Справа № 513/1011/16-а
Провадження № 2-а/513/74/16
Саратський районний суд Одеської області
21 листопада 2016 року суддя Саратського районного суду Одеської області Кожокар Т.Я. розглянувши у приміщенні Саратського районного суду у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання перерахувати пенсію,
07 вересня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати УПФУ в Саратському районі, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), провести перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з 01 грудня 2015 року, згідно наданої довідки, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади, категорії та рангу - начальника управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА в Одеській області та виплатити йому, починаючи з 01.12.2015 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії. Стягнути з відповідача на його користь витрати, пов'язані зі сплатою судового збору.
Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що наказом Саратської РДА від 04 вересня 2004 року №98-к він був звільнений з посади начальника управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА за власним бажанням, у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі.
05 вересня 2004 року, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" йому було призначено пенсію з віком у розмірі 90 відсотків суми його заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в результаті збільшення посадового окладу головного спеціаліста Управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА в Одеській області збільшився розмір заробітної плати працюючого державного службовця на цій посаді.
08 серпня 2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача за перерахунком пенсії, з 01.12.2015 року. Однак, рішенням від 11 серпня 2016 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії.
Позивач вважає, що відповідач грубо порушив його право на перерахунок призначеної пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії). З урахуванням уточненого позову від 28 жовтня 2016 року, позивач просить: визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо непроведення йому перерахунку пенсії з 01.12.2015 року; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про відмову у проведенні йому перерахунку пенсії державного службовця; забов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), провести перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади, категорії та рангу - начальника управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА в Одеській областіі, з 07 березня 2016 року, згідно наданої довідки та виплатити йому починаючи з 07 березня 2016 року недоотриману пенсію з урахуванням вже випалчених сум пенсії.
Позивач подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що Закон України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» втратив чинність з 01 травня 2016 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" не передбачає підвищення пенсій особам, яким вона була призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-Х11 "Про державну службу". Крім того, навіть при наявності підстав для проведення перерахунку, такий перерахунок мав бути проведений лише з 01.08.2016 року, а не з 01.12.2015 року, як вимагає позивач.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» (далі Закон № 3723-Х11) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.2 ст. 37 Закону України № 3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як вбачається з копії трудової книжки, ОСОБА_1, 04 вересня 2004 року наказом №98-к звільнений з посади начальника управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА за власним бажанням, у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі (а.с. 13-15).
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області та отримує пенсію державного службовця (а.с.5).
Згідно довідки Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 02 серпня 2016 року №68, розмір заробітної плати на посаді начальника управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА станом на 01 грудня 2015 року становить 4630 гривень 39 копійок (а.с. 6).
Позивач звертався до управління Пенсійного фонду в Саратькому районі із заявою перерахувати йому пенсію, виходячи із розміру заробітної плати 4630 гривень 39 копійок, зазначеної у довідці №68 від 02 серпня 2016 року.
Рішенням УПФУ в Саратському районі Одеської області від 11 серпня 2016 року за №732 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (а.с.7).
Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Враховуючи, що позивач звернувся 07 вересня 2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФУ в Саратському районі Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є протиправною.
Суд переконаний, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, у тому числі і Законом України «Про державну службу». У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп^99, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп 2004).
Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Позивач звернувся до суду 07 вересня 2016 року, тому його порушене право підлягає захисту в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, тобто перерахунок його пенсії слід здійснити з 07 березня 2016 року.
На підставі ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача документально підтверджені витрати на оплату судового збору у розмірі 551 гривня 20 копійок (а.с. 1).
Керуючись ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ст.94, ч.1 ст.158, ст.ст.159-163 КАС України, ст. 33, 37, 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії), суд
позов задовольнити. Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.12.2015 року, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Х11.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області № 732 від 11 серпня 2016 року про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.12.2015 р року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), провести з 07 березня 2016 року ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця - начальника управління праці та соціального захисту населення Саратської районної державної адміністрації в Одеській областіі, маючого шостий ранг, п'яту категорію державного службовця, на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідці, складеної управлінням праці та соціального захисту населення Саратської районної державної адміністрації в Одеській областіі №68 від 02 серпня 2016 року та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 07 березня 2016 pоку недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 551 гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т. Я. Кожокар