Постанова від 21.11.2016 по справі 513/997/16-а

Справа № 513/997/16-а

Провадження № 2-а/513/72/16

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2016 року суддя Саратського районного суду Одеської області Кожокар Т.Я. розглянувши у приміщенні Саратського районного суду у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання дій протиправними і зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії,

ВСТАНОВИВ:

03 жовтня 2016 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо не проведення перерахунку їй пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України « Про державну службу», у розмірі 90%, виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця, зазначеної у довідці №83 від 16 вересня 2016 року, виданої Саратською районною державною адміністрацією; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області здійснити належним чином перерахунок пенсії застосувавши 90 відсотків суми заробітної плати, як непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, з яких їм призначено (перераховано) пенсію виданої Саратською районною державною адміністрацією для її перерахунку, з 01 травня 2016 року.

Позов обґрунтувала тим, що вона працювала начальником загального відділу апарату Саратської районної державної адміністрації. 26 жовтня 2009 року, у зв'язку з виходом на пенсію їй було призначено пенсію державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу" у розмірі 90 відсотків від її заробітної плати, яка складає 2198.12 гривень. 23 вересня 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії з 01 травня 2016 року, відповідно до довідки №83 від 16 вересня 2016 року про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади.

Однак, відповідач рішенням від 26 вересня 2016 року відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відсутні підстави для здійснення перерахунку.

Позивачка вважає, що відповідач грубо порушив її право на перерахунок призначеної їй пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, не повідомив про причини неприбуття. За змістом ч.4 ст. 128 КАС України, його неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з довідки управління Пенсійного фонду України у Саратському районі Одеської області позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця у розмірі 90 відсотків її заробітної плати, що становить 2198 гривень 12 копійок (а.с. 8).

Згідно довідки Саратської районної державної адміністрації Одеської області, виданої позивачці 16 вересня 2016 року, заробітна плата начальника загального відділу апарату Саратської районної державної адміністрації, з якої призначено пенсію, для її перерахунку, з 01 травня 2016 року становить 5580 гривень 79 копійок (а.с.13).

23 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця.

Рішенням №916 управління Пенсійного фонду України в Саратському районі від 26 вересня 2016 року, позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що з 01 травня 2015 року пенсії державних службовців не перераховуються (а.с.10).

Статею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) встановлено, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 85 відсотків від сумм їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сумм заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Стаття 22 Конституції України встановлює, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 зазначено, щопільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів, відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Ввиходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 26 жовтня 2009 року звільнена з посади начальника загального відділу апарату Саратської районної державної адміністрації та їй було призначено пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723-XII. У зв'зку з виникнення права на перерахунок пенсії, позивачка звернулась до УПФУ в Саратському районі із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, однак їй було відмовлено у проведенні такого перерахунку.

Враховуючи, що 23 вересня 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФУ у Саратському районі, Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тому суд вважає, що ОСОБА_1 слід провести перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року.

Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду належних і допустимих доказів в обґрунтування правомірності своєї дії та бездіяльності.

Згідно ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, з відповідача на користь позивачки підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Керуючись ст.ст. 6, 22, 46, 58,64 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ч.1 ст.158, ст.ст.159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити. Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області № 916 від 26 вересня 2016 року про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії , відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу, у розмірі 90 вдсотків, виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця, зазначеної у довідці №83 від 16 вересня 2016 року, виданої Саратською районною державною адміністрацією.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, застосувавши 90 відсотків суми заробітної плати, як непрацюючому державному службовцю відповідно до довідки, виданої Саратською районною державною адміністрацією Одеської області 16 вересня 2016 року №83 про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, з 01 травня 2016 року та виплатити їй недоотриману пенсію, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Т. Я. Кожокар