Справа № 2-а-1447/16
760/16689/16-а
22 листопада 2016 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кізюн Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок та виплату пенсії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо невиплати позивачу пенсії у період з 01.06.2015 року по 10.08.2016 року неправомірними та зобов'язати відповідача виплатити позивачу раніше призначену пенсію, яка складає 7624,31 грн. в місяць, виплату пенсії провести за період з 01.06.2015 року по 10.08.2016 року.
Також просив визнати дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, згідно заяви № 333/6655 від 10.08.2016 року та довідки прокуратури м. Києва від 08.08.2016 року № 18/486 про заробітну плату та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 17.05.2012 року № 4711-VІ, чинній на час призначення пенсії), починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури м. Києва від 08.08.2016 року № 18/486 без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з серпня 2012 року отримує пенсію за вислугою років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 17.05.2012 року № 4711-VІ, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Після призначення пенсії він продовжував працювати на прокурорсько-слідчих посадах.
Виплату вказаної пенсії з 01.04.2015 року було припинено у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Позивач звільнився з органів прокуратури України з 03 серпня 2016 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 01 грудня 2015 року, що згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону, чинній на час призначення позивачу пенсії) є підставою для перерахунку пенсії.
Позивач вказує, що у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури та підвищенням посадових окладів прокурорам, він звернувся до відповідача із заявою № 333/6655 від 10.08.2016 року про поновлення виплати пенсії та проведення перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про прокуратуру», відповідно до довідки прокуратури міста Києва про заробітну плату від 08.08.2016 року № 18/486.
Виплату пенсії у розмірі 7624,31 грн. Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві поновлено з 10 серпня 2016 року, у проведенні перерахунку пенсії відмовлено, про що, як зазначає позивач, йому було повідомлено листом № 21869/05 від 17.08.2016 року. Свої дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідач мотивував тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VIII, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до спеціальних законів, у тому числі і Закону України «Про прокуратуру».
Позивач вважає такі дії неправомірними та такими, що порушують його права і законні інтереси, а тому змушений звернутися з позовом до суду.
Відповідач надав суду заперечення на позов, вважав його безпідставним і просив у його задоволенні відмовити.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з серпня 2012 року. Розмір пенсії розрахований відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.05.2012 року та становить 80% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищевказаним законом.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати на прокурорсько-слідчих посадах.
Виплату вказаної пенсії з 01.04.2015 року було припинено у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Позивач звільнився з органів прокуратури України з 03 серпня 2016 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що підтверджується наказом №1828к від 03.08.2016 року (а.с. 18).
10.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 333/6655 про поновлення виплати пенсії та проведення перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про прокуратуру», відповідно до довідки прокуратури міста Києва про заробітну плату від 08.08.2016 року № 18/486.
Виплату пенсії у розмірі 7624,31 грн. Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу поновлено з 10 серпня 2016 року, у проведенні перерахунку пенсії відмовлено, про що позивача було повідомлено листом № 21869/05 від 17.08.2016 року (а.с. 19-20). Свої дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідач мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до спеціальних законів, у тому числі і Закону України «Про прокуратуру».
Частиною 2 статті 6 Конституції України встановлено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 1статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місяцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, який набрав чинності з 01.04.2015 р. внесено зміни до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких встановлено, що тимчасово у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р., у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Виключення з указаного правила становлять лише інваліди 1 та 2 груп, інваліди війни 3 групи та учасники бойових дій, особи, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу» Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Дана норма стосується осіб, пенсія яким призначається з 01.06.2015 р., та не має відношення до позивача.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач, як орган, на який законом покладено обов'язок з виплати пенсій, діяв у межах своїх повноважень, тому позовні вимоги в частині позову про зобов'язання виплати позивачу раніше призначену пенсію за період з 01.06.2015 року по 10.08.2016 року не є законними, тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, за змістом ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 2012 року позивачу призначено пенсію за вислугою років у розмірі 80 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Однак, з 1 жовтня 2011 р. положення частини першої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми середнього (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Статтею 22 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, крім того передбачено, що конкретні права та свободи визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, посилання відповідача на внесені зімни до положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є необґрунтованими, оскільки Управління застосувало нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
Таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури м. Києва № 18/486 від 08.08.2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, з розрахунку 80 % від суми місячного заробітку.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки прокуратури м. Києва № 18/486 від 08.08.2016 року про заробітну плату є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки відповідач діяв в межах своїх повноважень, вимога про визнання дій відповідача протиправними не передбачена ст. 105 КАС України, тому у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача необхідно відмовити.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», ст.ст. 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Правобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру пенсії за вислугу років зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури м. Києва № 18/486 від 08.08.2016 року про заробітну плату,з розрахунку 80 % від суми місячного заробітку, починаючи з 01.01.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
У решті позовних вимог - відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Л.І. Кізюн