з питань роз'яснення судового рішення
23 листопада 2016 року Справа № 808/8680/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за заявою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про роз'яснення постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016,
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 в адміністративній справі №808/8680/15 позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» Додусенко Володимира Івановича про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «БАНК КАМБІО» Додусенка В.І. надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника - ОСОБА_1 стосовно здійснення ОСОБА_1 виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором №ЗФ-05/1399 строкового банківського вкладу (депозиту) «Classic» в національній валюті, зі сплатою процентів наприкінці строку, без права поповнення, від 12.09.2014 у розмірі 34866 грн. 00 коп. Присуджено на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судові витрати в частині задоволених позовних вимог у сумі 487 грн. 20 коп.
До суду надійшла Заява Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про роз'яснення постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 в адміністративній справі №808/8680/15 в частині присудження на користь ОСОБА_1 судового збору, оскільки в цій частині постанова, на думку заявника, є незрозумілою через відсутність чітко встановленого джерела походження та механізму відшкодування судових витрат.
Представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» Додусенко Володимир Іванович у судове засідання не прибули.
Вказана Заява вмотивована тим, що у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відсутні бюджетні асигнування, що підтверджується листом Державної казначейської служби України №8-08/450-16374 від 29.09.2016.
Постановою Правління Національного банку України №144 від 27.02.2015 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК КАМБІО» відкликано банківську ліцензію та вирішено ліквідувати ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «БАНК КАМБІО». Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №46 від 02.03.2015 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «БАНК КАМБІО» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку» розпочато процедуру ліквідації ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК КАМБЮ» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання, з 02.03.2015 та призначено Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК КАМБІО» Додусенка Володимира Івановича.
Як зазначено у ч.3 ст.34 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду (кілька уповноважених осіб Фонду), якій Фонд делегує всі або частину своїх повноважень тимчасового адміністратора. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно. Усі або частина повноважень Фонду, визначені цим Законом, можуть бути делеговані одній або кільком уповноваженим особам Фонду. У разі делегування повноважень кільком уповноваженим особам Фонд зазначає обсяг повноважень кожної з них. Здійснення повноважень органів управління банку може бути делеговано тільки одній уповноваженій особі.
Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Фонд може делегувати рішенням виконавчої дирекції Фонду частину або всі свої повноваження як тимчасового адміністратора або ліквідатора уповноваженій особі (уповноваженим особам) Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня «спеціаліст») та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.
Відтак, у разі вчинення протиправних дій уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, то відповідальність несе саме Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, посадовою (уповноваженою) особою якого є Додусенко В.І. (як уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК КАМБІО»).
У ч.3 ст.37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (на яку посилається заявник) зазначено, що уповноважена особа Фонду діє від імені банку в межах повноважень Фонду. Уповноважена особа Фонду має право: 1) призначати на посаду, звільняти з посади чи переводити на іншу посаду будь-кого з керівників чи працівників банку, переглядати їхні службові обов'язки, змінювати розмір оплати праці з додержанням вимог законодавства про працю; 2) здійснювати інші повноваження, встановлені цим Законом, та делеговані їй Фондом.
Отже, хоча уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Додусенко В.І. і діяв від імені ПАТ «БАНК КАМБІО», але в межах повноважень Фонду.
Пошук джерел виплат у такому разі теж покладено на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про що зазначено у п.3.5 глави 3 Розділу V «Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку», затвердженого 05.07.2012 Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за №1581/21893: «Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) здійснює витрати на ліквідацію неплатоспроможного банку за рахунок коштів банку в межах кошторису витрат банку на здійснення ліквідації (далі - кошторис), затвердженого виконавчою дирекцією Фонду».
Також, згідно з п.9 ч.1 ст.19 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» джерелами формування коштів Фонду є: кошти з Державного бюджету України (у тому числі облігації внутрішньої державної позики).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.20 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню і можуть використовуватися Фондом виключно для: покриття витрат, пов'язаних з виконанням покладених на Фонд функцій та повноважень, зокрема, пов'язаних з процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду, у тому числі витрат Фонду, передбачених частиною восьмою статті 39 цього Закону.
Як зазначено у ч.2 ст.25 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», у разі наявності ризику недостатності коштів Фонду, за умови відсутності у законі про Державний бюджет України на поточний рік бюджетних призначень у необхідному Фонду розмірі, Фонд подає Міністерству фінансів України заявку на отримання кредиту (внеску на безповоротній основі) за рахунок державного бюджету із зазначенням його розміру.
Фонд звертається за отриманням кредиту або внеску на безповоротній основі за рахунок державного бюджету з метою забезпечення дотримання Фондом мінімального обсягу коштів, визначеного частиною третьою статті 19 цього Закону, та за умови вичерпання можливостей поповнення коштів Фонду за рахунок інших джерел, визначених частиною першою статті 19 цього Закону (ч.3 ст.25 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).
На підставі закону про Державний бюджет України на відповідний рік та за умови настання обставин, передбачених в абзаці другому цієї частини, Міністерство фінансів України протягом 14 робочих днів з дня отримання заявки Фонду забезпечує надання Фонду кредиту (внеску на безповоротній основі) (ч.4 ст.25 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).
У ч.1 ст.41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» зазначено, що виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави здійснюється за рахунок державного бюджету та/або коштів державного банку.
Таким чином, заявник дійшов до хибної думки про те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не повинен нести відповідальність за протиправність дій Додусенко В.І., а постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 в адміністративній справі №808/8680/15 є незрозумілою.
Відповідно до ч.1 ст.170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч.2 ст.170 КАС України).
Як передбачено ч.3 ст.170 КАС України, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення протягом десяти днів із повідомленням заявника (особи, яка бере участь у справі, державного виконавця, які звернулися із заявою про роз'яснення судового рішення) та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.
Суд вважає, що судове рішення може бути роз'яснено у разі, якщо без роз'яснення його важко або неможливо виконати, оскільки є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 по справі №808/8680/15 є зрозумілою, містить чітке визначення дій, щодо присудженого судового збору.
З огляду на наведене, слід відмовити у задоволенні Заяви Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про роз'яснення постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 у справі №808/8680/15 та відмовити у роз'ясненні цього судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160, 165, 170 КАС України, суд -
Відмовити у задоволенні Заяви Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про роз'яснення постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 у справі №808/8680/15 в частині присудження на користь ОСОБА_1 судового збору.
Відмовити у роз'ясненні Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 24.02.2016 у справі №808/8680/15 за заявою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено (ч.6 ст.170 КАС України).
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Суддя О.О. Прасов