04.2016 ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» складало акцизні накладні та вживало заходи з їх реєстрації в СЕАРП у встановлені строки (у межах 15 днів), але по результатах вказаних дій позивач отримував Квитанції №2 щодо не прийняття документа у зв'язку із тим, що «обсяг пального не може перевищувати залишок» (а.с.45-84, 107).
Тобто, реєстрація акцизних накладних не відбувалася з причин, що не залежать від позивача, а навпаки - через неврахування обсягів залишку пального за Актом інвентаризації обсягів залишку пального контролюючим органом у Формулі, визначеній п.232.3 ст.232 Податкового кодексу України.
Також, як свідчать матеріали справи, 06.05.2016 залишки пального за Актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 були контролюючим органом враховані у Формулі, визначеній п.232.3 ст.232 Податкового кодексу України. Після цього, всі акцизні накладні позивача, які раніше були відхилені з причини недостатності залишків, були зареєстровані в СЕАРП (а.с.45-84, 107).
Судом досліджено: лист Державної фіскальної служби України від 10.05.2016 за №10298/6/99-99-12-03-03-15 (а.с.27); Витяги щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН (а.с.85-92); Довідку від 02.07.2016 за №272/08-15/30546153 про результати проведення фактичної перевірки дотримання законодавства у сфері виробництва і обігу нафтопродуктів, скрапленого газу, палива моторного альтернативного, складену Пологівською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (а.с.93-94); Довідку від 07.07.2016 за №548/08-25-40/30546153 про результати фактичної перевірки об'єктів залишку пального ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» з метою визначення залишків скрапленого газу та достовірності декларування заявлених в акті інвентаризації залишків пального станом на 01.03.2016, складену ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області (а.с.95-100); Довідку від 29.06.2016 за №258/14/30546153 про результати позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» з питання визначення залишків скрапленого газу в ємностях зберігання та достовірності декларування заявлених в акті інвентаризації залишків пального станом на 01.03.2016 з урахуванням фактичних залишків на день перевірки та проведеного руху скрапленого газу, складену Токмацькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (а.с.101-106); Договір №740 від 26.01.2011 про визнання електронних документів (а.с.118-119).
Відповідно до п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відтак, оскільки ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» та його посадові особи не допускали порушень закону, належно та своєчасно вживали всіх заходів щодо визначення обсягів залишку пального та реєстрації акцизних накладних, а недоліки в роботі СЕАРП не залежать від дій позивача, то відсутні правові підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу.
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №000057400 від 29.08.2016 прийнято відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі була Запорізька ОДПІ, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1378 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №000057400 від 29.08.2016, складене Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 4228 грн. 00 коп.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» з бюджетних асигнувань Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 1378 грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 03.11.2016.
Суддя О.О. Прасов